fbpx
Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, jednak obawiasz się, że takie rozwiązanie może zanadto nadwyrężyć domowy budżet? Obecnie istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której można znacznie obniżyć koszt montażu paneli. Sprawdź, ile dokładnie możesz zaoszczędzić i jak odliczyć fotowoltaikę od podatku. Okazuje się, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest bardzo proste – a przy okazji możesz zadbać o jakość powietrza, której poprawa jest obecnie jednym z priorytetów dla Polski! 

Ulga termomodernizacyjna – fotowoltaika się opłaca!

Panele fotowoltaiczne to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wprowadzenie tzw. ulgi termomodernizacyjnej ma na celu przede wszystkim ograniczenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Polacy chętnie walczą ze smogiem, rezygnując z jazdy samochodem na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej czy wymieniając stare kotły i piece na nowocześniejsze rozwiązania.

 

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku części kosztów, poniesionych na rzecz działań termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Dotyczy to między innymi montażu paneli fotowoltaicznych, które obecnie są jednym z najbardziej cenionych rozwiązań. Dzięki najwyższej wydajności, panele fotowoltaiczne zapewniają energię elektryczną o każdej porze roku. Panele takie są bardzo wygodne w obsłudze, a przy tym – co najważniejsze – pozwalają na oszczędności nawet do 90%. A zatem fotowoltaika naprawdę się opłaca – zarówno pod względem finansowym, bo można odzyskać sporą część kosztów, jak i zdrowotnym. W końcu oddychanie świeżym powietrzem to podstawa dobrego samopoczucia. 

 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań upewnij się, że możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta przysługuje podatnikom, którzy opłacają podatek: 

 

  • według skali podatkowej 18 i 32 proc.,
  • według jednolitej stawki tzw. “podatku liniowego” 19 proc.,
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Wbrew wielu opiniom ulga podatkowa na fotowoltaikę dostępna jest nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dotyczy ona również właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej.

 

Odliczenie fotowoltaiki od podatku za 2020 rok – jak to zrobić?

Dzięki wprowadzeniu ulgi termomodernizacyjnej osoby, które zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą odliczyć od podatku część poniesionych kosztów. Na szczęście skorzystanie z ulgi nie jest skomplikowane. Odliczenia w ramach ulgi dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, wypełniając PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

 

Jeśli panele fotowoltaiczne zamontowałeś w 2020 roku, odliczenia dokonasz podczas rozliczenia PIT w 2021 roku. Należy jednak pamiętać o tym, aby wydatki na fotowoltaikę odpowiednio pomniejszyć o kwotę z dotacji “Mój Prąd”. Przysługuje ona prywatnym inwestorom, montującym mikroinstalację o mocy od 2 kWp do 10kWp.

 

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy wypełnić druk PIT/O. Nie jest to samodzielna deklaracja podatkowa. PIT/O składany jest razem z rozliczeniem PIT. Najnowsza wersja PIT/O zawiera rubrykę B.6 “Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. W tym miejscu można wpisać odliczenie od dochodu do 53 tys. zł.

Ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę?

Jeśli i Ty planujesz założenie paneli fotowoltaicznych, z pewnością najważniejsze pytanie, jakie sobie zadajesz, brzmi: ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę. Otóż, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Kwota ta nie dotyczy jednak tylko jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w budynkach, których dany podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. 

 

Co bardzo istotne, w przypadku małżonków limit w wysokości 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie – a zatem małżeństwo może odliczyć za fotowoltaikę ponad 100 tys. zł. 

 

Uwaga: każdy z wydatków powinien mieć pokrycie w formie faktury VAT. Faktury nie mogą być wystawione przed 1 stycznia 2019 roku. Należy o tym pamiętać na każdym etapie planowania i montażu paneli fotowoltaicznych, aby później mieć pokrycie w odpowiednich dokumentach. 

 

Kolejna ważna informacja jest taka, że jeśli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie, to odliczenia fotowoltaiki od podatku będzie można dokonywać w kolejnych latach. Okres ten może trwać maksymalnie sześć lat. W tym czasie można wykorzystywać ulgę podatkową na fotowoltaikę. 

 

Co dokładnie można odliczyć?

Odliczeniu podlegają zarówno wszystkie prace, związane z montażem paneli, a zatem nie tylko urządzenia fotowoltaiczne, ale też cały osprzęt i koszt montażu. Informacja na temat tego, co dokładnie można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Inwestycji I Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489).

Odliczenie fotowoltaiki od podatku – podsumowanie

Ulga podatkowa na fotowoltaikę to jeden ze sposobów na zachęcenie Polaków do montażu paneli fotowoltaicznych. Wiesz już, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i jaka dokładnie kwota może zostać odliczona. Wydajne i wyjątkowo trwałe panele fotowoltaiczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych form pozyskiwania energii elektrycznej. Warto więc zastanowić się nad ich montażem – tym bardziej, że dzięki uldze termomodernizacyjnej na fotowoltaikę takie rozwiązanie jest naprawdę opłacalne! 

Sprawdź inne wpisy!

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.