Dofinansowanie Do Pompy Ciepła 2023 — z jakiego programu skorzystać?

Dofinansowania do pompy ciepła

Spis treści

Jak co roku: wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym rośnie zainteresowanie pompami ciepła. A tam, gdzie pojawia się temat sprzętu OZE, tam pojawiają się też pytania o dofinansowanie. Z jakiego programu najbardziej opłaca się skorzystać? Na jaką sumę pieniędzy możesz liczyć? Wszystkie informacji poniżej, zapraszamy!

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 — słownik pojęć

Uwaga: te pojęcia często pojawiają się w poniższym artykule. Zanim zaczniesz czytać, upewnij się, że są Ci znane:

 

System rozliczeń net-metering — prosument wprowadza nadwyżkę wyprodukowanej energii do infrastruktury energetycznej i może z niej korzystać, gdy pojawi się taka potrzeba. Operator jednak pobiera opłatę za przechowanie tej energii.

 

System rozliczeń net-billing w tym przypadku prosument nie przechowuje wyprodukowanej nadwyżki energetycznej, tylko ją sprzedaje (po cenie rynkowej, odkupuje zaś jak każdy odbiorca, wraz z dodatkowymi opłatami).

 

Wskaźnik EP — jest to energia pierwotna budynku. Zgodnie z definicją określa ona ilość energii potrzebnej na ogrzewanie, klimatyzację, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla osób zamieszkujących dom.

 

Karta Dużej Rodziny — system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych (przynajmniej trójka dzieci). Jak się okazuje, może być ona przydatna również podczas uzyskiwania dofinansowania na pompę ciepła.

 

Koszt kwalifikowany — koszt, który podlega refundacji z funduszy unijnych. Tak nazywa się wydatki, które ponieśli przedsiębiorcy podczas prowadzenia przez nich projektu o dotacje z funduszy UE.

 

“Dofinansowanie do” — warto podkreślić, że to sformułowanie określa maksymalną kwotę dotacji. Dla przykładu: “dofinansowanie do 50.000 złotych” oznacza, że otrzymasz maksymalnie 50.000 złotych, jednak równie dobrze może to być niższa kwota.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Mój Prąd 5.0”

Pierwszym programem jest “Mój Prąd 5.0”, który wystartował 22 kwietnia 2023 i planowo ma trwać do 22 grudnia tego samego roku. Wysokość dofinansowania to nawet do 58 tysięcy złotych, jednak aby ją uzyskać, należy posiadać kilka urządzeń OZE (np. fotowoltaikę, magazyn energii, kolektor słoneczny).

 

Jeśli chodzi o same pompy ciepła, to wysokość dotacji wygląda następująco:

 

  • Pompa ciepła powietrze/powietrze: 4.400 złotych.

 

  • Pompa ciepła powietrze/woda: 12.600 złotych.

 

  • Pompa ciepła powietrze/woda (podwyższona klasa efektywności energetycznej*): 19.400 złotych.

 

  • Pompa ciepła gruntowa: 28.500 złotych.

 

*pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej to taka o oznaczeniu A++ lub A+++.

 

Z programu “Mój Prąd 5.0” mogą skorzystać 3 grupy grantobiorców:

 

  • Rozliczający się z wyprodukowanej energii w systemie net-billing + nie korzystający wcześniej z dofinansowań.

 

  • Rozliczający się z wyprodukowanej energii w systemie net-metering + nie korzystający z dofinansowań + przechodzący na system net-billing.

 

  • Rozliczający się z wyprodukowanej energii w systemie net-metering + korzystający wcześniej z dofinansowań + spełniający warunek dodatkowy*.

 

*o warunkach dodatkowych i innych informacjach przeczytasz na stronie rządowej https://mojprad.gov.pl/.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Moje Ciepło”

Drugą popularną opcją jest “Moje Ciepło”. Ten program odróżnia fakt, że skupia się głównie na osobach zamieszkujących budynki o podwyższonym standardzie energetycznym. Innymi słowy: wskaźnik EP nie może być wyższy, niż 55kWh/m2 rocznie*.

 

*to nie pomyłka, poprzedni wymóg 63kWh/m2 z 2022 roku został dodatkowo zaostrzony.

 

Nabór wniosków rozpoczął się 29 kwietnia 2022 i planowo ma trwać do końca 2026 roku. Maksymalna kwota dofinansowania na pompę ciepła wynosi w tym przypadku 21 tysięcy złotych. A dokładniej:

 

  • Pompa ciepła powietrze/powietrze: 7.000 złotych*

 

  • Pompa ciepła powietrze/woda: 7.000 złotych*

 

  • Pompa ciepła gruntowa: 21.000 złotych*

 

*maksymalne kwoty uzyskasz tylko wtedy, gdy posiadasz Kartę Dużej Rodziny, która upoważnia do zwiększenia udziału w kosztach kwalifikowanych o 15% (30% → 45%).

 

Ważna uwaga: w Twoim domu nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. O szczegółach “Mojego Ciepła” przeczytasz na stronie rządowej https://mojecieplo.gov.pl/.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Czyste Powietrze”

Kolejną opcją na zyskanie dofinansowania jest program “Czyste Powietrze”, który dotyczy nie tylko pomp ciepła, ale też fotowoltaiki oraz kompleksowej termomodernizacji. Tutaj kwota uzależniona jest od Twoich dochodów:

 

  • Jeśli Twój roczny dochód wynosi mniej, niż 135.000 złotych, otrzymasz do: 66.000 złotych.

 

  • Jeśli miesięczny dochód na osobę w Twoim domu wynosi do 1.894 złotych (gospodarstwo wieloosobowe) lub do 2.651 złotych (gospodarstwo jednoosobowe), otrzymasz do: 99.000 złotych.

 

  • Jeśli miesięczny dochód na osobę w Twoim domu wynosi do 1.090 złotych (gospodarstwo wieloosobowe) lub do 1.526 złotych (gospodarstwo jednoosobowe), otrzymasz do: 135.000 złotych.

 

Oznacza to, że jeśli Twoje roczne dochody przekraczają próg 135.000 złotych, nie otrzymasz pieniędzy z programu. Dodatkowo dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami istnieje dotacja do 1.200 złotych na audyt energetyczny.

 

“Czyste Powietrze” wystartowało w 2019 roku, a czas jego trwania oszacowano na 10 lat (orientacyjnie do końca 2029 roku). Wnioski przyjmowane są jednak tylko do końca 2027 roku, gdyż ostatnie dwa lata zarezerwowano na wypłatę dotacji.

 

Wysokość poszczególnych kwot dofinansowań została w czytelny sposób przedstawiona na oficjalnej stronie programu “Czyste Powietrze”: https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Agroenergia”

Tym razem program dedykowany rolnikom z własnym gospodarstwem — “Agroenergia”. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym, czyli obejmuje: fotowoltaikę, instalacje wiatrowe, pompy ciepła o mocy powyżej 10kW, lecz nie większej od 50kW oraz magazyny energii.

 

Najbardziej opłacalną opcją jest instalacja pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, co zapewnia dodatkowe 10.000 złotych. Dofinansowanie dla pompy ciepła wynosi do 20% kosztów kwalifikowanych, jednak zależy to od jej mocy:

 

  • Pompa ciepła o mocy od 10kW do 30kW: do 20% wartości inwestycji, ale też do 15.000 złotych.

 

  • Pompa ciepła o mocy od 30kW do 50kW: do 13% kosztów, ale też do 25.000 złotych.

 

Program “Agroenergia” trwać będzie do 2027 roku, jednak podpisywanie umów tylko do końca 2025 roku. 

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/nfosigw/agroenergia-2021.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Stop Smog”

“Stop Smog” to program zgoła odmienny, niż pozostałe. Warto zacząć od tego, że przeznaczony jest on tylko dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Wspiera wymianę (albo całkowitą likwidację) źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych i jest realizowany przez poszczególne gminy z osobna.

 

Wysokość dofinansowania “Stop Smog” stanowi do 70% kosztów realizacji porozumienia ze środków Funduszu TiR (Termomodernizacji i Remontów). Jednak średni koszt wymiany lub likwidacji urządzenia grzewczego / termomodernizacji budynku nie może przekraczać 53.000 złotych, gdyż taka właśnie kwota jest przeznaczona na 1 budynek (lub lokal, w przypadku budynku dwulokalowego).

 

Dla kogo przeznaczony jest program “Stop Smog”? Czy nie lepiej skorzystać z pozostałych alternatyw, takich jak “Mój Prąd”? Nie do końca.

 

W pozostałych programach najpierw trzeba wydać własne pieniądze, by dopiero w późniejszym czasie uzyskać dofinansowanie. Nie każdego mieszkańca na to stać — dla osób niemających pieniędzy na taką inwestycję przeznaczony jest właśnie “Stop Smog”, który umożliwia bezzwrotną dotację nawet na pełną sumę inwestycji.

 

Wszystkie dokumenty związane z programem “Stop Smog” znajdziesz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/.

Dofinansowanie do pompy ciepła “Energia Plus”

Na zakończenie gratka dla przedsiębiorców. Jeśli masz własną firmę i szukasz dofinansowania — to zawieś na chwilę swój wzrok: pieniądze, które otrzymasz z “Energii Plus” to nawet 50% inwestycji!

 

NFOŚiGW nie podaje konkretnej informacji na temat rodzaju przedsiębiorstwa — możesz więc prowadzić zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, zakład produkcyjny jak i spółkę cywilną.

 

Wniosek złożysz do 13 grudnia 2024 roku, a więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-iv-wnioskow-2023-2024.


Potrzebujesz pomocy w wyborze dofinansowania?

Jak widzisz — opcji, by zyskać dotację na pompę ciepła w 2023 roku, jest całkiem sporo. 

 

W Frankiewicz Energy pomagamy w uzyskaniu dofinansowań na pompę ciepła. Jeśli nie wiesz, z którego programu skorzystać, albo też masz problem z dopełnieniem wszystkich formalności — skontaktuj się z nami już teraz!

Dofinansowanie Do Pompy Ciepła 2023 w pigułce

Aby zyskać dodatkowe pieniądze na pompę ciepła w 2023 roku, skorzystaj z poniższych programów:

 

  • Mój Prąd 5.0 — i zyskaj nawet do 28.500 złotych.

 

  • Moje Ciepło — i zyskaj nawet do 21.000 złotych.

 

  • Czyste Powietrze — i zyskaj nawet do 135.000 złotych.

 

  • Agroenergia — i zyskaj nawet do 35.000 złotych.

 

  • Stop Smog — i zyskaj nawet do 53.000 złotych.

 

  • Energia Plus — i zyskaj nawet do 50% kosztów inwestycji.

 

Dziękujemy za przeczytanie i życzymy samych pozytywnie rozpatrzonych wniosków!

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG