Czy Twoja fotowoltaika wyłącza się w najlepszych godzinach? Poznaj 3 sposoby aby tego uniknąć!

Spis treści

Wszystkie osoby które zainwestowały w fotowoltaikę może spotkać przykra niespodzianka na którą tylko częściowo mogą mieć wpływ.

Jeśli twoja instalacja PV stopuje produkcję prądu, podczas najlepszych godzin, to w tym krótkim poradniku dowiesz się jak temu szybko zaradzić.

 Dowiesz się również o tym:

  • Jak sprawić aby Twoja fotowoltaika była jak najbardziej opłacalna.
  • Jak możesz zabezpieczyć sobie stały dopływ prądu dzięki któremu zgromadzisz opłacalną energię do wykorzystania, bez przerw w produkcji i niezależnie od okoliczności. 

Dlaczego zbyt wysokie napięcie, niszczy Twoją instalację? 

Wyobraź sobie, że jesteś w pracy. Sprawdzasz aplikację do monitorowania fotowoltaiki w telefonie.

Widzisz że Twoja fotowoltaika kompletnie wstrzymała produkcję, pomimo tego, że jest środek dnia i na niebie nie ma żadnej chmury, dlaczego tak się stało?

Żeby to w pełni zrozumieć musisz poznać podstawowy fakt, który jest kluczowy w problemie wyłączającej się fotowoltaiki w ciągu dnia.

Dlaczego zbyt wysokie napięcie stopuje produkcję prądu fotowoltaice?
Mówiąc wprost, jeśli Twoja instalacja PV jest podłączona do jakiegoś dostawcy prądu (tak ma większość instalacji przydomowych), to kiedy napięcie na linii elektroenergetycznej przekroczy 253 V, Twoja fotowoltaika bez dyskusyjnie się wyłączy. Wszystkie przekształtniki napięcia posiadają takie zabezpieczenia, żeby nie doprowadziły do powstania niebezpiecznego przepięcia.

W takim razie, wiemy, że zbyt wysokie napięcie jest winne tego całego zamieszania. Teraz przejdźmy do tego co może taki stan rzeczy powodować?

 Zbyt wysokie napięcie może zostać wywołane jednym z tych 3 pospolitych problemów:

Czy masz w okolicy dużo innych instalacji PV? 

Im więcej osób w Twojej okolicy posiada instalację PV, tym linia elektroenergetyczna będzie bardziej “zatłoczona”, przez co obrywa się również Twojej instalacji.

Dodatkowo tyczy się to również mieszkania blisko transformatorów, bądź dużych zakładów produkujących energię. Jeśli masz dom w pobliżu tych budynków, sieć będzie pod większym napięciem.

Rozwiązaniem na problem zbyt dużej ilości instalacji PV na jednej ulicy może być modernizacja infrastruktury elektrycznej. 

Większość linii była projektowana 30-40 lat temu i nie były one przystosowane na tak szybki wzrost instalacji PV jaki obserwujemy aktualnie.  Od 2023 roku przybyło 190 tys. nowych instalacji w porównaniu do 2022 roku.

Infrastruktura nie była też gotowa na  przesył energii z domostw do elektrowni. Dodatkowo rząd daje nowe dofinansowanie takie jak “Mój Prąd 6.0 i “Czyste Powietrze” które zachęcają Polaków jeszcze mocniej do własnej produkcji energii.

Potężny napływ nowych osób które same produkują energię , w połączeniu ze starą infrastrukturą skutkuje właśnie w przeciążeniach sieci.  

Niestety dostawcy prądu nie śpieszą się z modernizacją starej infrastruktury energetycznej co komplikuje sprawę.

Te problemy są bardziej w skali makro. Ciężko je rozwiązać, dlatego przejdźmy do problemów nad którymi możesz mieć większą kontrolę. 

Jeśli zastosujesz porady w tej części poradnika, Twoje napięcie przestanie stanowić jakikolwiek problem i będziesz mógł się cieszyć własnym prądem, który jest kilkakrotnie tańszy od tego od dostawców.

Dlaczego zbyt cienkie przewody robią Ci “zakrzepy” z prądu.

Jeśli wyłącza Ci się fotowoltaika w najlepszych godzinach to winowajcą mogą być przewody. 

Często się na nich oszczędza na rzecz dobrego falownika, ale mają wielkie znaczenie.

Jeśli są za małe to będą zwiększać opór przesyłania prądu. Natomiast im większy opór tym większe napięcie będzie generowane na linii publicznej.

Jak już wiesz, jeśli napięcie na linii elektroenergetycznej przekroczy nieszczęsne 253 V, falownik się wyłączy… Dlatego, ważne jest abyś miał odpowiednią wielkość kabli w stosunku do instalacji.

Drugą sprawą, do której właśnie przechodzimy jest kwestia wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Jak sprawić aby Twoja fotowoltaika była jak najbardziej opłacalna.

Kupno wielkiej instalacji fotowoltaicznej może wiązać się nie tylko z dużą ceną. Długoterminowo też możesz na tym ucierpieć.

Wiąże się to ze zbyt wielką produkcją energii, po prostu będziesz regularnie przeciążać sieć.

Jeśli posiadasz za wielką instalację fotoelektryczną,bez magazynów energii, nie korzystasz z pełnego potencjału swojej instalacji.

Aby mieć instalację fotowoltaiczną, która jest jak najbardziej korzystna dla Ciebie musisz wiedzieć 2 rzeczy. 

Po pierwsze, jak obliczyć swoje własne zapotrzebowanie na prąd?

Jeśli skupisz się tylko na samej instalacji fotowoltaicznej, może Ci nie starczyć pieniędzy na magazyn energii, przez co potencjał całej instalacji jest marnowany.

Dlatego w firmie frankiewicz energy, mamy proces, który składa się z 4 kroków dzięki któremu będziemy wiedzieć, jak wielka musi być Twoja instalacja, żeby nie przeciążyła sieci.

  1. Sprawdzamy napięcie sieci w słoneczny dzień. 
  2. Sprawdzamy impedancję sieci 
  3. Sprawdzamy opór przewodów
  4. Określamy ile mocy Twoja instalacja fotowoltaiczna może dodać do linii tak, żeby jej nie przeciążyła.
Przykład:
Napięcie sieci w słoneczny dzień: 245 V.Impedancja sieci: 0,8 Ω. Opór przewodu: 0,2 Ω. 
Moc maksymalna na jedną fazę = (253 – 245) / (0,8 + 0,2) * 253 = 8 / 1 * 253 = 2 024 [W] = 2,0 [kW]
Wzór:
Moc maksymalna na jedną fazę = (253 – napięcie sieci w słoneczny dzień) / (impedancja sieci + opór przewodu) * 253
Na podstawie naszych wyliczeń dobieramy instalację fotowoltaiczną, która najlepiej spełnia Twoje wymagania.
Wynik w przykładzie wskazuje na to, że aby uniknąć zbyt dużego napięcia, najbardziej optymalna jest instalacja o mocy 2,0 kW, czyli od 8 do 16 paneli.

Teraz wiesz jaka jest maksymalna ilość paneli na jakie możesz sobie pozwolić, aby nie przeciążyć sieci, w ten sposób unikniesz przepłacania za panele.

Druga sprawa, aby mieć jak najbardziej opłacalną instalację fotowoltaiczną to wykonanie tego bardzo opłacalnego ruchu.

Możesz produkować jeszcze więcej energii, po abyś mógł się kompletnie uniezależnić od dostawcy dodatkowo zapewnić sobie darmowy prąd 24/7, bez przeciążania sieci, w pewien prosty sposób.

Możesz dokupić magazyn energii.

Po rozbudowie swojej instalacji fotowoltaicznej do maksimum na jaki pozwala sieć, następnym najlepszym rozwiązaniem jest dokupienie magazynu energii.

Będzie on zbierać wszystkie generowane nadwyżki, ratując twój wyprodukowany prąd w najlepszych godzinach i pozwoli Ci rozbudowywać sieć paneli, bez marnowania pieniędzy. 

Dodatkowo z magazynem energii, możesz dokupić jeszcze więcej paneli i sprzedawać prąd z zyskiem.

Jeśli chcesz założyć instalację fotowoltaiczną razem z magazynem energii, skontaktuj się z firmą Frankiewicz Energy. Nasi eksperci pomogli już dziesiątkom osób w otrzymaniu dofinansowania, zakupie i instalacji, bez komplikacji.

Co jeszcze można zrobić, żeby fotowoltaika pracowała dla ciebie całe dnie, niezależnie od napięcia sieci?

Tak więc, są dwie opcje jakie możesz wybrać aby ten problem już Ciebie nie dotknął. Pierwszym z nich jest zwiększenie konsumpcji prądu który generujesz.

Czy autokonsumpcja to dobre rozwiązanie?

Autokonsumpcja jest dobrym rozwiązaniem, dlatego warto o niej wspomnieć, jako jednym z możliwych sposobów.

Jeśli mówimy o instalacjach dla firm, autokonsumpcja jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ największe zapotrzebowanie jest w tym samym czasie, kiedy słońce oddaje najwięcej energii.

Jednak jeśli chcesz uzyskać kompletną niezależność od dostawców, możliwe, że będziesz potrzebować magazynu energii. 

Największe zapotrzebowanie dla firm jest w godzinach 8-16, kiedy również słońce daje najwięcej energii, dlatego fotowoltaika dla firm jest świetnym rozwiązaniem.

W związku z tym inwestycja w fotowoltaikę bardzo opłaca się dla wszystkich firm. 

Instalacja PV efektywnie zmniejszy rachunki za prąd i pozwól na reinwestycję w inne aspekty Twojego biznesu, natomiast w połączeniu z magazynem energii fotowoltaika może Ci pokazać swoją prawdziwą moc.

Jeśli jesteś innowacyjnym przedsiębiorcom i planujesz założyć fotowoltaikę + magazyn energii dla swojej firmy. 

Skontaktuj się z firmą Frankiewicz Energy i zacznij oszczędzać na rachunkach, bez tracenia czasu na załatwianie dofinansowania, zakupu i instalacji. 

Dlaczego magazyn energii są najlepszym wyjściem na obniżenie napięcia.

To rozwiązanie było do pewnego czasu nieopłacalne, ale wszystko wskazuje na to, że w krótkim czasie może być najlepszym rozwiązaniem.

W poprzednim artykule, pisaliśmy o tym jak dofinansowanie “Mój Prąd 6.0” prawdopodobnie zdejmie z Twoich ramion 50% kosztów magazynu energii.

Magazyny energii są idealne jeśli w twojej okolicy jest duży problem z ciągłymi przeciążeniami sieci. 

Pobierając ciągle energię z paneli, zmniejszają ryzyko wyłączenia się instalacji w godzinach szczytu o 100%.  

Dodatkowo kiedy zajdzie słońce, te urządzenie przesyła wielokrotnie tańszy prąd nagromadzony właśnie w najlepszych godzinach.

W związku z tym kiedy po godzinie 19 jest u Ciebie w domu największe zapotrzebowanie zamiast korzystania z drogiego prądu od dostawców, magazyn odda to co nagromadził w południe.

Dlatego dzięki magazynom energii na koniec roku zdziwisz się na widok rachunku, który będzie o wiele mniejszy niż myślałeś! Szczególnie dla właścicieli domków jednorodzinnych, ten sprzęt może być naprawdę dobrą inwestycją, która pozwoli na zwiększenie komfortu życia.

Jeśli chcesz założyć fotowoltaikę razem z magazynem energii, skontaktuj się z firmą Frankiewicz Energy i stań się w 100% niezależny, nawet od dostawców prądu!

  • Jeśli Twoja instalacja stopuje produkcję prądu w najlepszych godzinach to najprawdopodobniejszą przyczyną jest zbyt wysokie napięcie.
  • Jeśli twoja instalacja PV jest podłączona do jakiegoś dostawcy prądu (tak ma większość instalacji przydomowych), to kiedy napięcie na linii elektroenergetycznej przekroczy 253 V, Twoja fotowoltaika bez dyskusyjnie się wyłączy.

Podsumowanie:

  • Są 4 przyczyny które wpływają na to jak wielkie jest napięcie w Twojej okolicy:
  1. Jest za dużo instalacji fotowoltaicznych w twojej okolicy.
  2. Mieszkasz blisko transformatora.
  3. Twoje przewody są zbyt cienkie.
  4. Instalacja fotowoltaiczna jest zbyt duża i nie posiadasz magazynów energii.
  • Żeby zmniejszyć napięcie możesz podjąć kilka działań. Jednym z rozwiązań jest autokonsumpcja. Dla budynków mieszkalnych, oraz przedsiębiorstw, kolejną dobrą opcją jest magazyn energii, który prawdopodobnie dzięki dofinansowaniu “Mój Prąd 6.0” będzie o wiele tańszy w instalacji. Trzecim sposobem, może być sprawdzenie i wymiana kabli na bardziej efektywnie.
  • Chcesz założyć fotowoltaikę + magazyn energii? Pomogliśmy już dziesiątkom osób w otrzymaniu dofinansowania, zakupie i montażu instalacji PV.  Skontaktuj się z firmą Frankiewicz Energy już teraz.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG