Fotowoltaika – czy warto? Różnice pomiędzy produkcją prądu w danych miesiącach

Spis treści

W 2020 roku przybyło ponad 300 tysięcy prosumentów, którzy postanowili zainwestować w panele fotowoltaiczne. Ty również zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, masz jednak sporo wątpliwości i nie wiesz, czy warto? Najbardziej obawiasz się tego, czy panele będą w stanie wytworzyć energię w miesiącach zimowych? Dowiedz się, jakie są różnice pomiędzy produkcją prądu w poszczególnych miesiącach! 

Fotowoltaika – czy warto?

Zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie, które z pewnością sobie zadajesz: czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Nie bez powodu panele fotowoltaiczne są obecnie tak cenionym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej Polaków.

 

Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna umożliwia uzyskanie pełnej niezależności od zewnętrznych dostawców energii. Co istotne, panele pozwalają na oszczędności na wydatkach za energię elektryczną na poziomie do 90 proc. Oznacza to, że w ciągu roku Twoje wydatki na prąd mogą zostać znacząco obniżone. Pytanie jednak, czy takie oszczędności są warte tego, aby inwestować dużą kwotę w panele? I w tym przypadku odpowiedź brzmi: tak. 

 

Choć montaż paneli to spory koszt, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odliczyć od podatku można nawet 53 tys. złotych. Limit ten dotyczy każdego z właścicieli domu oddzielnie, co oznacza, że małżonkowie mogą odliczyć od podatku ponad 100 tys. złotych. W 2020 roku Polacy zaoszczędzili ponad miliard złotych w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nie ma więc wątpliwości co do tego, że fotowoltaika naprawdę się opłaca. 

Ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny?

 

Z uwagi na fakt, że panele fotowoltaiczne to nadal bardzo nowoczesne rozwiązanie, pojawia się sporo wątpliwości. Prawdopodobnie Ty również zastanawiasz się nad tym, czy panele produkują prąd przez cały rok i ile właściwie energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny. 

 

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych jest zależny od kilku czynników. Na początku należy dokładnie określić, ile prądu zużywane jest w domu w ciągu roku. Od tego zależeć będzie dobór mocy instalacji, a także – co ważne – okres zwrotu inwestycji. W tym celu wykorzystuje się rachunki za prąd za cały ubiegły rok, a przynajmniej za kilka ostatnich miesięcy. Na tej podstawie specjalista dobiera moc instalacji fotowoltaicznej. Dobre zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej ma duże znaczenie, warto więc skorzystać tutaj z profesjonalnej pomocy. 

Fotowoltaika – ile kw na dom?

Można przyjąć, że minielektrownia o mocy do 10 kW to 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku  w danym budynku. A zatem, jeżeli zużycie prądu w domu wynosi około 2000 kW, to instalacja musi mieć moc co najmniej 2,5 kWp. W niektórych szacunkach natomiast przyjmuje się, że 1 kWp instalacji fotowoltaicznej, w ciągu roku wyprodukuje ok. 1000 kWh energii. Skąd taka różnica? Otóż na to, ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny, wpływa szereg czynników – między innymi nasłonecznienie w ciągu roku. 

Różnice pomiędzy produkcją prądu w danych miesiącach

Wiele osób sądzi, że panele fotowoltaiczne produkują energię wyłącznie w miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest duże. Oczywistym jest jednak, że to nieprawda – jaki byłby sens montowania instalacji w Polsce, gdzie przez kilka miesięcy w roku niebo jest pochmurne, a dni bardzo krótkie? 

Panele fotowoltaiczne są źródłem energii elektrycznej dla budynku przez cały rok. Jest to możliwe dzięki temu, że prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne podzielić można na: 

 

  • energię elektryczną, która zużywana jest bezpośrednio i na bieżąco,
  • energię, która przekazywana jest do sieci elektrycznej – jest to nadwyżka, z której skorzystać można później. 
 

Panele fotowoltaiczne pracują od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie produkują one energię elektryczną. Nie zawsze jednak zużywamy ją od razu. Nie oznacza to oczywiście, że ta energia znika. Jest ona przekazywana do sieci elektrycznej, a właściciel może odebrać ją w dowolnym momencie. Dzięki temu może on korzystać z energii przez cały rok. 

Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych jest największy w miesiącach letnich – od kwietnia do września. Z kolei w miesiącach zimowych – od października do marca – uzysk energii jest mniejszy. W drugim i trzecim kwartale roku uzysk energii może być nawet trzy razy większy niż w pierwszym i ostatnim kwartale. Właśnie dlatego stworzono sieć, która pozwala na pobór energii wyprodukowanej przez panele prądu przez cały rok – bez ryzyka, że w którymś momencie energii zabraknie. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp odebrać można aż 80 proc. nadprodukcji – strata energii więc wynosi zaledwie 20 proc. 

Podsumowanie

Dobór optymalnej instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać różnice pomiędzy ilością wyprodukowanego przez panele prądu w poszczególnych miesiącach w roku oraz wszelkie straty, które wynikają z magazynowania tej energii w sieci. Instalacja powinna w całości pokrywać zapotrzebowanie na energię – dzięki czemu wydatki na prąd mogą zostać zmniejszone aż o 90 proc. Pomimo możliwości odbioru 80 proc. energii z nadprodukcji, koszt energii elektrycznej dla domu nadal będzie minimalny – a w wielu przypadkach bliski zeru. Nie musisz więc martwić się o to, że panele nie wyprodukują wystarczającej ilości energii w miesiącach zimowych, ponieważ cały ten system zaprojektowany został z uwzględnieniem wszelkich czynników – w efekcie czego instalacje fotowoltaiczne stanowią doskonałe źródło energii dla polskich domów. 

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.