Gaz Czy Pompa Ciepła — czym ogrzewać w 2023 roku?

Gaz czy pompa ciepła

Spis treści

Gaz to najpopularniejsze źródło ogrzewania w wielu polskich aglomeracjach. Pompy ciepła, mimo że są coraz popularniejsze, nadal zostają nieco w tyle. Jako że zbliża się sezon grzewczy, dziś weźmiemy pod lupę oba te sposoby ogrzewania budynków — lepiej wypadnie klasyczny kocioł gazowy, a może nowoczesna pompa ciepła? Sprawdź, czym ogrzewać w 2023 roku!

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła — poznaj różnice

Na początku omówmy różnice między ogrzewaniem domu gazem a pompą ciepła. Które urządzenie radzi sobie lepiej w sezonie grzewczym i dlaczego?

Na czym polega ogrzewanie gazem?

Można powiedzieć, że ogrzewanie gazem to w dzisiejszych czasach standard. Coraz więcej osób rezygnuje bowiem z tzw. kopciuchów (piece na węgiel i drewno) na rzecz bardziej ekologicznych i wydajnych rozwiązań.

 

Zasada działania to nic skomplikowanego: dom ogrzewany jest za pomocą pieca gazowego, którego paliwem jest, jak sama nazwa wskazuje, gaz (ziemny lub płynny). Następnie jest on łączony z pozostałymi elementami, np. przewodami, tworząc instalację gazową. Wytwarzane ciepło używane jest zarówno do podgrzewania wody, jak i całego wnętrza domostwa.

Na czym polega ogrzewanie pompą ciepła?

Natomiast ogrzewanie pompą ciepła jest zgoła odmienne. Cały proces polega tutaj na wymianie cieplnej między ciałami o wyższej i niższej temperaturze, czyli nie dochodzi do spalania paliwa. Choć pompy ciepła to nadal mało popularne rozwiązanie, to coraz więcej osób decyduje się na ich instalację.


Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła: powietrzną, wodną oraz gruntową. W zależności od wybranego typu, energia termiczna jest wydobywana z nagrzanego powietrza, wody lub ziemi. Warto zaznaczyć, że pompa ciepła może działać również jako klimatyzator, chłodząc wnętrze domu w upalne dni.

Plusy i minusy obu tych rozwiązań

Chcemy podejść do tematu rzetelnie i bezstronnie, dlatego wymienimy 3 najważniejsze zalety i 3 największe wady obu tych rozwiązań.

 

Ważna uwaga: zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ciepła mają zupełnie inne wady i zalety, w zależności od tego, z jakiego rozwiązania korzystasz aktualnie. Miej to na uwadze i przeczytaj poniższe podpunkty w całości.

Ogrzewanie domu gazem — wady i zalety

Zacznijmy od ogrzewania domu gazem. Główne jego zalety to:

 

  • Czystość i wygoda. Gaz jest dużo czystszym paliwem, niż drewno, węgiel czy brykiety. Piec nie musi być czyszczony z popiołu, a sadza w kotłowni również przestaje być problemem. Większość urządzeń gazowych jest bezobsługowa — w interesie domownika leży tylko przeprowadzanie okresowych przeglądów i ewentualna regulacja intensywności pracy.

 

  • Niski poziom hałasu. Praca kotła gazowego jest bardzo cicha, praktycznie niesłyszalna. Jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które nie mają wyznaczonego pomieszczenia na kotłownię, a piec będzie znajdował się np. w kuchni lub łazience. Urządzenie rzadko kiedy przekracza próg 40dB, dzięki czemu nie przeszkadza nawet podczas nocy.

 

  • Ekologia. Gaz to najbardziej ekologiczne paliwo kopalne — takie kotły emitują ponad 25 razy mniej pyłów zawieszonych i ponad 50 razy mniej gazowych zanieczyszczeń organicznych niż tradycyjne “kopciuchy”. Choć mało kto z nas myśli na co dzień o ekologii, to raczej nikt nie lubi wdychać smogu zimowymi wieczorami. A gaz to krok w kierunku czystszego powietrza.

 

Zalety pieców gazowych są jednak przyćmiewane przez poniższe wady:


  • Wysokie rachunki za ogrzewanie. Cena za kilowatogodzinę gazu w 2023 roku potrafi naruszyć domowy budżet. Koszt ogrzania niewielkiej kawalerki w centrum miasta to w zimniejsze miesiące nawet 500-600 złotych brutto, a większego domu — kilka tysięcy. Sytuacji nie polepsza fakt, że aktualne stawki za paliwa gazowe są “zamrożone”, więc jest duża szansa, że niebawem czekają nas kolejne podwyżki.

 

  • Piec gazowy jest potencjalnie niebezpieczny. Niewłaściwa eksploatacja lub brak okresowej konserwacji może sprawić, że dojdzie do wybuchu lub zatrucia wnętrza spalinami. Gaz, jakby nie patrzeć, jest dość groźnym paliwem kopalnym o niskiej granicy wybuchalności (proporcje gaz:powietrze), zwłaszcza w kotłowni, do której zagląda się tylko raz na jakiś czas,

 

  • Wysoki koszt zakupu i instalacji. Najtańsze modele znajdziesz za mniej, niż 10.000 złotych, jednak jeśli zależy Ci na pełnej automatyce, to musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 15.000-20.000 złotych. Ale nie zapominaj, że piec musi mieć też zapewnioną odpowiednią infrastrukturę, co w sumie składa się na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych (zakup + instalacja).

 

Reasumując: ogrzewanie domu gazem to czyste, ciche, ekologiczne, i przede wszystkim wygodne rozwiązanie. Jednak trzeba liczyć się z wysokimi (i niestabilnymi) cenami za gaz oraz potencjalnym niebezpieczeństwem związanym z wybuchem lub zatruciem się spalinami.

Ogrzewanie domu pompą ciepła — wady i zalety

Sprawdźmy teraz, jak radzi sobie pompa ciepła. Jej największe zalety to:


  • Oszczędność energii. Pompa wykorzystuje energię z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) do ogrzania domu i wody. Do rozruchu i podtrzymania działania zużywa jedynie niewielkie ilości prądu, mało zauważalne w miesięcznym zestawieniu. Dzięki niższym rachunkom inwestycja w pompę ciepła zwraca się w maksymalnie kilkanaście lat.

 

  • Bezpieczeństwo i wygoda. Pompa ciepła to aktualnie najbezpieczniejszy sposób na ogrzanie budynku. Nie występuje tutaj ryzyko wybuchu ani zaczadzenia, a kwestia szczelności komina traci na znaczeniu. Wykorzystywane czynniki R410A, R32 czy PROPAN są niskotoksyczne, a gdyby tego było mało — pompy ciepła są w pełni zautomatyzowane. Bezpieczeństwo i wygoda w jednym!

 

  • Ekologia. Podobnie, jak w przypadku pieców gazowych, tak i tutaj trzeba wspomnieć o ochronie środowiska. Pompy ciepła to jednak zupełnie inna liga, jeśli chodzi o ekologię — bowiem to urządzenie podczas pracy nie emituje do środowiska praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Dużą rolę odgrywają tutaj też środowiskowe plany UE (potencjalne wymuszenie pomp ciepła i fotowoltaiki w domostwach).

 

Choć nie są one znaczne, to należy wspomnieć również o kilku wadach:

 

  • Duży koszt zakupu i instalacji. Niestety, koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła w 2023 roku to nawet 40.000 złotych — ta kwota często odstrasza potencjalnych nabywców. Na szczęście istnieje całe mnóstwo dotacji, które są w stanie pokryć większość wydatków. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze dofinansowania — skontaktuj się z nami!

 

  • Uzależnienie od energii elektrycznej. Tutaj zależność jest prosta: brak prądu = brak ogrzewania. Jednak są sposoby, aby temu zaradzić, a najłatwiejszym z nich jest zakupienie awaryjnego zasilacza z akumulatorem. To niewielki wydatek, a pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu. Alternatywą jest też większy (i droższy) magazyn energii, jednak nie jest to konieczność.


  • Możliwy wysoki poziom hałasu. Dźwięki wydobywające się z pompy ciepła zależne są od modelu — są oczywiście cichsze i głośniejsze odpowiedniki. Urządzenia gorszej klasy mogą generować hałas na poziomie 45dB (nieco głośniejszy, niż piece gazowe), jednak nowoczesne pompy mogą działać znacznie ciszej (nawet poniżej 35dB).

 

Reasumując: ogrzewanie domu pompą ciepła można opisać w dwóch słowach, oszczędność i ekologia. Ten sprzęt OZE jest też bezpieczny w użytkowaniu i po prostu wygodny. Wady, takie jak wysoki koszt zakupu czy uzależnienie od prądu, w świetle dofinansowań i dodatkowego sprzętu nie są istotne.

Gaz czy pompa ciepła — kto wygrywa pojedynek?

Pompy ciepła prowadzą na praktycznie każdej płaszczyźnie: oszczędności energii, bezpieczeństwie, wygodzie, ekologii, a nawet koszcie zakupu i instalacji. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie domu gazem jest tragicznym pomysłem — to bez dwóch zdań dużo lepsza alternatywa, niż tradycyjny opał węglem lub drewnem. Jednak w świetle przedstawionych wad i zalet pompy ciepła wypadają po prostu lepiej.


Potrzebujesz pomocy w wyborze pompy ciepła? A może nie wiesz, jak uzyskać dofinansowanie i szukasz wsparcia? W Frankiewicz Energy pomożemy Ci uporać się z wszystkimi przeszkodami! Odwiedź naszą stronę i przekonaj się, co mamy do zaoferowania!

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG