Mój prąd 5.0 — szczegółowe informacje o kwotach dofinansowań

Mój Prąd 5.0

Spis treści

Nieco ponad miesiąc temu, gdy pisaliśmy o spekulacjach na temat Mojego Prądu 5.0, wiele danych nadal było niewiadomych. Teraz, gdy program już wystartował, nadszedł czas na aktualizację wpisu. Jaki jest budżet programu Mój Prąd 5.0? Ile dokładnie wynosi wysokość dofinansowania? Jakie warunki musisz spełnić, aby stać się grantobiorcą? Na co mogą liczyć użytkownicy pomp ciepła? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Program Mój Prąd 5.0 wystartował w kwietniu

Jak mówi sam slogan na rządowej stronie mojprad.gov.pl: piąty nabór wniosków o dofinansowanie został uruchomiony w dniu 22.04.2023 r. Teraz, kiedy znamy już szczegóły programu, nadszedł czas na aktualizację naszego poprzedniego wpisu, który znajdziesz pod tym linkiem.

Wiemy ile dokładnie wynosi wartość dofinansowania i w jaki sposób możesz złożyć wniosek. Jesteśmy w stanie też oszacować, do kiedy potrwa program. Jest to niezwykle istotne, gdyż, jak przypominamy, poprzednia odsłona Mojego Prądu zakończyła się przedwcześnie w powodu wyczerpania się budżetu.

Jaki jest budżet programu Mój Prąd 5.0?

Według oficjalnych informacji budżet programu wynosi 955 000 tysięcy złotych. Dokładnie taka liczba widnieje na rządowej stronie mojprad. Nie wiemy, dlaczego została ona podana w tak mało intuicyjnej formie, dlatego wyjaśniamy: 955 000 * 1000 = 955 milionów złotych.

Nabór w programie ma trwać planowo do 22 grudnia 2023 roku. Oczywiście może on zakończyć się wcześniej, pod warunkiem, że zostanie wyczerpany budżet — tak, jak to miało miejsce w Moim Prądzie 4.0. Tym razem rzekomo zabezpieczono jednak dodatkowe 400 milionów złotych na wypadek podobnej sytuacji. Tak więc szacujemy, że program 5.0 faktycznie potrwa aż do grudnia.

Dobra wiadomość dla użytkowników pomp ciepła

Warto podkreślić, że w tegorocznej odsłonie programu Mój Prąd 5.0 możesz zyskać nawet 19,4 tysiąca złotych na pompę ciepła o podwyższonej klasie energetycznej (którą znajdziesz w naszej ofercie). Więcej o konkretnych kwotach dofinansowań przeczytasz w akapicie “Ile wynosi wysokość dofinansowania Mój Prąd 5.0?”.

A co z okresem kwalifikowania?

Do Mojego Prądu 5.0 dopuszczone są tylko inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutym 2020 roku (lub dokładnie tego samego dnia). Oznacza to, że jeśli rozpocząłeś swoje przedsięwzięcie (np. montaż fotowoltaiki na dachu) w styczniu 2020 roku lub wcześniej — niestety nie możesz skorzystać z dofinansowania.

Jak będzie to ustalane? Chociażby na podstawie daty opłacenia pierwszej faktury lub daty montażu systemu, która wynika wprost z protokołu odbiorczego. Warty uwagi jest też fakt, że po otrzymaniu dofinansowania musisz korzystać ze swojej instalacji przez przynajmniej 5 lat. Nie możesz jej np. sprzedać czy przenieść w inne miejsce.

Trzy grupy wnioskodawców — do której się zaliczasz?

Osoby, które ubiegają się o dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0 podzielono na trzy grupy grantobiorców. Opiszemy je pokrótce, pełny opis znajdziesz na tej stronie.

Grupa 1: osoby rozliczające się za pomocą systemu net-billing, które nie korzystały wcześniej z dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Grupa 2: osoby rozliczające się za pomocą systemu net-metering, które nie korzystały wcześniej z dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych, pod warunkiem przejścia na system net-billing.

Grupa 3: osoby rozliczające się za pomocą systemu net-metering, które korzystały już wcześniej z dofinansowań do mikrotransakcji fotowoltaicznych.

O ile dwie pierwsze grupy grantobiorców są nieskomplikowane, o tyle grupa trzecia musi spełniać 3 dodatkowe warunki, a mianowicie:

– mikroinstalacja, na którą dana osoba otrzymałą dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona po 01.02.2020 r.,

– zmieniono system net-metering na system net-billing (obowiązujący od dnia 01.04.2022 r.),

– do dofinansowania musi zostać zgłoszone dodatkowe urządzenie zwiększające autokonsumpcję wskazane w programie.

Ile wynosi wysokość dofinansowania Mój Prąd 5.0?

Teraz, gdy formalności mamy już za sobą, możemy przejść do meritum — czyli wysokości dofinansowania Mój Prąd 5.0. Pamiętaj, że wysokość dofinansowania może pokryć maksymalnie 50% poniesionych przez Ciebie kosztów instalacji.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 6 tysięcy złotych (dla 1 i 2 grupy grantobiorców).

Mikroinstalacja fotowoltaiczna i urządzenie dodatkowe: do 7 tysięcy złotych (dla 1 i 2 grupy grantobiorców) lub do 3 tysięcy złotych (dla 3 grupy grantobiorców).

Magazyn ciepła: do 5 tysięcy złotych.

Gruntowa pompa ciepła (grunt/woda, woda/woda): do 28,5 tysiąca złotych.

Pompa ciepła o podwyższonej klasie energetycznej (powietrze/woda): do 19,4 tysiąca złotych.

Pompa ciepła (powietrze/woda): do 12,6 tysiąca złotych.

Pompa ciepła (powietrze/powietrze): do 4,4 tysiąca złotych.

Magazyn energii elektrycznej: do 16 tysięcy złotych.

System zarządzania energią HEMS/EMS: do 3 tysięcy złotych.

Kolektor słoneczny: do 3,5 tysiąca złotych.

Jak złożyć wniosek na dofinansowanie?

Wszystkie formalności załatwisz na stronie rządowej mojprad.gov.pl/zloz-wniosek. Mogą być Ci potrzebne dokumenty, takie jak: potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej lub oświadczenie potwierdzające rozliczanie się za pomocą systemu net-billing.

Dwie złe wieści

Na sam koniec, niestety, zła informacja dla osób, które są zainteresowane skorzystaniem z programu Czyste Powietrze. Jak głosi regulamin Mojego Prądu — nie można łączyć go z innymi programami. Nie otrzymasz też dofinansowania by rozbudować fotowoltaikę, na którą otrzymałeś już wcześniej pieniądze z programu Mój Prąd.

Mój Prąd 5.0 w pigułce

W skrócie: 22.04.2023 roku został uruchomiony program Mój Prąd 5.0, którego budżet wynosi 955 milionów złotych (plus rzekome dodatkowe 400 milionów w przypadku wyczerpania się środków). Nabór ma trwać do 22 grudnia bieżącego roku — pod warunkiem, że wcześniej nie skończą się pieniądze.

Zainteresowanie programem jest jednak dość spore, tak więc osobiście nie radzimy zwlekać. Jeśli Twoja inwestycja zaczęła się po 1 lutym 2020 roku, już teraz możesz złożyć wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj, że po otrzymaniu pieniędzy będziesz musiał korzystać z instalacji przez minimum 5 lat.

Masz problem z uzyskaniem dofinansowania? Przerastają Cię formalności? Skontaktuj się z nami — pomożemy.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że obecna, piąta odsłona programu Mój Prąd może być tą ostatnią. Nie czekaj więc dłużej i złóż wniosek już dziś.

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

źródło 1

źródło 2

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG