Energia jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, a magazyny energii stają się coraz bardziej atrakcyjną inwestycją. W tym artykule przedstawiamy 3 strategie, które pozwalają na generowanie zysków z magazynów energii – dwie z nich są już dostępne, a jedna może stać się realna w bliskiej przyszłości.
Ograniczenia i Możliwości Magazynów Energii
Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły, warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia technologiczne, które mogą wpływać na potencjalne zyski. Pierwszym ograniczeniem jest sprawność magazynów energii, a drugim – ich żywotność. Mimo że nowoczesne magazyny energii są znacznie lepsze od starych akumulatorów samochodowych, te dwa czynniki nadal stanowią pewne bariery. W kwestii żywotności na horyzoncie pojawia się nam technologia wanadowo przepływowa popularna w Chinach i USA, która przynosi szereg istotnych korzyści, mogących pomóc przełamać ograniczenia tradycyjnych magazynów energii.
Przede wszystkim, magazyny energii oparte na technologii wanadowo-przepływowej charakteryzują się znacznie wyższą żywotnością, co znacząco zwiększa ich atrakcyjność jako długoterminowej inwestycji. Długowieczność tych urządzeń może znacznie obniżyć koszty związane z ich eksploatacją i konserwacją, co z kolei przekłada się na wyższe zyski dla inwestorów.
Bezpieczeństwo to kolejny ważny atut technologii wanadowo-przepływowej. Magazyny oparte na tej technologii nie mają możliwości zapalenia, co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo eksploatacji i znacząco obniża ryzyko związane z potencjalnymi awariami.
Dodatkowo, technologia wanadowo-przepływowa oferuje możliwość ponownego naładowania za pomocą elektrolitu lub poddania w 100% recyklingowi. Ta cecha jest niezwykle cenna w kontekście dążenia do zrównoważonego rozwoju i wykorzystywania surowców ziem rzadkich. Zgodność z dyrektywą dotyczącą takich surowców nie tylko przekłada się na korzyści dla planety, ale również stawia inwestorów w lepszej pozycji w kontekście przepisów środowiskowych.
To tylko niektóre z możliwości, które technologia wanadowo-przepływowa może otworzyć dla inwestorów w magazyny energii. Pomimo istniejących ograniczeń, nowoczesne technologie dają obietnicę przyszłości, w której magazyny energii będą jeszcze bardziej efektywne i zyskowne.
1. Magazynowanie Energii dla Własnych Potrzeb
Strategia magazynowania energii dla własnych potrzeb opiera się na wykorzystaniu nadmiaru energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne, który zamiast trafić do sieci jest magazynowany i wykorzystywany w godzinach, w których prąd jest droższy. Tym samym, pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przesyłem energii oraz różnicy pomiędzy ceną detaliczną a hurtową.
W tradycyjnym systemie nadwyżki energii wyprodukowanej w ciągu dnia są sprzedawane do sieci po niższej, hurtowej cenie. Wieczorem, gdy domownicy zaczynają intensywnie korzystać z prądu, energia jest z powrotem pobierana z sieci, ale już po wyższej cenie detalicznej. Dodatkowo, klienci ponoszą koszty związane z przesyłem energii.
Dzięki zastosowaniu magazynu energii, nadmiar wyprodukowanej energii nie jest sprzedawany do sieci, lecz magazynowany na późniejsze, własne potrzeby. To pozwala zaoszczędzić na kosztach przesyłu oraz na różnicy pomiędzy ceną detaliczną, a hurtową. Przy dzisiejszych realiach jesteśmy blisko prawdy, jeżeli dla uproszczenia stwierdzimy, że sprzedajemy energię do sieci 2 razy taniej, niż ją potem z niej pobieramy.
Zysk z tej strategii można obliczyć za pomocą wzoru:
Sprawność magazynu energii x (całkowita cena kupna prądu – cena sprzedaży prądu z PV).
Aby zoptymalizować ten proces, warto rozważyć zmianę taryfy oraz ustawić odpowiednie godziny ładowania magazynu energii.
2. Magazynowanie Energii dla Sprzedaży Wieczorem
To strategia, która ma potencjał na przyszłość, polega na magazynowaniu energii w ciągu dnia (zwłaszcza w szczycie produkcji z PV) , aby sprzedać ją wieczorem, kiedy ceny są wyższe. Następnie warto ten
Zysk z tej strategii można obliczyć za pomocą wzoru:
Sprawność magazynu energii x (cena sprzedaży prądu wieczorem – cena sprzedaży prądu w godzinach dziennych).
W tym przypadku warto zainwestować w magazyn energii o dużej pojemności.
3. Arbitraż - Kupowanie Prądu w Taryfie Nocnej
Ta strategia polega na kupowaniu energii w taryfie nocnej, kiedy jest ona tańsza, a następnie sprzedawaniu jej w godzinach szczytu, kiedy ceny są wyższe. Zysk z tej strategii można obliczyć za pomocą wzoru:
Sprawność magazynu energii x (cena kupna prądu w taryfie dziennej – cena kupna prądu w taryfie nocnej), lub
Sprawność magazynu energii x (cena sprzedaży prądu w porannych godzinach szczytu – cena kupna prądu w taryfie nocnej).
Skorzystaj z Oferty Frankiewicz Energy
Magazyny energii nie są już tylko domeną hobbystów, ale stają się realną inwestycją opartą na solidnych podstawach. Ich pełny potencjał zostanie odkryty w przyszłości, kiedy prosumenci będą mogli sprzedawać energię po cenie godzinowej. Frankiewicz Energy oferuje nowoczesne, efektywne magazyny energii, które pomogą Ci przygotować się na te zmiany. Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci zmaksymalizować zyski z magazynowania energii.