Jak zarabiać nawet 12 000 zł rocznie z jednego hektara nieużytku rolnego?

Spis treści

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób krok po kroku, zarówno biorąc pod uwagę

kwestie techniczne, prawne, jak również organizacyjne zabrać się za budowę farmy

fotowoltaicznej? Nasi eksperci są w stanie przeprowadzić przez ten proces każdego,

kto posiada nieużytki rolne spełniające pewne warunki. Dzięki nam możesz liczyć na

stworzenie projektu, uzyskanie pozwolenia, zastosowanie odpowiedniego przyłącza,

uzyskanie dofinansowania, a także wybór OZE i uzyskanie koncesji. Dowiedz

się więcej, czytając nasz artykuł.

Dlaczego warto stosować farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Farmy fotowoltaiczne są skutecznym rozwiązaniem między innymi ze względu na fakt, że

Polska dąży do zamknięcia kopalni. Restrukturyzacja branży górniczej doprowadzi najpóźniej do 2049 roku do całkowitego zamknięcia kopalń. Oprócz tego, ze względu na bardzo duże podwyżki cen prądu od stycznia 2021 roku, rolnicy poszukują alternatyw na uzyskanie niezbędnego źródła energii. Farmy fotowoltaiczne to sposób na zarobek, oraz brak konieczności płacenia większych rachunków za prąd. Wykorzystujemy teren, który i tak nie przynosi nam dochodu na produkcję energii elektrycznej i jej dalszą odsprzedaż. Polski rząd prognozuje, że do 2040 roku węgiel będzie stanowił niecałe 11 procent źródeł energetycznych kraju. Dla porównania obecnie jest to około 80 procent. Stworzenie farm fotowoltaicznych w Polsce jest coraz bardziej popularnym trendem. Aktualnie nasz kraj jest już czwartym państwem w Europie pod względem wielkości rynku energii fotowoltaicznej. W jaki sposób przygotować się na powstanie farmy fotowoltaicznej?

Wybór działki pod farmę fotowoltaiczną i audyt

Pierwszym krokiem, który pozwala na powstanie farmy fotowoltaicznej, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Położenie ma ogromne znaczenie, ze względu na to, że nie każda działka nadaje się na budowę farmy fotowoltaicznej. Drugim aspektem jest fakt, że nie wszystkie farmy fotowoltaiczne mogą okazać się rentowną inwestycją. Na szczęście nasi eksperci są w stanie przeprowadzić audyt danej lokalizacji. Pozwoli to na analizę stanu

prawnego działki, uwarunkowań terenu, a także analizy zapisów, które dotyczą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ten etap zapewni analizę baz, które dotyczą obszarów chronionych oraz możliwości przyłączenia do sieci i zebrania pozostałych danych. Koszt wykonania audytu nie należy do wygórowanych. Wynosi on poniżej 0,1 procent wartości całej inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Ostateczny wynik audytu zostaje przekazany w formie odpowiedniego raportu i propozycją pozostałych kroków, które pozwolą na wykonanie farmy fotowoltaicznej z dbałością o wszystkie niezbędne szczegóły.

Projekt koncepcyjny wraz z odpowiednimi pozwoleniami

Niezbędnym elementem pozostaje zaprojektowanie farmy fotowoltaicznej, stworzenie planu zagospodarowania terenu z układem OZE na działce, odpowiedni dobór urządzeń i

określenie pozostałych elementów (między innymi analizę zacienienia rzędów modułów).

Etap pozostaje niezbędny, aby wybrać odpowiednią technologię oraz główne parametry

całej farmy fotowoltaicznej, na które zostaną wydane decyzje urzędowe, między innymi

warunki przyłączeniowe. Po opracowaniu koncepcji projektowej następnym krokiem będzie uzyskanie decyzji administracyjnej, w tym warunków zabudowy, decyzji środowiska, warunki przyłączeniowe i tym podobne.

W przypadku farm fotowoltaicznych na działkach o powierzchni powyżej 0,5 ha dla obszarów chronionych, a także działek o powierzchni powyżej 1 ha na obszarach niechronionych, pozostaje decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. W takiej sytuacji konieczne jest przygotowanie wniosku o wydanie takiej decyzji wraz z załącznikami oraz szczegółowym opisem wpływu przedsięwzięcia na środowisko. Aby ten proces mógł przebiec pomyślnie, niezbędne jest przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia. Następnym etapem pozostaje uzyskanie pozwolenia na budowę. Etap ten poprzedza uzyskanie decyzji administracyjnej. Kolejnym aspektem pozostają aukcje OZE oraz uzyskanie koncesji URE.

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie na farmę fotowoltaiczną?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form finansowania pozostaje ubieganie się o kredyt, leasing lub dotacje Unijne. W przypadku ubiegania się o środki Unijne inwestycja musi być już na pierwszym etapie, czyli konieczne jest poznanie warunków przyłączenia i uzyskanie pozwolenia na budowę. Na pierwszy rzut oka proces tworzenia farmy fotowoltaicznej w Polsce, może wydawać się bardzo skomplikowany. Niemniej jednak, z naszą pomocą bez najmniejszego problemu uda Ci się osiągnąć odpowiedni poziom oszczędności ze względu na wybrane rozwiązania i uzyskanie własnego źródła odnawialnej energii.

Farmy fotowoltaiczne pozwalają na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Nasza inwestycja pozwoli na zarobek, w wysokości od 10 do 16 tysięcy złotych rocznie, w zależności od warunków przyłączeniowych danej działki. To idealne rozwiązanie w szczególności dla właścicieli nieużytków rolnych, gdzie jakość gleby nie pozwala na skuteczną uprawę. Jeżeli interesuje Cię tego rodzaju inwestycja – wyślij formularz i dowiedz się ile może dla Ciebie zarobić farma fotowoltaiczna.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.