Jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym?

Spis treści

Montaż fotowoltaiki niesie za sobą wiele pytań. Jednym z nich jest sposób rozliczania się z zakładem energetycznym. Poniżej wyjaśniamy, jak zgłosić instalację fotowoltaiczną do podłączenia do sieci, jak wyglądają rachunki za prąd (tzw. faktury prosumenckie) oraz czym różni się nowy system, net-billing, od poprzedniego, net-meteringu.

Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – niezbędne formalności

Każdą instalację fotowoltaiczną on-grid i hybrydową należy podłączyć do sieci. Z procedury zwolnione są jedynie instalacje off-grid — całkowicie niezależne od dostawcy energii. Dopiero po zgłoszeniu PV i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz status prosumenta, czyli producenta energii na własne potrzeby.

 

W obu opcjach szczytowa moc instalacji nie może być większa, niż 50 kW, zaś napięcie znamionowe sieci — większe niż 110 kV.

 

Czas od złożenia wniosku aż do jego rozpatrzenia i przyłączenia do sieci może wynosić nawet 30 dni — jednak zwykle następuje to prędzej. Mimo to nie radzimy zwlekać.

 

Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do podłączenia do sieci można opisać w 2 krokach:

 

  1. Przygotowanie niezbędnych dokumentów wymaganych przez zakład energetyczny i wypełnienie wniosku o zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci.

 

  1. Maksymalnie 30-dniowy czas oczekiwania na akceptację, po którym następuje wymiana licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. Zwykle jest to bezpłatna procedura.

 

Jeśli chodzi o wymagane dokumenty, to są to między innymi:

 

  • Schemat instalacji elektrycznej, który obejmuje przyłączoną mikroinstalację PV.

 

  • Parametry techniczne mikroinstalacji PV, a w szczególności jej moc.

 

  • Certyfikat spełniający tzw. wymagania NC RfG, zwykle wydawany przez podmiot certyfikujący.

 

Spis wszystkich dokumentów znajdziesz na stronie rządowej.

 

Podczas wypełniania wniosku zostaniesz zapytany także o swoje dane osobiste, lokalizację instalacji PV, ilość przyłączanych paneli oraz przewidywaną roczną produkcję energii.

Instalacja fotowoltaiki – jak wyglądają rachunki za prąd?

Rachunki za energię dla prosumentów wyglądają inaczej, niż tradycyjne rachunki za prąd. Często musi minąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim właściciel instalacji wdroży się do nowego systemu.

 

Zamiast klasycznego rozliczenia otrzymasz tzw. fakturę prosumencką. Uwzględnia ona nie tylko zużyty prąd, ale także wyprodukowany i sprzedany do sieci.

 

Wielu dostawców energii (np. PGE, Tauron) posiada na stronie internetowej gotowy wzorzec faktury prosumenckiej. Odwiedź witrynę swojego dostawcy i sprawdź, czy przygotował on poradnik.

 

Rozliczanie energii z fotowoltaiki — system net-metering

 

Autokonsumpcja na poziomie 50% jest uznawana za bardzo dobrą — oznacza to, że prosument zużyje jedynie połowę wyprodukowanego przez siebie prądu. A co z resztą?

 

Do 2021 roku obowiązywał net-metering, czyli system odpustów. Polegał on na tym, że nadwyżka energii była oddawana do sieci energetycznej w celu jej “przechowania”, a prosument mógł ją “odebrać” w dogodnym dla siebie czasie.

 

Celowo użyliśmy cudzysłowów, ponieważ w rzeczywistości prosument był na tym stratny — mógł odzyskać zaledwie 80% wprowadzonej energii (moc instalacji PV do 10 kW) lub 70% (moc instalacji PV od 10 do 50 kW).

 

Rozliczanie energii z fotowoltaiki — system net-billing

Od 1 kwietnia 2022 roku wprowadzono nowy system: net-billing. Według jego zasad nadwyżka energii nie jest “przechowywana” przez sieć, tylko jej sprzedawana — z późniejszą możliwością odkupienia.

 

Jednak tutaj też pojawia się haczyk — ponieważ prosument sprzedaje prąd po cenie rynkowej, zaś odkupuje go razem z opłatą dystrybucyjną i podatkami. Cenę ustala Urząd Regulacji Energetyki (URE).

 

System net-billing budzi strach u potencjalnych prosumentów. Uchodzi on za mało korzystny, a oliwy do ognia dolewa fakt, że od 1 lipca 2024 nowy system ma być rozliczany w oparciu o ceny godzinowe (tzw. taryfa dynamiczna).

 

W rzeczywistości jednak optymalnie dobrana fotowoltaika jest w stanie zmniejszyć rachunek za prąd nawet o 90%. Wszystko zależy tutaj od zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa oraz optymalny dobór instalacji.

 

Planujesz zamontować u siebie fotowoltaikę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Skontaktuj się z nami, pomożemy.

Rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym — podsumowanie

Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną on-grid lub hybrydową, musisz złożyć wniosek o podłączenie do sieci. Przygotuj wszystkie wymagane dokumenty (spis znajdziesz tutaj) i uzbrój się w cierpliwość, gdyż rozpatrzenie wniosku może trwać do 30 dni.

 

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci rozliczają się na podstawie systemu net-billing, wedle którego nadwyżka energii jest sprzedawana do sieci. Zastąpił on wcześniejszy system, net-metering, polegający na oddaniu prądu dostawcy w celu jego przechowania i późniejszego odebrania.

 

Po przyłączeniu instalacji PV do sieci energetycznej, zamiast klasycznego rozliczenia otrzymywać będziesz fakturę prosumencką, która uwzględni prąd wyprodukowany i sprzedany do sieci.

 

Kluczem do obniżenia rachunków za prąd nawet o 90% jest optymalna instalacja. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Zapraszamy do kontaktu.

 

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

Rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym – podsumowanie

Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli, bardzo często zastanawiają się, jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym. Jak się okazuje, nie jest to skomplikowane. Po złożeniu wniosku i montażu licznika dwukierunkowego prosument otrzymuje comiesięczne rozliczenia, dzięki którym może monitorować, ile energii wyprodukowały panele, ile pobrano z sieci, a ile zostało zmagazynowane. I co najważniejsze – rachunki za prąd są nawet o 90% niższe! 

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.