Spółdzielnia energetyczna dla firm — jak przedsiębiorstwa mogą zwiększyć korzyści z fotowoltaiki?

Spis treści

Czy Twoja firma może założyć własną spółdzielnię energetyczną? Jak najbardziej, bowiem jak się okazuje: próg wejścia jest całkiem niski. Przeczytaj, dlaczego coraz więcej firm rezygnuje z fotowoltaiki, dlaczego net-billing jest nieopłacalną opcją i jak od niego odejść na rzecz korzystniejszego net-meteringu.

Dlaczego coraz więcej firm rezygnuje z fotowoltaiki?

Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika stanowiła wizję przyszłości dla przedsiębiorstw. Firmy chętnie inwestowały w odnawialne źródła energii, licząc na spore oszczędności. Jednak wprowadzenie systemu rozliczeń net-billing ostudziło zapał wielu jednostek gospodarczych, ponieważ zaczęła być mniej opłacalna.

Dlaczego tak się stało?

Wszystko przez niekorzystne zasady net-billingu. Każdy prosument, czyli firma lub osoba prywatna korzystająca z fotowoltaiki, sprzedaje nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci po cenie hurtowej, a odkupić może ją po cenie detalicznej. Jest to znacznie mniej korzystna opcja, niż działający poprzednio system net-metering. Na szczęście, możesz powrócić do starego systemu rozliczeń, zakładając spółdzielnię energetyczną.

Spółdzielnie energetyczne mogą rozliczać się z siecią w systemie net-metering. Chcąc założyć taką instytucję, musisz jedynie znaleźć dwie firmy, które wejdą w ten biznes z Tobą. 

Wystarczy, że tylko Ty będziesz miał fotowoltaikę, a pozostali przedsiębiorcy mogą korzystać z wytwarzanej przez Ciebie energii, płacąc za prąd wcześniej ustaloną cenę.

Dlaczego net-metering to dla firmy lepsza opcja, niż net-billing?

Odpowiedź jest prosta: ponieważ przynosi większą oszczędność. W net-meteringu prosument mógł oddać do sieci nadwyżkę prądu i odebrać 80% tej ilości bez dodatkowych kosztów w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię. 

Porównując oba systemy:

  • net-billing: nadwyżkę prądu sprzedajesz taniej, odkupujesz drożej;
  • net-metering: oddajesz nadwyżkę i odbierasz 80% ilości bez dodatkowych opłat.

Po wprowadzeniu systemu rozliczania net-billing, system net-metering stał się zamknięty nie tylko dla klientów prywatnych, ale też przedsiębiorstw. Jeżeli więc chcesz korzystniej rozliczać się za fotowoltaikę, pozostała Ci jedna opcja — spółdzielnia energetyczna.

Jak Twoja firma może zarobić na spółdzielni energetycznej?

Możliwość zarobku istnieje dzięki udogodnieniom, z jakich mogą korzystać spółdzielnie energetyczne. Jedną z największych zalet założenia takiej organizacji jest wspomniana wcześniej możliwość powrotu do systemu opustów, czyli net-meteringu. Nie jest to tak korzystne, jak kilka lat wcześniej, a w praktyce wygląda tak:

Jako członek spółdzielni, który posiada instalację fotowoltaiczną, nadwyżki energii oddajesz do sieci, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania możesz je odebrać bez dodatkowych kosztów. Różnica polega na tym, że zamiast 80%, odzyskujesz 60% oddanej energii. Członkowie spółdzielni, którzy nie mają fotowoltaiki, a korzystają z wytworzonej przez Twoją firmę energii, płacą jedynie ustaloną cenę za prąd, ponieważ spółdzielnia zwolniona jest z opłaty przesyłowej.

Jak to wypada finansowo? Spójrz na poniższą tabelę:

2-5 MWh/rok25 zł/m-c/300 zł/rok360 zł
5-10 MWh/rok50 zł/m-c/600 zł/rok900 zł
10-20 MWh/rok100 zł/m-c/ 1200 zł/rok1800 zł
20-50 MWh/rok200 zł/-m-c/ 2400 zł/rok3600 zł
50-150 MWh/rok500 zł/m-c/ 6000 zł na rok9000 zł
150-300 MWh/rok1000 zł/m-c/ 12000 zł/rok27000 zł
300-500 MWh/rok1500 zł/m-c/18000 zł/rok54000 zł
500-700 MWh/rok2000 zł/m-c/24000 zł/rok90000 zł
700-1000 MWh/rok2500 zł/m-c/30000 zł/rok126000 zł
Powyżej 1000 MWh/rok3000 zł/m-c/36000 zł/rok180000 zł

Powyższa tabela została wykonana przy założeniach:

– Cena odkupu wynosi 30 gr / kWh

– Cena sprzedaży z dystrybucją wynosi 80 gr / kWh:

-> Odkup 30 zł

-> Wartość 48 zł

-> Różnica w odkupie – 18 gr / kWh (180 zł / MWh).

Im więcej energii oddasz do sieci, tym więcej zyskuje na tym spółdzielnia, a wraz z tym Twoja firma. A to oznacza, że jeśli Twoje przedsiębiorstwo zużywa spore ilości prądu, założenie spółdzielni energetycznej będzie najlepszą opcją na rozliczenie fotowoltaiki dla Twojej firmy. 

Jeżeli nie wiesz, jak zachęcić inne przedsiębiorstwa do założenia spółdzielni wraz z Tobą, pokaż im, jak mogą na tym zaoszczędzić.

Pomożemy Ci założyć spółdzielnię energetyczną!

Koniecznie sprawdź jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć spółdzielnię i korzystniej rozliczać fotowoltaikę.

Możesz też bezpośrednio się z nami skontaktować → tutaj.

Pomożemy Ci uporać się z wszelkimi formalnościami i załatwimy papierkową robotę.

Spółdzielnia energetyczna dla firm w pigułce

Firmy coraz częściej rezygnują z fotowoltaiki z powodu wprowadzenia mało korzystnego net-billingu. Ten system zmusza prosumentów do sprzedaży nadwyżek energii po niższej cenie hurtowej, a odkupu po wyższej cenie detalicznej. To znacznie mniej opłacalne niż wcześniejszy system net-metering, który pozwalał oddać nadwyżkę prądu i odebrać 80% tej ilości bez dodatkowych kosztów.

Jednak jest na to rozwiązanie: zakładając spółdzielnię energetyczną, firmy mogą powrócić do korzystniejszego net-meteringu. Spółdzielnie energetyczne umożliwiają członkom, nawet bez własnej fotowoltaiki, korzystanie z energii wytwarzanej przez inne firmy w spółdzielni, płacąc ustaloną cenę. Finansowo, założenie spółdzielni może przynieść oszczędność i zysk, szczególnie dla przedsiębiorstw o większym zapotrzebowaniu na energię. To stanowi atrakcyjną alternatywę dla firm poszukujących korzystnego rozwiązania w dziedzinie fotowoltaiki.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG