Czyste Powietrze 2024 – Co musisz wiedzieć, aby otrzymać nawet 135 tys. zł. na termomodernizację.

Spis treści

Jak otrzymać dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze” w 2024 roku?

Przez ostatnie kilka lat, w Polsce jest coraz większy nacisk na ekologiczne podejście do ogrzewania domów. Dlatego też, rząd oferuje pokaźne dofinansowania dla tych, którzy zdecydują się na modernizację swojego ogrzewania. Dzięki dofinansowaniom z programu “Czyste Powietrze”, w niektórych przypadkach możesz liczyć nawet 135 tyś. złotych wsparcia finansowego przy termomodernizacji, czyli praktycznie za darmo można zmodernizować swoje ogrzewanie…

Jednak, aby je otrzymać musisz spełnić dwa warunki.

Warunek numer jeden: Krótko mówiąc, musisz być właścicielem, bądź współwłaścicielem budynku dla którego chcesz otrzymać dofinansowanie. 

Warunek numer dwa: Twój dochód musi mieścić się w jednym z trzech progów finansowych.

 1. Próg podstawowy: dofinansowanie nawet do 66 tys. zł.
  • dochód roczny nie przekroczył 135 tyś. zł. 
 1. Próg  podwyższony: dofinansowanie nawet do 99 tys. zł.
  • Gospodarstwo wieloosobowe – dochód miesięczny nie przekroczył 1894 zł. w przeliczeniu na osobę. 
 • Gospodarstwo jednoosobowe- dochód miesięczny nie przekroczył 2651 zł.
 1. Próg  najwyższy: dofinansowanie nawet do 135 tys. zł.
  • Gospodarstwo wieloosobowe – dochód miesięczny nie przekroczył 1090 zł. w przeliczeniu na osobę. 
 • Gospodarstwo jednoosobowe – dochód miesięczny nie przekroczył 1526 zł.
Porada: Jak łatwo dowiedzieć się, o które dofinansowanie możesz się ubiegać w “Czystym Powietrzu”?
Łączny dochód netto wszystkich członków gospodarstwa domowego Wszystkie osoby tworzące gospodarstwo domowe (dzieci też są wliczane) x 12 (ilość miesięcy w roku)

Przykład:
Dom jednorodzinny: 
Ojciec zarabia netto 66 000 zł. na rok 
Matka zarabia netto 34 224 zł. na rok
Dwójka dzieci 
100 224 zł./ (ilość osób) 4 x 12 (ilość miesięcy)  = 100 224 zł./ 48 = 2 008 zł

Rodzina w przykładzie może ubiegać się o dofinansowanie na poziomie podstawowym.

Jeśli załapałeś się do jednego z tych progów, możesz ubiegać się o dofinansowanie.

Krok po kroku – wypełnianie wniosku o dofinansowanie dla programu “Czyste Powietrze”

Masz cztery opcje do wyboru, jeśli zamierzasz złożyć wniosek o dofinansowanie termomodernizacji. 

 1. Złożenie wniosku o dotację
 2. Złożenie wniosku o dotację z prefinansowaniem 
 3. Złożenie wniosku na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego
 4. Złożenie wniosku o płatność

Wszystkie wnioski można składać w trzech miejscach. Na stronie gov.pl, w urzędzie oraz w wybranych bankach.

Co możesz kupić za dofinansowanie z programu “ Czyste Powietrze”?

Jeśli złożyłeś już wniosek o dofinansowanie, środki, które otrzymasz możesz wykorzystać na jedną z poniższych akcji. 

 • wymianę kopciucha, czyli nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł, (np. kocioł na pellet)
 • modernizację instalacji grzewczej,
 • ocieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi,
 • zakup rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • montaż instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Jeśli zamierzasz skorzystać z programu “Czyste Powietrze”, ale proces składania wniosku dalej wydaje Ci się niezbyt łatwy, możesz liczyć na ekspertów z Frankiewicz Energy, którzy chętnie pomogą Ci w uzyskaniu najlepszych dotacji. Link do frankiewiczenergy.pl

Zanim zainwestujesz w nowe urządzenia grzewcze musisz wiedzieć o bardzo ważnej aktualizacji na rok 2024.

Zmiany na rok 2024 w programie “Czyste Powietrze”

Największa zmiana na 2024 rok.

Największą zmianą na 2024 rok jest wprowadzenie listy ZUM. Czym ona jest? Przez to, że były sprzedawane pompy ciepła i inne narzędzia grzewcze, które nie spełniały wymagań NFOŚiGW, zostały wprowadzone specjalne wymogi, aby firmy nie mogły sprzedawać nieodpowiedniego towaru, mówiąc że podlega on dofinansowaniu, gdzie w rzeczywistości, nie spełniał wymagań.

ZUM to skrót od “lista Zielonych Urządzeń i Materiałów”. To lista, na której każdy może sprawdzić jakie są wymogi odnośnie pomp ciepła i innych narzędzi grzewczych, które muszą spełnić, aby załapały się na dofinansowanie z programu. Lista będzie na bieżąco aktualizowana. 

Zmiana zostanie wprowadzona od 1 kwietnia 2024. 

Najważniejsze: Jak nowa zmiana wpływa na otrzymywanie dotacji z programu “Czyste Powietrze”? Dofinansowanie możesz otrzymać jedynie na urządzenia z listy ZUM. Dlatego zanim zaopatrzysz się w nowe narzędzie grzewcze, sprawdź czy znajduje się na liście ZUM, aby być pewnym, że możesz otrzymać na nie dofinansowanie.

Czym jest program “Czyste Powietrze”?

Program “Czyste Powietrze” to największy w Polsce program dofinansowań skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Ma on na celu poprawienie jakości powietrza w kraju i będzie trwać do roku 2029, ale składanie wniosków o dofinansowanie jest możliwe tylko do 31 grudnia 2027 roku. Program “Czyste Powietrze” chce poprawić jakość powietrza, poprzez wspieranie finansowe termomodernizacji w polskich domach jednorodzinnych. Każda osoba chętna na przeprowadzenie termomodernizacji, która spełnia wymogi programu, może się ubiegać o dofinansowanie i pokrycie części kosztów. 

Czy termomodernizacja jest opłacalna?

Można napotkać wiele zaniepokojonych głosów w mediach, że przechodzenie na odnawialne źródła energii dla starych budynków jest nieopłacalne. Jest to w pełni zrozumiałe, oraz w pewnym stopniu uzasadnione. Budynki z lat 70, 80 nie były budowane z myślą o oszczędzaniu energii, dlatego wymiana samego systemu grzewczego może przynieść większe koszty niż starty, jednak można temu łatwo zaradzić. 

Kluczem do oszczędzania energii w starszych domach i ogólnie we wszystkich domach jest wykonanie porządnej termoizolacji. W programie dotacyjnym “Czyste Powietrze” koszty termoizolacji mogą zostać wliczone.

Termoizolacja w skrócie uszczelni miejsca w których ciepło ucieka z domu, czyli okna, drzwi, dach. Dzięki temu, twój dom nie będzie przepuszczał nagrzanego powietrza z wewnątrz na zewnątrz, tym samym będziesz płacić nawet o 30% mniej za ogrzewanie, jeśli masz termoizolację. Dodatkowo jeśli pracę wykonują fachowcy estetyka domu nie zostanie zrujnowana. 

Duża część kosztu montażu oraz zakupu sprzętu może zostać pokryta z dofinansowań. Jednak trochę osób jest zaniepokojona jeszcze jedną kwestią związaną z dużą inwestycją. Chodzi o koszty utrzymania. Koszty utrzymania np. pompy ciepła w najgorszym przypadku nie przekraczają mocno kosztów utrzymania klasycznych kopciuchów.

Źródło ogrzewania Koszt roczny
Węgiel: 3100 – 3700 zł
Gaz ziemny: 3400 – 4000 zł
Pellet: 2800 – 3300 zł
Drewno: 2500 – 3000 zł
Pompa ciepła: 2500 – 3500 zł 

Natomiast po zamontowaniu termoizolacji te koszta utrzymania mogą spaść jeszcze mocniej. Po zmianie systemu grzewczego oraz ułożeniu termoizolacji, można zaoszczędzić od tysiąca do nawet 10 tys. zł. na rok.  

Warto powiedzieć też o tym, że nowy system ogrzewania podniesie wartość nieruchomości, dzięki czemu jeśli ktoś planuje sprzedaż może zyskać znacznie więcej pieniędzy. Możesz też łączyć swoje odnawialne źródła energii (np. fotowoltaikę z pompą ciepła), dzięki czemu rachunki będą jeszcze mniejsze. Dodatkowo wszystko działa bezobsługowo.

Oraz oczywiście poza korzyściami finansowymi i ekonomicznymi termomodernizacja przyczyni się do lepszej jakości powietrza, więc do o wiele lepszego stanu zdrowia naszego i naszych bliskich.  

Kolejną ukrytą korzyścią termoizolacji jest zachowanie zimna w pomieszczeniu w lato. 

Lato w Polsce bywa upalne, co ciekawe, termomodernizacja pomaga nie tylko w zime ale również w lato. Dzięki wykonanej termomodernizacji, ściany nie nagrzewają się tak szybko i mocno, przez co w domu jest większy chłód latem, co pozwala np. łatwiej zasnąć. Tak więc, z porządną termomodernizacją oszczędzasz w zimie na ogrzewaniu, a w lato na chłodzeniu.

Co najpierw, wymiana ogrzewania, czy termomodernizacja?

Żeby jak najbardziej zaoszczędzić i szybko zauważyć efekty z modernizacji systemu ogrzewania domu, należy najpierw wykonać termomodernizację, dopiero później wymianę systemu grzewczego.

Posiadając nawet stare źródło ogrzewania, np. zwykły piec na węgiel i drewno, jest wiele do zyskania z uszczelnienia okien, drzwi itd. Dlatego na początku warto skupić się na termomodernizacji, dopiero później na nowym systemie grzewczym.

Chociaż dziś taki podział już nie ma znaczenia, ponieważ program “Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na termomodernizację + nowe źródło grzewcze. Dzięki temu, możesz bez problemu w miarę tanio przenieść na wyższy poziom komfort życia w budynku.

Jeśli chcesz skorzystać z termomodernizacji dla swojego budynku, ale bez gubienia się w dokumentach i tracenia czasu… Skontaktuj się z firmą Frankiewicz Energy już teraz.

Podsumowanie

 • Dzięki dofinansowaniom z programu “Czyste Powietrze”, w niektórych przypadkach możesz liczyć nawet 135 tyś. złotych wsparcia finansowego przy termomodernizacji…
 • Musisz spełniać dwa warunki, aby móc odebrać dotację: 1)Krótko mówiąc, musisz być właścicielem, bądź współwłaścicielem budynku dla którego chcesz otrzymać dofinansowanie. 2) Twój dochód musi mieścić się w jednym z trzech progów finansowych.
 • Największą zmianą na 2024 jest to, że dofinansowanie możesz otrzymać jedynie na urządzenia z listy ZUM. Dlatego zanim zaopatrzysz się w nowe narzędzie grzewcze, sprawdź czy znajduje się na liście ZUM, aby być pewnym, że możesz otrzymać na nie dofinansowanie.
 • Program “Czyste Powietrze” ma on na celu poprawienie jakości powietrza w kraju poprzez dofinansowywanie modernizacji sprzętu grzewczego.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG