Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Spis treści

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, jednak obawiasz się, że takie rozwiązanie może zanadto nadwyrężyć domowy budżet? Obecnie istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której można znacznie obniżyć koszt montażu paneli. Sprawdź, ile dokładnie możesz zaoszczędzić i jak odliczyć fotowoltaikę od podatku. Okazuje się, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest bardzo proste – a przy okazji możesz zadbać o jakość powietrza, której poprawa jest obecnie jednym z priorytetów dla Polski! 

Ulga termomodernizacyjna – fotowoltaika się opłaca!

Panele fotowoltaiczne to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wprowadzenie tzw. ulgi termomodernizacyjnej ma na celu przede wszystkim ograniczenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Polacy chętnie walczą ze smogiem, rezygnując z jazdy samochodem na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej czy wymieniając stare kotły i piece na nowocześniejsze rozwiązania.

 

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku części kosztów, poniesionych na rzecz działań termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Dotyczy to między innymi montażu paneli fotowoltaicznych, które obecnie są jednym z najbardziej cenionych rozwiązań. Dzięki najwyższej wydajności, panele fotowoltaiczne zapewniają energię elektryczną o każdej porze roku. Panele takie są bardzo wygodne w obsłudze, a przy tym – co najważniejsze – pozwalają na oszczędności nawet do 90%. A zatem fotowoltaika naprawdę się opłaca – zarówno pod względem finansowym, bo można odzyskać sporą część kosztów, jak i zdrowotnym. W końcu oddychanie świeżym powietrzem to podstawa dobrego samopoczucia. 

 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań upewnij się, że możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta przysługuje podatnikom, którzy opłacają podatek: 

 

  • według skali podatkowej 18 i 32 proc.,
  • według jednolitej stawki tzw. “podatku liniowego” 19 proc.,
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Wbrew wielu opiniom ulga podatkowa na fotowoltaikę dostępna jest nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dotyczy ona również właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej.

 

Odliczenie fotowoltaiki od podatku za 2020 rok – jak to zrobić?

Dzięki wprowadzeniu ulgi termomodernizacyjnej osoby, które zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą odliczyć od podatku część poniesionych kosztów. Na szczęście skorzystanie z ulgi nie jest skomplikowane. Odliczenia w ramach ulgi dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, wypełniając PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

 

Jeśli panele fotowoltaiczne zamontowałeś w 2020 roku, odliczenia dokonasz podczas rozliczenia PIT w 2021 roku. Należy jednak pamiętać o tym, aby wydatki na fotowoltaikę odpowiednio pomniejszyć o kwotę z dotacji “Mój Prąd”. Przysługuje ona prywatnym inwestorom, montującym mikroinstalację o mocy od 2 kWp do 10kWp.

 

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy wypełnić druk PIT/O. Nie jest to samodzielna deklaracja podatkowa. PIT/O składany jest razem z rozliczeniem PIT. Najnowsza wersja PIT/O zawiera rubrykę B.6 “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. W tym miejscu można wpisać odliczenie od dochodu do 53 tys. zł.

Ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę?

Jeśli i Ty planujesz założenie paneli fotowoltaicznych, z pewnością najważniejsze pytanie, jakie sobie zadajesz, brzmi: ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę. Otóż, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Kwota ta nie dotyczy jednak tylko jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w budynkach, których dany podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. 

 

Co bardzo istotne, w przypadku małżonków limit w wysokości 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie – a zatem małżeństwo może odliczyć za fotowoltaikę ponad 100 tys. zł. 

 

Uwaga: każdy z wydatków powinien mieć pokrycie w formie faktury VAT. Faktury nie mogą być wystawione przed 1 stycznia 2019 roku. Należy o tym pamiętać na każdym etapie planowania i montażu paneli fotowoltaicznych, aby później mieć pokrycie w odpowiednich dokumentach. 

 

Kolejna ważna informacja jest taka, że jeśli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie, to odliczenia fotowoltaiki od podatku będzie można dokonywać w kolejnych latach. Okres ten może trwać maksymalnie sześć lat. W tym czasie można wykorzystywać ulgę podatkową na fotowoltaikę. 

 

Co dokładnie można odliczyć?

Odliczeniu podlegają zarówno wszystkie prace, związane z montażem paneli, a zatem nie tylko urządzenia fotowoltaiczne, ale też cały osprzęt i koszt montażu. Informacja na temat tego, co dokładnie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Inwestycji I Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489).

Odliczenie fotowoltaiki od podatku – podsumowanie

Ulga podatkowa na fotowoltaikę to jeden ze sposobów na zachęcenie Polaków do montażu paneli fotowoltaicznych. Wiesz już, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i jaka dokładnie kwota może zostać odliczona. Wydajne i wyjątkowo trwałe panele fotowoltaiczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych form pozyskiwania energii elektrycznej. Warto więc zastanowić się nad ich montażem – tym bardziej, że dzięki uldze termomodernizacyjnej na fotowoltaikę takie rozwiązanie jest naprawdę opłacalne! 

Sprawdź inne wpisy!

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, jednak obawiasz się, że takie rozwiązanie może zanadto nadwyrężyć domowy budżet? Obecnie istnieje możliwość skorzystania z…

Czytaj więcej »

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.