Montaż Fotowoltaiki Jesienią Lub Zimą — czy to się opłaca?

Montaż fotowoltaiki zimą

Spis treści

Wiele osób ma obawy przed zainstalowaniem u siebie fotowoltaiki jesienią lub zimą. Pierwszym “straszakiem” jest pieniężny system rozliczeń net-billing, który uchodzi za niekorzystny dla prosumentów, natomiast drugim — duża liczba pochmurnych dni i małe benefity z instalacji. Poniżej udowadniamy, że te obawy się nieuzasadnione, a nawet, że instalacja fotowoltaiki jesienią lub zimą… to w rzeczywistości świetny pomysł!

Net-billing — przypomnienie działania

Jeśli wiesz, na czym polegają systemy rozliczeń net-billing i net-metering, przejdź do akapitu “Czy fotowoltaika działa gorzej jesienią i zimą?”.

 

Z dniem 1 kwietnia 2022 roku system odpustów (net-metering), został zastąpiony przez nowy system pieniężny (net-billing).

 

Niegdyś prosumenci “oddawali do przechowania” wyprodukowaną nadwyżkę energii (z każdego wprowadzonego 1kW mogli odebrać 0,8kW lub 0,7kW), natomiast dziś jest ona sprzedawana dystrybutorowi energii, a ewentualne niedobory można od niego dokupić.

 

Całym rynkiem, w tym cenami, zarządza Urząd Regulacji Energetyki (URE). Na papierze wygląda to jak normalna transakcja na zasadzie “kup i sprzedaj”, jednak w rzeczywistości prosument jest tutaj na nieco gorszej pozycji. Sprzedaje on bowiem prąd po cenie rynkowej, natomiast kupuje wraz z dodatkowymi opłatami (dystrybucja, podatki).

 

Ten system sprawia, że wiele osób boi się zainwestować w fotowoltaikę, zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy — jesienią lub zimą. Net-billing jest jednak rozliczany w systemie całorocznym, więc pora roku na zainstalowanie paneli jest bez znaczenia. Rozliczenie z dystrybutorem i tak odbywa się na przestrzeni 12 miesięcy, więc nawet, jeśli zamontujesz fotowoltaikę w grudniu, to rozliczysz się z niej dopiero w grudniu następnego roku.

 

Net-billing jest systemem obiektywnie bardziej opłacalnym, niż net-metering, i nie ma się czego obawiać. Tak czy inaczej — nowi właściciele fotowoltaiki zgodnie z prawem muszą korzystać z systemu pieniężnego.

Czy fotowoltaika działa gorzej jesienią i zimą?

Statystyki mówią, że fotowoltaika działa najlepiej w miesiącach od kwietnia do września — czyli poza sezonem grzewczym. Dzieje się tak, ponieważ wiosną i latem przypada najwięcej słonecznych dni, a noce są znacznie krótsze niż np. zimą.

 

Jednak nie jest to reguła — jeśli danego roku lato będzie wyjątkowo deszczowe i pochmurne, a jesień słoneczna, to fotowoltaika będzie działała na korzyść tego drugiego. Mitem jest bowiem to, że niskie temperatury mają negatywny wpływ na panele (w rzeczywistości wytrzymują nawet mrozy do -40 stopni). Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nasłonecznienia w danym miesiącu.

Czy opłaca się zamontować fotowoltaikę zimą?

Nie widzimy żadnych przeciwwskazań, aby zamontować fotowoltaikę jesienią, a nawet zimą. Panele produkują prąd przez cały rok, nawet w mocno niepogodne miesiące.

 

Co prawda uzyskany prąd będzie mniejszy, niż w okresie wiosna-lato, jednak nie ma to większego znaczenia. Żywotność paneli fotowoltaicznych ocenia się bowiem na przynajmniej 20 lat, więc te kilka zimniejszych miesięcy początkowych nie zrobi dużej różnicy.

 

Tak więc nawet, jeśli założysz fotowoltaikę zimą, gdy jej efekty są nieco słabsze, to latem odpłaci Ci ona z nawiązką. A kto wie, kiedy pojawi się pierwszy słoneczny miesiąc w 2024 roku? Być może zaczniesz czerpać benefity już w lutym, kiedy to większość osób dopiero będzie zastanawiała się nad instalacją?

Jesień i zima to idealny czas, aby pomyśleć o dotacji

Uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę to długotrwały proces, który często trwa kilka miesięcy. Dlatego powiemy więcej: naszym zdaniem jesień i zima to idealny czas, aby zamontować na swoim dachu panele i zająć się formalnościami związanymi z dotacją. Dzięki temu już na przyszłe lato będziesz mógł cieszyć się nie tylko w pełni sprawną fotowoltaiką, ale też dodatkowymi pieniędzmi z dofinansowania.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dofinansowania — skontaktuj się z nami. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności i wypełnimy niezbędne dokumenty. Dla nas liczy się Twoja wygoda!

Montaż fotowoltaiki jesienią lub zimą — podsumowanie

Omówiliśmy system działania systemu net-billing i udowodniliśmy, że nie ma się czego obawiać — bowiem rozliczenie z dystrybutorem odbywa się na przestrzeni 12 miesięcy. Ustaliliśmy też, że znaczenie pierwszoplanowe dla fotowoltaiki ma ilość promieni słonecznych, a nie temperatura w danym miesiącu. Może więc zdarzyć się, że zima tego roku będzie wyjątkowo korzystna dla prosumentów.

 

Naszym zdaniem jesień i zima to świetny czas, aby zainstalować u siebie fotowoltaikę i zająć się sprawami związanymi z dofinansowaniem. W myśl powiedzenia: nie ma czasu do stracenia, polecamy Ci zamontować panele na swoim dachu już w tym sezonie grzewczym, by następnej wiosny móc cieszyć się darmowym prądem.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG