Magazyn energii dla firm — zwiększ swoją niezależność

Magazyn energii dla firm

Spis treści

Zabezpieczenie w razie awarii prądu? Dodatek do sprzętu OZE? A może sposób na ochronę środowiska? Magazyn energii może pełnić wiele funkcji w firmie, jednak na czele zwykle stoi zwiększenie niezależności energetycznej. Sprawdź, jak to działa i na jakie korzyści możesz liczyć.


Magazyn energii dla firmy — jak to działa?


Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na przechowywanie prądu. Najskuteczniej działa w połączeniu z innym sprzętem OZE, jednak nie jest to konieczność. Może być ładowany i rozładowywany wielokrotnie, a jego żywotność szacuje się na kilkanaście lat.


Magazyn energii dla firm nie różni się sposobem działania od magazynu dla osób prywatnych, ale może mieć inne parametry. Przedsiębiorstwa szczególną uwagę powinny zwrócić na:

  • Pojemność. Firmy mają z reguły większe zapotrzebowanie na kWh energii, niż gospodarstwa domowe. Im wyższa jest moc pojemnościowa, tym więcej prądu może skumulować urządzenie.
  • Wydajność. Istotna jest wysoka sprawność przekształcania energii przy jednocześnie niskich stratach w procesie magazynowania. To wszystko przekłada się na efektywność urządzenia.
  • Moc znamionową. Określa energię, jaką magazyn jest w stanie dostarczyć w jednym momencie. Bateria o dużej mocy jest w stanie zasilić wiele urządzeń w firmie naraz.
  • Skalowalność. Czyli możliwość rozbudowania magazynu w momencie, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na energię. Powinno to być osiągalne jak najniższym kosztem.

Dalej możemy wymienić głębokość rozładowania, sprawność i żywotność baterii, wykorzystaną technologię magazynowania energii (np. LiFePO4) czy udzieloną przez producenta gwarancję.


Magazyn energii to korzyść dla przedsiębiorstwa


Stały dostęp do energii jest szczególnie ważny dla biur, w których większość zadań wykonuje się na urządzeniach elektronicznych. Nawet krótka przerwa w dostawie prądu uniemożliwi dalszą pracę, co przyniesie właścicielowi straty. Magazyn energii pełni rolę “rezerwy awaryjnej” w takich właśnie przypadkach.


Jednak nie jest to jedyna zaleta tego sprzętu. Warto wspomnieć także o:

  • Maksymalizacji efektów płynących z OZE. W momencie, gdy energia zgromadzona z fotowoltaiki nie jest w pełni wykorzystywana, zostaje oddana do sieci (system net-billing). Dzięki magazynowi energii prąd może zostać w posiadaniu prosumenta, by być wykorzystanym później — np. wieczorem, gdy efektywność paneli solarnych spada.
  • Wykorzystaniu “tanich godzin”. Dzięki magazynowi energii firma może normalnie korzystać z tańszego prądu (okres niskiego popytu), a unikać droższego prądu ze szczytowych godzin. Jest to tzw. dolina dzienna i nocna, czyli okres, podczas którego taryfa jest najkorzystniejsza. Warto mieć to na względzie, gdyż firmy płacą za prąd nawet 3-4 razy więcej, niż osoby prywatne.
  • Redukcja emisji CO2. Magazyny energii często uznawane się za nieekologiczne, głównie za sprawą produkcji i utylizacji akumulatorów. Jednak nowoczesny sprzęt jest bardziej przyjazny środowisku, niż jeszcze kilka lat temu, a liczba “zielonych zalet” przewyższa wady. Magazynowanie energii jest aktualnie czystszym rozwiązaniem, niż korzystanie z prądu tylko za sprawą paliw kopalnych.

Wiele firm wykorzystuje magazyny energii np. do ładowania floty pojazdów elektrycznych czy zabezpieczania serwerowni przechowujących dane. Przykłady możemy jednak mnożyć w nieskończoność, ponieważ magazyn energii dla firm to uniwersalne urządzenie.


Magazyn energii — krok w stronę niezależności. Dlaczego to istotne?


Przedsiębiorcy inwestują w magazyny, ponieważ to krok w stronę niezależności energetycznej. Jest to istotne zwłaszcza dla sektorów, w których ciągły dostęp do prądu to konieczność, na przykład:

  • Służba zdrowia — szpitale, kliniki i inne placówki medyczne. Ciągły dostęp do prądu jest niezbędny do działania sprzętu medycznego i zdrowia monitorowania pacjentów.
  • Finanse — banki. Przerwa w dostawie prądu może prowadzić do zakłóceń w operacjach bankowych, a także do potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych.
  • Ochrona — systemy alarmowe. Firma zajmująca się bezpieczeństwem musi zapewnić ciągłą pracę swoich systemów, aby zapewnić ochronę mienia i osób.

Warto wspomnieć też o centrach przetwarzania danych, przemyśle, lotnictwie czy komunikacji miejskiej. 

Ale w rzeczywistości przerwa w dostawie prądu w jakiejkolwiek branży jest uciążliwa. Z magazynów energii coraz częściej korzystają też “normalne biurowce”, którym zależy na bezpieczeństwie sprzętu elektronicznego i pracy bez zakłóceń.


Magazyn energii dla firm — warto, czy nie warto?


Magazyn energii pełni rolę nie tylko “rezerwy awaryjnej”, ale także pozwala na zmaksymalizowanie oszczędności płynącej z OZE, pełne wykorzystanie “tanich godzin” oraz redukcję CO2. Z tego sprzętu korzystają zarówno branże istotne dla bezpieczeństwa społeczeństwa (służba zdrowia, finanse, ochrona), jak i biura, które myślą tylko o niezależności i własnej wygodzie.

Przy wyborze magazynu energii dla firm warto zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • pojemność,
  • wydajność,
  • moc znamionowa,
  • skalowalność,
  • głębokość rozładowania,
  • sprawność i żywotność baterii,
  • wykorzystana technologia magazynowania energii.

Nie wiesz, jaki magazyn energii sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami — pomożemy!


Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG