Główne rodzaje pomp ciepła — jak działają i jakie są ich zalety?

rodzaje pomp ciepła

Spis treści

O pompach ciepła na powrót zrobiło się głośniej — po części za sprawą nowego dofinansowania Mój Prąd 5.0. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym różnią się między sobą gruntowe, wodne i powietrzne odpowiedniki, przez co dochodzi do wielu nieoptymalnych inwestycji. Z tego powodu w poniższym artykule bliżej przyjrzeliśmy się trzem głównym rodzajom pomp ciepła i omówiliśmy ich wady oraz zalety. Zachęcamy do zapoznania się.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy dzielimy ze względu na źródło pozyskiwanego przez nie ciepła. Trzy główne rodzaje stanowią:

– gruntowe pompy ciepła,

– wodne pompy ciepła,

– oraz powietrzne pompy ciepła.

Do wytwarzania ciepła urządzenia te nie wykorzystują procesu spalania, dzięki czemu uchodzą za przyjazne wobec środowiska. Nie pod każdym względem pompy są jednak równe, dlatego przejdźmy do omówienia ich najważniejszych wad oraz zalet.

Gruntowa pompa ciepła — wady i zalety

Gruntowa pompa ciepła, jak wskazuje sama nazwa, pobiera ciepło z gruntu, czyli ziemi. Do jej działania wykorzystuje się wymiennik: poziomy lub pionowy. Gruntowe pompy charakteryzują się wysoką wydajnością, dzięki czemu są one w stanie ogrzać sporych rozmiarów nieruchomość praktycznie w pojedynkę.

Mają one jednak pewną wadę, a mianowicie wymagana jest sporych rozmiarów działka lub przygotowanie głębokich odwiertów. Jeśli wybierzesz wymiennik poziomy, musisz mieć w zanadrzu całkiem pokaźny teren. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wymiennik pionowy — konieczne będzie głębokie wkopanie go do gruntu.

Im głębiej w gruncie umieścisz wymiennik, tym większa będzie wydajność Twojej pompy ciepła. Nie jest to jednak sytuacja zero-jedynkowa, a więcej przeczytasz w akapicie “Wymiennik poziomy czy pionowy — który wybrać?”.

Wodna pompa ciepła — wady i zalety

Z naszych obserwacji wynika, że jest to najrzadziej spotykany rodzaj pompy ciepła w Polsce. Czyżby dlatego, że jest mało wydajna? Nic z tych rzeczy. Ten sprzęt charakteryzuje się równie sprawną pracą, jak odpowiednik gruntowy. Na drodze stoi jednak przeszkoda, przez którą wiele osób rezygnuje z zakupu.

A jest nią oczywiście… dostęp do wody. Pompa ta działa najlepiej, gdy w okolicy znajduje się naturalny zbiornik — na przykład staw czy rzeka. Alternatywą jest wykopanie dwóch studni: z jednej z nich będzie pobierana woda (i wydobywane z niej ciepło), a do drugiej będzie wpuszczana (pozbywanie się wody schłodzonej). Mimo wszystko: nie na każdym terenie taka pompa sprawdzi się optymalnie.

Wodna pompa ciepła jest specyficzna w instalacji, jednak zdaniem wielu ekspertów jest też najbardziej wydajnym rodzajem. Warto wspomnieć o tym, że korzystanie z naturalnych zbiorników wodnych może być kontrowersyjne. Chodzi tutaj oczywiście o zanieczyszczanie środowiska naturalnego — dlatego regularnie należy sprawdzać stan czystości swojej pompy wodnej.

Powietrzna pompa ciepła — wady i zalety

Tutaj z kolei mamy najczęściej wybierany rodzaj pompy. Jest banalnie prosty w montażu, a dostęp do źródła ciepła jest nieograniczony — w końcu mowa o powietrzu. Brak konieczności “wykopywania” głębokich odwiertów, posiadania wielkiej działki czy dostępu do wody sprawia, że jest to sprzęt, który może u siebie zainstalować praktycznie każdy.

Minus tego rozwiązania? Powietrze na zewnątrz bywa różne. Głębsze warstwy gruntu zawsze mają temperaturę dodatnią — podobnie, jak woda w stanie ciekłym. Jednak nie można tego samego powiedzieć o powietrzu, którego temperatura podczas chłodniejszych dni spada poniżej zera.

Powietrzne pompy są więc proste w instalacji, jednak nie mogą stanowić jedynego źródła ciepła w nieruchomości. Mimo wszystko to dobra, tańsza alternatywa, która świetnie sprawdzi się jako dodatkowe urządzenie ogrzewające wnętrze domostwa.

Którą pompę ciepła wybrać?

Odpowiedź: to zależy. Musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Jaki jest Twój budżet na zainstalowanie pompy ciepła? Jeśli nie jest on zbyt wielki, zdecyduj się na najtańszą alternatywę — powietrzną.

Czy oprócz pompy chcesz korzystać z innych źródeł ciepła? Jeżeli chcesz w pełni zrezygnować np. z dotychczasowego kotła gazowego, wybierz opcję gruntową lub wodną.

Ważna jest też charakterystyka energetyczna Twojej nieruchomości oraz predyspozycje środowiskowe. W razie wątpliwości — skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać typ pompy idealny dla Twojego domostwa.

Dofinansowanie do pomp ciepła — ile wynosi?

Niedawno opublikowaliśmy wpis o szczegółach programu Mój Prąd 5.0. Wspomnieliśmy w nim o tym, że w tegorocznej odsłonie dodatkowe pieniądze mogą zyskać nie tylko użytkownicy fotowoltaiki, ale też pomp ciepła.

Za sprzęt o podwyższonej klasie energetycznej otrzymasz nawet 19,4 tysiąca złotych dofinansowania. O wszystkich najważniejszych szczegółach programu przeczytasz w artykule: Mój prąd 5.0 — szczegółowe informacje o kwotach dofinansowań.

Wymiennik poziomy czy pionowy — który wybrać?

Powróćmy jeszcze na chwilę do tematu gruntowych pomp ciepła.

Za bardziej wydajny wymiennik uznaje się ten pionowy, gdyż jest on umieszczany w głębszych warstwach gruntu, gdzie na ogół panuje wyższa temperatura. Na dodatek nie trzeba martwić się wpływem warunków atmosferycznych na pracę urządzenia, a także zniszczenie działki podczas instalacji.

Każdy medal ma jednak dwie strony, a wymiennik pionowy nie jest wyjątkiem. To opcja droższa od poziomego odpowiednika, a także trudniejsza w naprawie (wręcz niemożliwa, jeśli do uszkodzenia doszło w głębiej zakopanej części).

Mimo wszystko polecamy zainwestować w wymiennik pionowy. Jest to po prostu stabilna opcja, która zapewnia bardziej efektywne ogrzewanie. Wymiennik poziomy będzie równie wydajny dopiero wtedy, gdy zostanie zamontowany na bardzo dużej powierzchni o wysokiej jakości gruntu.

Rodzaje pomp ciepła w pigułce

Trzy główne rodzaje pomp ciepła stanowią gruntowe, wodne i powietrzne:

Pompy gruntowe wymagają sporej działki / robienia odwiertów, jednak ich efektywność jest naprawdę wysoka.

Pompy wodne wymagają odpowiedniego środowiska / studni, aby działać na maksimum swoich możliwości, jednak zdaniem ekspertów są najbardziej wydajne.

Pompy powietrzne są zarówno tanie, jak i proste w instalacji. Na przeszkodzie stoją jednak niższe temperatury na zewnątrz, dlatego nie powinny działać w pojedynkę.

Pamiętaj, aby wybrać sprzęt odpowiednio dostosowany do Twojej nieruchomości. W podjęciu decyzji chętnie pomoże Ci nasz zespół fachowców, z którym skontaktujesz się klikając tutaj.

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG