Kiedy zwróci się Twoja fotowoltaika? Prosty sposób na obliczenie

Spis treści

Od pewnego czasu sporo czytasz na temat instalacji fotowoltaicznych i coraz poważniej zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Z jednej strony pozwoliłoby Ci ono na uzyskanie pełnej niezależności od zewnętrznych dostawców energii, a z drugiej – byłoby to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska. Z pewnością zadajesz sobie pytanie, kiedy zwróci się Twoja fotowoltaika. I nic w tym dziwnego – montaż paneli fotowoltaicznych to spory wydatek. Poznaj prosty sposób na obliczenie, czy fotowoltaika się opłaca. 

Cena prądu rośnie w błyskawicznym tempie

Zacznijmy od tego, w jaki sposób kształtowały się ceny prądu na przestrzeni ostatnich kilku lat. Na wielu stronach internetowych, na przykład na cena-pradu.pl, znaleźć można szczegółowe informacje na temat tego, jakie były średnie ceny prądu w Polsce w ostatnich latach. Sprawdźmy, jak wyglądały średnie ceny za 1 kWh dla gospodarstw domowych (taryfa G11) w latach 2001-2021. 

 

W 2001 roku średnia cena za 1 kWh wynosiła 0,36 zł. Z roku na rok cena ta rosła. W 2005 roku wynosiła 0,42 zł, w 2010 roku – 0,55 zł, a w roku 2015 – 0,57 zł. Pomiędzy rokiem 2010 a 2019 cena prądu utrzymywała się na stabilnym poziomie w granicach pomiędzy 0,55 a 0,58 zł. W 2020 roku cena prądu wzrosła jednak do 0,62 zł, a w 2021 roku wynosi średnio 0,63 zł – choć dane te pochodzą jedynie z początku roku. 

 

Na cenę prądu składa się nie tylko koszt energii elektrycznej, ale też opłata za usługi dystrybucyjne (średnio 0,25 zł za 1 KwH). Biorąc pod uwagę, że dodatkowe opłaty stale rosną – i zapowiadają się kolejne wzrosty – a także to, że od 2001 roku cena prądu wzrosła niemal dwukrotnie, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem paneli fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika – ile wyprodukuje prądu w skali roku?

 

Prawdopodobnie zastanawiasz się, ile prądu w skali roku wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna. Być może poszedłeś nawet o krok dalej i sprawdziłeś rachunki za prąd za poprzednie miesiące, aby sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. Przyjmuje się, że roczne zużycie prądu w domu wynosi około 2000 kW – choć oczywiście może to być więcej lub mniej, gdyż jest to zależne od mnóstwa czynników. 

 

Z tego powodu, przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Przeanalizuje on wydatki na prąd, uwzględniając planowane inwestycje (na przykład zakup drugiej lodówki, pralki czy nowej zmywarki), a następnie oszacuje, ile prądu powinny produkować panele fotowoltaiczne w skali roku. Jest to o tyle istotne, że w przypadku przeszacowania ilości potrzebnej energii wzrośnie nie tylko koszt montażu paneli fotowoltaicznych, ale też wydłuży się okres zwrotu inwestycji. 

 

Ile prądu wyprodukuje w skali roku fotowoltaika? Można wyjść z założenia, że instalacja o mocy 10 kW to 1,25 kWp mocy na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku. Innymi słowy, na każde 1000 kW zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym należy liczyć 1,25 kWp mocy instalacji. A zatem – jeśli zużycie prądu w danym budynku to 2000 kW rocznie, instalacja powinna mieć moc 2,5 kWp, jeżeli 3000 kW rocznie – 3,75 kWp i tak dalej. 

 

Oczywiście to, ile prądu będzie w stanie wyprodukować instalacja, zależy od wielu czynników, na przykład od nasłonecznienie czy od samego dachu. Niemniej jednak firmy, zajmujące się instalacją fotowoltaiki, uwzględniają wszystkie czynniki, tak aby ilość wyprodukowanej energii była w pełni wystarczająca dla danego gospodarstwa domowego. 

 

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Przejdźmy do sedna – kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna? Wiemy już, jaka jest średnia cena prądu w Polsce, a także to, że sporą jej część stanowi opłata dystrybucyjna. Mamy również świadomość, że ceny prąd w kolejnych latach będą rosły. Oprócz tego wyliczyliśmy, ile prądu wyprodukuje fotowoltaika. Brakuje nam zatem informacji, jaka jest cena montażu paneli fotowoltaicznych. Choć kwestia ta jest zależna od wielu czynników, możemy przyjąć, że koszt montażu instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa domowego, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi około od 3000 kWh, to od 17 tys. do 25 tys. złotych. 

 

Okres zwrotu inwestycji może wynieść tutaj od 5,5 do nawet 8 lat, choć należy pamiętać również o uldze termomodernizacyjnej. Eksperci są zgodni co do tego, że w najbliższych latach ceny prądu będą rosły, co oznacza, że okres zwrotu inwestycji zostanie skrócony. Każdy kolejny rok posiadania instalacji fotowoltaicznej po okresie zwrotu to czysty zysk – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Skoro ceny prądu już teraz są wysokie i nadal mają rosnąć, a istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, to instalacja paneli fotowoltaicznych wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Choć jest to duża inwestycja, pozwoli ona na osiągnięcie niezależności od zewnętrznych dostawców prądu, a za kilka lat – na ogromne oszczędności. 

 

Czy fotowoltaika się opłaca – podsumowanie

Choć dla wielu osób odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, nie jest wcale taka prosta, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ceny prądu są coraz wyższe, podobnie jak opłaty za usługi dystrybucyjne, pobierane przez dostawcę energii elektrycznej. Jednocześnie przepisy w Polsce pozwalają na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której od podatku odliczyć można nawet 53 tys. zł. Wszystko to sprawia, że okres zwrotu instalacji paneli fotowoltaicznych może wynieść zaledwie… pięć lat. Jeśli więc nadal wahasz się, że to dobre rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa domowego, koniecznie umów się na spotkanie ze specjalistą, który sprawdzi, jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim domu i oszacuje, jaki będzie koszt montażu fotowoltaiki. W ten sposób będziesz w stanie dokładnie wyliczyć, kiedy zwróci się Twoja fotowoltaika i zdecydować, czy w Twoim przypadku fotowoltaika się opłaca. 

 

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.