Fotowoltaika dla rolnika – dofinansowania w 2021 roku

Fotowoltaika dla rolnika - sprawdź

Spis treści

Rolnicy o bardzo nowoczesnym podejściu, starają się wykorzystywać wszystkie dostępne sposoby, pozwalające na jak najlepszą ochronę środowiska naturalnego. Nic w tym dziwnego – w końcu praca rolnika to nieustanny kontakt z naturą. Jedną z metod ochrony środowiska może być pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się, dlaczego fotowoltaika dla rolnika to najlepsze rozwiązanie. Przy okazji sprawdzisz, na jakie dofinansowania na panele fotowoltaiczne w 2021 mogą liczyć rolnicy. 

Fotowoltaika dla rolnika - sprawdź

Dlaczego fotowoltaika dla rolnika to doskonałe rozwiązanie? 

Codzienna praca w zgodzie z najwyższymi standardami – również w kwestii ochrony środowiska – to najlepszy przepis na sukces rolnika. Tematy, związane z ekologią i koniecznością ochrony przyrody, stają się dzisiaj szczególnie ważne. W dużej mierze dotyczą one właśnie rolnictwa i wykorzystywania nowoczesnych, ekologicznych metod upraw czy hodowli. Okazuje się jednak, że nie tylko. Istotna staje się także kwestia tego, w jaki sposób pozyskiwana jest energia elektryczna – a przecież w gospodarstwie zużywa się jej naprawdę dużo. Panele fotowoltaiczne są najlepszym sposobem na unowocześnienie gospodarstwa i uczynienie go bardziej przyjaznym środowisku. 

To jednak nie koniec zalet. Nowoczesne panele fotowoltaiczne pozwalają na obniżenie rachunków na energię nawet o 90%, co z pewnością zadowoli każdego rolnika, który chce optymalizować swoje gospodarstwo – również finansowo. Panele fotowoltaiczne pozwalają także na całkowicie uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Warto wiedzieć, że dobrej jakości instalacja jest w stanie przetrwać w niezmienionym stanie przez długie lata – dzięki czemu będzie dostarczać darmową energię wielu kolejnym pokoleniom. Nic dziwnego, że fotowoltaika dla rolnika to jedna z najlepszych i najchętniej czynionych inwestycji ostatnich lat! 

Dofinansowania do fotowoltaiki dla rolnika w 2021 roku

Wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych, który możemy obserwować w ostatnich latach, wynika również z możliwości otrzymania dofinansowania. Przykładem mogą być gospodarstwa domowe, które w ramach ulgi termomodernizacyjnych mogą odliczyć nawet 53 tys. złotych od podatku. A jak to wygląda u rolników?

Jak się okazuje, rolnicy to grupa społeczna, która może skorzystać na instalacji fotowoltaicznej bardziej niż jakakolwiek inna. W 2021 roku ruszyły kolejne dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników. Najbardziej ceniony przez rolników jest zdecydowanie program Agroenergia.

Program Agroenergia

Agroenergia to program dofinansowania m.in. fotowoltaiki dla rolników, przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez rolnictwo, a także zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Co ważne, dofinansowanie można otrzymać nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale też na pompy ciepła czy na elektrownie wiatrowe. 

 

Z dofinansowania w ramach programu Agroenergia mogą skorzystać osoby fizyczne z prawem własności do nieruchomości rolnych i osoby dzierżawiące, a także osoby, które mają gospodarstwo i prowadzą je od co najmniej roku. Dodatkowo o dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy planują montaż instalacji OZE i posiadają gospodarstwo o powierzchni minimum 1 hektara. Nie może ono jednak być większe niż 300 hektarów. Pomoc może mieć formę albo bezzwrotnej dotacji (w wysokości do 25 tys. zł), albo pożyczki, na przykład na zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy 10-50 kW. 

Ulga podatkowa dla rolników

Dodatkowo rolnicy, którzy chcą zamontować instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wysokość ulgi wynosi aż 25% poniesionych wydatków. Dobra wiadomość jest taka, że z odpisów od podatku można skorzystać przez 15 lat od poniesienia wydatku. Niemniej jednak rolnik musi wybrać, czy bardziej opłaca mu się skorzystanie z dofinansowania, czy też z ulgi podatkowej. 

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród rolników, którzy chcą tworzyć nowoczesne i ekologiczne gospodarstwa rolne. W 2021 roku rolnicy mogą również skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programu Agroenergia. Warto zdecydowac się na takie rozwiązanie, poniewaz dzięki niemu montaż fotowoltaiki będzie jeszcze bardziej opłacalny. 

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.