Spółdzielnia energetyczna dla domów prywatnych — Jak korzystniej rozliczać Fotowoltaikę?

Spis treści

Słowo “spółdzielnia” kojarzy się z oficjalnymi instytucjami, prowadzonymi przez urzędników w garniturach. Jednak w świecie OZE jej właścicielem może być każdy — również Ty. Mowa tutaj oczywiście o spółdzielniach energetycznych, dzięki którym prywatne domostwa mogą oszczędzić na rachunkach za prąd. W jaki sposób? Dzięki powrotowi do starego modelu rozliczeń, net-metering, tylko z wartością obniżoną 70-80% → 60%.

Dlaczego net-billing nie opłaca się prosumentom?

System net-billing, który miał być innowacją w rozliczeniach, sprawił, że ilość nowych gospodarstw korzystających z fotowoltaiki spadła. Już od początku nowe metody rozliczeń były przedstawiane niekorzystnie, przez co wiele osób, które wcześniej rozważały instalację paneli, zrezygnowało z takiego rozwiązania.

Ale dlaczego net-billing nie opłaca się prosumentom? Przypomnijmy, na czym polega ten sposób rozliczania. Każdy prosument, czyli gospodarz lub przedsiębiorca korzystający z fotowoltaiki, sprzedawał nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci po cenie hurtowej, natomiast w przypadku zwiększonego zapotrzebowania odkupywał ją po cenie detalicznej. 

Widzisz haczyk? Sprzedajesz taniej, odkupujesz drożej. 

To rozwiązanie wciąż pozwala na pewne oszczędności, jednak istnieje lepsza opcja dla lokalnych społeczności, jaką jest rozliczanie w systemie net-metering. Ale jest ono dostępne tylko dla spółdzielni energetycznych.

Net metering — co to jest i czy naprawdę można na tym zarobić?

Tak, można zarobić. Od początku było wiadomo, że system opustów jest korzystniejszy. W net-meteringu prosument mógł oddać nadwyżki prądu do sieci, by następnie odebrać do 80% przekazanej energii bez dodatkowych kosztów. Niestety po wprowadzeniu systemu net-billing, net-metering stał się niedostępny dla prywatnych użytkowników fotowoltaiki. 

Zastanawiasz się, jak wrócić do starego systemu? To proste: wystarczy, że założysz spółdzielnię energetyczną!

Jak można zarobić na spółdzielni energetycznej?

Takie instytucje otrzymują szereg udogodnień, wśród których najważniejsza jest możliwość powrotu do systemu opustów, czyli net-meteringu. Pozwala to na magazynowanie niewykorzystanego przez członków spółdzielni prądu w sieci i odebranie 60% oddanej energii w ciągu 12 miesięcy, również bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przykładowo: Członek spółdzielni, który nie ma instalacji PV (np. Twój sąsiad) płaci stałą, ustaloną demokratycznie przez spółdzielnię cenę za prąd. Jest to jego jedyna opłata, ponieważ spółdzielnie energetyczne są zwolnione z opłat przesyłowych za energię. Natomiast członkowie spółdzielni, którzy są właścicielami instalacji fotowoltaicznej (np. Ty), uzyskując nadwyżkę z produkcji energii, mogą oddać tę nadwyżkę do sieci, uzyskując korzystną cenę odkupu. 

Wartość oszczędności dla spółdzielni energetycznej zależy przede wszystkim od ilości energii, jaką Ty oraz inni właściciele systemów PV wprowadzicie do sieci. To właśnie na niej spółdzielnia może zgromadzić najwięcej zysków.

Jak to wygląda w praktyce?

Poniżej przedstawiamy tabelę, która pomoże Ci oszacować roczne oszczędności minimalne na prądzie w zależności od tego, ile energii oddasz do sieci:

2-5 MWh/rok25 zł/m-c/ 300 zł/rok360 zł
5-10 MWh/rok50 zł/m-c/ 600 zł/rok900 zł
10-20 MWh/rok100 zł/m-c/ 1200 zł/rok1800 zł
20-50 MWh/rok200 zł/-m-c/ 2400 zł/rok3600 zł
50-150 MWh/rok500 zł/m-c/ 6000 zł na rok9000 zł
150-300 MWh/rok1000 zł/m-c/ 12000 zł/rok27000 zł
300-500 MWh/rok1500 zł/m-c/ 18000 zł/rok54000 zł
500-700 MWh/rok2000 zł/m-c/ 24000 zł/rok90000 zł
700-1000 MWh/rok2500 zł/m-c/ 30000 zł/rok126000 zł
Powyżej 1000 MWh/rok3000 zł/m-c/ 36000 zł/rok180000 zł

Widzisz zależność?

Trudno przegapić, że im więcej energii członkowie spółdzielni oddają do sieci, tym więcej oszczędności gromadzi instytucja. 

Powyższa tabela została wykonana przy założeniach:

– Cena odkupu wynosi 30 gr / kWh

– Cena sprzedaży z dystrybucją wynosi 80 gr / kWh:

-> Odkup 30 zł

-> Wartość 48 zł

-> Różnica w odkupie – 18 gr / kWh (180 zł / MWh).

Chcesz założyć spółdzielnię energetyczną?

Jeśli tak, koniecznie sprawdź: Jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć spółdzielnię i korzystniej rozliczać fotowoltaikę?

Możesz też bezpośrednio się z nami skontaktować → tutaj.

Pomagamy wszystkim klientom z formalnościami i doradzamy przy wątpliwościach.

Potencjalny rozwój spółdzielni energetycznych

Myślałeś kiedyś o inwestycji np. w magazyn energii, ale zawsze był to dla Ciebie zbyt duży wydatek (mimo dofinansowania)? Spółdzielnia pozwoli Ci rozłożyć koszty między wszystkich członków.

Spółdzielnia energetyczna dla domów prywatnych w pigułce

Spółdzielnia energetycznej to prosty sposób na korzystniejsze rozliczanie fotowoltaiki, również dla domów prywatnych. Wszystko za sprawą rezygnacji z mniej opłacalnego systemu net-billing na rzecz net-meteringu (60%).

Im więcej energii jest oddawane do sieci, tym większe oszczędności może zgromadzić spółdzielnia. To nie tylko sposób na zmniejszenie rachunków za prąd, ale też krok w kierunku bardziej zrównoważonej i samowystarczalnej społeczności.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG