3 modele spółdzielni energetycznych – który wybrać?

Spis treści

Odkryj przyszłość energetyki z trzema modelami spółdzielni energetycznych! Przedstawimy Ci różne opcje rozliczania fotowoltaiki, dostosowane do możliwości każdego członka spółdzielni. Każdy model oferuje unikalne korzyści, dzięki którym oszczędzisz na rachunkach za prąd i jednocześnie przyczynisz się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Poznaj zalety każdego modelu i zdecyduj, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

3 modele spółdzielni energetycznych – o co chodzi?

Spółdzielnia energetyczna to dla wielu osób korzystny model rozliczania fotowoltaiki systemem net-metering. Do założenia takiej instytucji potrzebujesz jedynie 10 członków prywatnych lub 3 firmy, z których przynajmniej jeden podmiot jest właścicielem fotowoltaiki. Członkowie spółdzielni korzystają z dostępnych źródeł prądu, rozliczając się za energię według ustalonych wspólnie zasad, opisanych w statucie spółdzielni.

Każda spółdzielnia energetyczna jest inna. Przedstawimy Ci 3 modele, które różnią się od siebie sposobem rozliczeń.

Model 1: Spółdzielnia energetyczna „niezależność”

Ten model spółdzielni jest najlepszą opcją, gdy w spółdzielni występują członkowie posiadający tak dobraną instalację fotowoltaiczną, aby w ciągu roku nie musieli płacić za prąd dzięki możliwości gromadzenia nadwyżek w sieci.

Przykład: Spółdzielnia energetyczna przesyła prąd do członków spółdzielni, a nadwyżki oddaje do sieci. Zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, członkowie spółdzielni mogą odebrać 60% oddanych nadwyżek z sieci. Jako spółdzielca płacisz tylko stały abonament za prąd plus stałą opłatę za dystrybucję (od zamówionej mocy) i nic poza tym.

Model 2: Spółdzielnia energetyczna „podzielnia”

Podzielnia to dobra metoda rozliczania dla spółdzielni, w której występują właściciele fotowoltaiki produkującej sporo nadwyżek prądu oraz inni spółdzielcy, którzy chętnie z tych nadwyżek skorzystają.

Przykład: Twoja firma posiada instalację fotowoltaiczną, która produkuje sporo nadwyżek energii w ciągu roku. W spółdzielni energetycznej z Twoich nadwyżek prądu mogą korzystać inni spółdzielcy. Ty zyskujesz stałą cenę sprzedaży nadwyżek prądu, a odbiorcy stałą cenę zakupu energii oraz spore oszczędności na kosztach dystrybucji.

Model 3: Spółdzielnia energetyczna „inwestycja”

O tym modelu spółdzielni mówimy wtedy, gdy oprócz instalacji należących do członków, spółdzielnia inwestuje także w dodatkowe źródła OZE, korzystając z dofinansowań. 

Przykład: Spółdzielcy korzystają ze źródeł fotowoltaiki należących do członków, jednak chcą generować więcej prądu, dlatego decydują się na zakup nowych paneli fotowoltaicznych, korzystając z dostępnych dotacji. W takim przypadku jako odbiorca prądu płacisz nie tylko stały abonament za prąd i dystrybucję, ale dodatkowo część opłat za spłatę rat za instalację (jeżeli została kupiona na kredyt).

Ten model spółdzielni może wiązać się z nieco wyższymi kosztami, jednak opłaty za kredyt zazwyczaj wliczane są w abonament za energię. Oznacza to, że wpłaty za energię pozwolą spółdzielni spłacić kredyt za fotowoltaikę.

Na który model spółdzielni energetycznej najlepiej się zdecydować?

Do wyboru masz trzy modele spółdzielni energetycznej. Jeżeli zastanawiasz się, który wybrać, pomyśl, jaka opcja będzie najlepsza dla Ciebie i osób, z którymi tworzysz spółdzielnię:

  • model niezależność: propozycja dla spółdzielców, którzy mają odpowiednio dobraną instalację OZE w taki sposób, aby nie płacić rachunków za prąd przy korzystaniu z systemu opustów przez cały rok;
  • model podzielnia: świetna opcja, gdy Twoja spółdzielnia produkuje spore nadwyżki prądu, a w jej skład wchodzą osoby, które chcą te nadwyżki wykorzystać zarówno latem, jak i zimą;
  • model inwestycja: taki model spółdzielni sprawdzi się wtedy, gdy założyciele myślą o zakupie nowej instalacji OZE korzystając z finansowania. W tym modelu miesięczne koszty za prąd mogą być nieco wyższe, ze względu na ewentualną spłatę kredytu, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze dla Ciebie i pozostałych członków spółdzielni.

WAŻNE: Wybór jednego modelu spółdzielni nie jest wiążący na stałe. Co to znaczy? Jeśli rozpoczniesz od modelu spółdzielni „niezależność”, a do spółdzielni dołączy więcej członków i wspólnie stwierdzicie, że preferujecie zainwestować w nową instalację OZE, możecie przejść na model „inwestycja”.

Pomożemy Ci założyć spółdzielnię energetyczną!

Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, aby założyć spółdzielnię i korzystniej rozliczać fotowoltaikę → tutaj.

Możesz też bezpośrednio się z nami skontaktować.

Pomożemy Ci uporać się z formalnościami i doradzimy przy składaniu niezbędnych dokumentów.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG