Fotowoltaika do 150 kW bez pozwolenia na budowę? Projekt ustawy UC99

fotowoltaika do 150kw bez pozwolenia na budowę

Spis treści

“Przyjęto nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii” — tego typu nagłówki coraz częściej pojawiają się na stronach newsowych związanych z branżą OZE. Szczególnie interesujący wydaje się być pomysł, aby fotowoltaika do 150 kW nie wymagała pozwolenia na budowę. Na ten moment wszystko znajduje się w fazie planowania, jednak słynne UC99 może przynieść nam wiele rewolucyjnych zmian. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi ustaleniami.

Nowelizacja ustawy o OZE: UC99

25 kwietnia 2023 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający wiele zmian w branży OZE. Już niebawem ma dojść np. do utworzenia KPK OZE (Krajowego Punktu Kontrolnego), które ma działać w formie online, czy też doprecyzowania zasad umów PPA (Power Purchase Agreement).

Projekt nowelizacji ustawy funkcjonuje aktualnie pod nazwą UC99, a wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz we wpisie na stronie rządowej: Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Skupmy się jednak na razie na jednej, konkretnej zmianie: a mianowicie fotowoltaice do 150 kW, która ma zostać zwolniona z wymogu posiadania pozwolenia na budowę

Zniesienie pozwolenia na budowę — historia

Początków tego pomysłu możemy szukać w maju ubiegłego (2022) roku. Wtedy to SBF (Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV) wystosowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na rynek fotowoltaiki w Polsce.

Jednym z argumentów był długi czas oczekiwania na załatwienie formalności (nawet 8 miesięcy), w tym zyskania tytułowego pozwolenia na budowę. Była to bowiem spora przeszkoda dla przedsiębiorstw, które chciały wyposażyć swoje siedziby w instalacje powyżej 50 kW. Zaproponowano, aby większe instalacje (do 150 kW) były zwolnione z większości papierologii. Teraz — rok później — temat znów jest na tapecie.

Trzykrotne zwiększenie limitu — korzyść dla firm?

Limit fotowoltaiki bez pozwolenia na budowę zwiększa się aż 3-krotnie. To spore udogodnienie dla firm, które planują zainwestować w panele. Prowadząc własne przedsiębiorstwo każdego dnia masz do czynienia z całym mnóstwem formalności i papierologii — dzięki nowelizacji UC99 pozbędziesz się konieczności otrzymania warunków przyłączenia i pozwolenia na budowę, a całe przedsięwzięcie zakończysz w znacznie krótszym czasie.

Fotowoltaika do 150 kW bez pozwolenia — to tylko projekt

Warto podkreślić, że na ten moment cała nowelizacja UC99 stanowi jedynie projekt — czyli przepisy nie weszły jeszcze w życie. Aż do momentu uzyskania oficjalnych informacji zwolnienie z pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie instalacji do mocy o wartości 50 kW.

Dobra informacja dla posiadaczy elektrowni wiatrowych

Gratka dla posiadaczy mikroinstalacji wiatrowych — jeśli całkowita wysokość instalacji zmieści się w przedziale od 3 do 12 metrów, nie będzie wymagane pozwolenie na budowę. Konieczne będzie jednak zgłoszenie całego przedsięwzięcia.

Natomiast jeśli całkowita wysokość instalacji będzie niższa, niż 3 metry — wówczas nawet zgłoszenie stanie się zbędne. Pamiętaj, że owe przepisy są jeszcze w fazie przygotowywania, i na ten moment powyższą informację powinieneś traktować jako zapowiedź.

Jakie jeszcze zmiany ma przynieść UC 99?

Oprócz wyżej wspomnianej fotowoltaiki do 150 kW bez pozwolenia, Krajowego Punktu Kontrolnego oraz zasad umów PPA, UC99 ma nieść za sobą więcej ciekawych zmian w branży OZE. Do najważniejszych z nich zaliczamy jeszcze:

– pomoc w rozwinięciu się biometanu na Polskim rynku,

– regulacje w związku z szerszym rozwojem klastrów energii,

– wprowadzenie handlu energią w modelu peer-to-peer.

Ciężko spekulować na temat faktycznej daty wprowadzenia ustawy w życie. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że wyrobimy się w terminie, a na nasz kraj nie zostaną nałożone dodatkowe kary — które tak czy inaczej nam grożą.

Polskę czeka kara finansowa ze strony UE?

Projekt UC99 koniecznie musi jak najszybciej zostać uchwalony i wejść w życie. W przeciwnym wypadku Polska może odpowiadać przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewywiązanie się z postanowień dyrektywy RED II. Na dopełnienie wszystkich formalności członkowie UE mieli czas do połowy 2021 roku.

“Obecne regulacje zawarte w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2020 poz. 261, z późn. zm.) (dalej: „ustawa OZE”) nie zapewniają skutecznego rozwoju odnawialnych źródeł energii (dalej: „OZE”), w obszarach objętych projektowanymi przepisami.”źródło.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku

Przy okazji zwiększenia limitu fotowoltaiki bez wymaganego pozwolenia do 150 kW warto wspomnieć też o tegorocznym dofinansowaniu na panele — czyli oczywiście Moim Prądzie 5.0. Na jego temat szerzej rozpisaliśmy się już w artykule: Mój prąd 5.0 — szczegółowe informacje o kwotach dofinansowań.

Szczęśliwi posiadacze mikroinstalacji fotowoltaicznych mogą otrzymać nawet 6 tysięcy złotych (bez konieczności doboru urządzenia dodatkowego). Program ma planowo trwać do 22 grudnia 2023 roku, jednak istnieje cień szansy, że budżet zostanie wyczerpany wcześniej. Tak więc nie warto zwlekać.

Oczywiście pomagamy z załatwieniem wszystkich formalności — skontaktujesz się z nami klikając tutaj.

Fotowoltaika do 150 kW bez pozwolenia na budowę w pigułce

Podsumowując: w kwietniu tego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma m. in. zwiększyć limit mocy instalacji fotowoltaicznych bez wymaganego pozwolenia na budowę do 150 kW. Zanim jednak przepisy wejdą w życie, może minąć trochę czasu — dlatego należy czekać na oficjalne ogłoszenie ustawy.

Oprócz tego ma dojść do wielu zmian w kwestii biometanu, klastrów energii, modelu peer-to-peer, umów PPA oraz KPK. Niektóre z nich zapowiadają się rewolucyjnie, tak więc liczymy na wiele zmian na rynku OZE w Polsce. Oby na lepsze.

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

źródło 1

źródło 2

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG