Jak się przygotować na program “Mój Prąd 6.0”?
Mój Prąd 6.0 Jak szybko przygotować się na nowy nabór?
Nowa edycja “Mój Prąd” zacznie się za kilka tygodni. Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania, ale bez czekania kilku miesięcy, przecztaj nasz 3-częściowy poradnik. W pierwszej części przedstawimy Ci wszystko co musisz wiedzieć, aby bezproblemowo otrzymać dofinansowanie. |
Czy moje zgłoszenie zostanie zaakceptowane?
Możliwe, że widziałeś wiele zniechęcających historii związanych z półrocznym oczekiwaniem na dofinansowanie skończone, odrzuconym wnioskiem.
Całe szczęście możesz łatwo tego uniknąć, wystarczy że zrozumiesz dwa czynniki, które wpływają na akceptację zgłoszeń:
- Ilość zgłoszeń. Coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych przechodzi na energię odnawialną. Z tego powodu, jest duża liczba zgłoszeń, w związku z czym nie starczy dofinansowania dla wszystkich.
Prościej mówiąc, “Kto pierwszy ten lepszy”.
Dlatego trzeba być przygotowanym jak najlepiej na otwarcie nowej edycji. W innym przypadku, jeśli się spóźnisz Twój wniosek zostanie pochowane w setkach tysiącach innych.
- Czy spełniłeś wszystkie wymogi? Zanimi złożysz swój wniosek. Upewnij się że spełniasz wszystkie wymogi postawione przez NFOŚiGW, odnośnie dofinansowań na program “Mój Prąd 6.0”. Dzięki temu unikniesz problemów z brakiem akceptacji wniosku.
Aktualnie nie wiemy jakie będą konkretne wymagania, ale w poprzedniej edycji tymi wymaganiami było:
- Musisz się rozliczać w systemie net-billing
- Zakładasz nową instalację fotowoltaiczną o mocy 2 kWh – 10 kWh
Jak widzisz, upewnienie się, że Twój wniosek przejdzie, nie jest wcale tak trudne.
W 6 edycji może być podobnie. Jeśli spełniasz warunki techniczne i chcesz skorzystać z dofinansowania, możesz przejść do następnego punktu.
Jak złożyć wniosek?
Masz do wyboru dwa sposoby na złożenie wniosku: |
- Możesz samemu złożyć wniosek, prawdopodobnie będzie to wyglądać podobnie jak w poprzedniej edycji.
- Możesz pozwolić, żeby firma zajmująca się montażem wypełniła wniosek za Ciebie. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiki i chcesz skorzystać z dotacji, firma frankiewicz energy, z chęcią pomoże ci w szybkim, bezproblemowym złożeniu wniosku.
Uważaj: Według wytycznych NFOŚiGW czas na rozpatrzenie wniosku wynosi 90 dni. Więc jeśli popełnisz błąd w wypełnianiu, możesz stracić nawet 3 miesiące czekając na dofinansowanie! |
Skoro wybrałeś już swoją metodę na złożenie wniosku, i otrzymałeś akceptację, warto spojrzeć na to jak możesz skorzystać z tej dotacji, tak, żebyś otrzymał najwięcej wartości.
Przejdźmy do drugiej części poradnika, czyli do tego jak faktycznie możesz wykorzystać dofinansowanie w najlepszy sposób.
Jakie koszty zmniejszy “Mój Prąd 6.0”?
Poprzednia edycja programu pozwoliła na zmniejszenie wydatków na instalacje fotowoltaiczne nawet o 50%.
Czyli za te same pieniądze, które wydałbyś tylko na fotowoltaikę mogłeś kupić fotowoltaikę + klimatyzator i cieszyć się z chłodniejszych dni latem, bez wydawania majątku na prąd.
Z przecieków jakie się pojawiły w internecie można się dowiedzieć o kilku nowych ciekawych zmianach, odnośnie tego jakie koszty będzie mógł pokryć “Mój Prąd 6.0”.
Jakie są nowości w 6 edycji programu “Mój Prąd”?
Z przecieków wynika, że w tej edycji znajdą się dwie główne nowinki:
Jedną z większych zmian w “Mój Prąd 6.0” może być zwiększenie nacisku na dofinansowywanie magazynów energii. Nie jest to pewna informacja, ale jeśli okazałaby się prawdą byłaby bardzo korzystna dla potencjalnych odbiorców dotacji.
W skrócie, energia pobierana w najlepszych godzinach jest niestety często marnowana. Dlatego tak ważne jest, aby mieć magazyn energii, który przechowa nagromadzony prąd i pozwoli nam z niego skorzystać w najbadziej potrzebujących chwilach. Wtedy nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale również stajesz się kompletnie niezależny od dostawyc prądu czy nawet samej pogody. |
Drugim przeciekiem jest wprowadzenie listy wymagań dla urządzeń. Będzie to działać na podstawie listy ZUM z programu Czyste Powietrze.
W skrócie wprowadzenie takiej listy spowoduje, że warunkiem otrzymania dofinansowania, będzie to czy twój sprzęt spełnia wymagania postawione na takiej liście.
Skoro możliwe zmiany w “Mój Prąd 6.0” są omówione, przejdźmy do tego na co możesz wydać dotację.
Na co mogę użyć dotację “Mój Prąd 6.0”?
W internecie można natknąć się na pytania odnośnie tego czy dofinansowania z następnych edycji mogą zostać użyte na rozbudowę sieci fotowoltaicznej.
Odpowiedź na to czy można kilkakrotnie użyć dotacji na rozbudowę sieci fotowoltaicznej brzmi: nie.
Aczkolwiek, dotację możesz użyć do rozbudowy innych dodatków poprawiających efektywność Twojej fotowoltaiki.
W 5 edycji dofinansowanie mogłeś użyć na rozpoczęcie nowej budowy instalacji fotowoltaicznej, bądź rozbudowę o takie dodatki jak:
- systemy HEMS/EMS
- magazyny energii
- pompy ciepła
- magazyny ciepła
- kolektory słoneczne
6 edycja pod względem oferty pewnie będzie podobna, tylko, że z większą dotacja na magazyny energii.
Czy dofinansowania “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd 6.0” wykluczają się?
Możesz się zastanawiać, czy jeśli wziąłeś dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na np. pompę ciepła, to czy również możesz odebrać dotację na budowę fotowoltaiki z programu “Mój Prąd”.
Dofinansowania “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd” nie kolidują ze sobą. Pod jednym warunkiem. Dofinansowanie na budowę fotowoltaiki możesz wziąć tylko z jednego dofinansowania. Czyli jeśli wziąłeś dofinansowanie na budowę fotowoltaiki z programu “Czyste Powietrze” nie możesz wziąć dofinansowania na budowę fotowoltaiki z Mój Prąd i analogicznie w drugą stronę. |
Czym jest program “Mój Prąd”?
Pomysł za tym programem jest prosty.
Mój Prąd chce pomóc finansowo osobom które zamierzają produkować własną energię. Zaczął się on w 2019 roku, na chwilę obecną odbyło się 5 edycji.
Mogłeś słyszeć o problemach z wypłatami dotacji w 5 edycji. Na pierwszy rzut oka problemy z wypłacaniem dofinansowań wzbudzają niepokój co jest zrozumiałe, ale z drugiej strony pokazują, że zainteresowanie Polaków, instalacjami fotowoltaicznymi jest coraz większe.
Skoro już wiesz jak złożyć wniosek, co trzeba aby go zaakceptowano, oraz jaki sprzęt możesz za te pieniądze kupić. Została jeszcze do omówienia ostatnia część tego poradnika…
Czy fotowoltaika się opłaca?
Ceny prądu wzrastają z roku na rok i pewnie wiesz, że taki stan rzeczy prawdopodobnie się utrzyma.
Dlatego często potencjalni nabywcy fotowoltaiki patrzą na odnawialną energię tylko przez pryzmat oszczędzania pieniędzy, ale tak naprawdę fotowoltakia przynosi korzyść o której nikt nie mówi.
Dzięki nieograniczonym zasobom energetycznym, Twoja jakość życia, oraz jakość życia Twojej rodziny, będzie o wiele lepsza. Najlpesze jest to, że ta zmiana jest widoczna od razu kiedy odpalisz instalację.
Krótkoterminowo
Bądźmy szczerzy, fotowoltaika, finansowo nie zwróci ci się w kilka miesięcy po jej zainstalowaniu, ale za to pozwoli na korzystanie z rzeczy, na które wcześniej nie mogłeś sobie pozwolić.
Inaczej mówiąc, fotowoltaiki podniesie Twoją jakość życia.
Własna produkcja energii, pozwoli ci na korzystanie z pożerających prąd urządzeń takich jak klimatyzator, bez martwienia się o rachunek.
Prąd elektryczny, jest w XXI wieku dla wszystkich domów jak układ krwionośny. Dodając kolejne źródło pozyskiwania energii, dodajesz kolejne serce swojemu domowi.
Moc słońca padającego na twoje panele zostanie zmieniona w energię, która zasili cały Twój dom, niezależnie od pory dnia, nawet nocą możesz korzystać z tej energii. W twojej okolicy mogą odciąć dostawy prądu, ale ciebie to niedotyczy, jeśli sam produkujesz swoją energię.
Oczywiście, plusem jest też to, że wszystkie rachunki od momentu instalacji będą mniejsze jednak na pełen zwrot finansowy będziesz musiał poczekać.
Długoterminowo
Dlatego im szybciej zainwestujesz w źródła odnawialne co jest raczej nieuniknione to będziesz miał mniej problemów długoterminowo.
Dodatkowo, po pewnym czasie, zaczniesz wychodzić na plus. Nie robiąc nic, ponieważ za ciebie całą pracę wykonuje słońce.
Jeśli chcesz, możesz też dodać inne źródła energii odnawialnej takie jak wiatrak, magazyn energii, pompa ciepła, termoizolacja. I zobaczyć, że jeśli to zrobisz, może sprzedawać nadmiaru prądu z zyskiem i stać się niezależną, “małą elektrownią”.
Podsumowanie:
- Żeby Twój wniosek o dofinansowanie na program “Mój Prąd 6.0” został przyjęty bezproblemowo, prawdopodobnie będzie musisz spełnić dwa wymagania: Chcesz zbudować nową instalację fotowoltaiczną o mocy 2 kWh – 10 kWh. Będziesz się rozliczać w systemie net-billing
- Możliwe że w 6 edycji będzie większy nacisk na magazyny energii i pojawi się lista wymagań dla urządzeń jakie podlegają dofinansowaniu.
- Dofinansowania “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd” nie kolidują ze sobą. Pod jednym warunkiem. Dofinansowanie na budowę fotowoltaiki możesz wziąć tylko z jednego dofinansowania.
- W 5 edycji dofinansowanie mogłeś użyć na rozpoczęcie budowy instalacji fotowoltaicznej, bądź rozbudowę o takie dodatki jak: systemy HEMS/EMS, magazyny energii, pompy ciepła, magazny ciepła, kolektory słoneczne. 6 edycja pod względem oferty na co może zostać wykorzystane dofinansowanie pewnie będzie podobna, tylko, że z większą dotacja na magazyny energii.
- Fotowoltakia podniesie ci jakość życia krótkoterminowo i przyniesie korzyści finansowe długoterminowo.