Pompy ciepła ZNIKNĄ w 2026 roku? Szczegóły projektu UE

Pompa ciepła

Spis treści

“Unia Europejska planuje całkowicie wycofać z rynku pompy ciepła” — tego typu sentencje coraz częściej można usłyszeć w ciemnych zakątkach internetu (i nie tylko). Wszystko to spowodowane jest przez plany UE o wycofaniu z obiegu pomp ciepła, które wykorzystują tak zwane f-gazy. Większość obaw jest jednak mocno na wyrost, gdyż w rzeczywistości zmiany dotkną głównie producentów, a nie konsumentów. Co na ten moment wiemy o planach UE? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości poniżej.

Fluorowane gazy cieplarniane

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie są f-gazy, czyli fluorowane gazy cieplarniane. To grupa substancji, która odznacza się dużym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego, znanego też pod nazwą GWP (ang. global warming potential). F-gazy posiadają w sobie też cząstkę fluoru. Świetnie sprawdzają się w chłodniach, klimatyzatorach czy tytułowych pompach ciepła.

Dlaczego tłumaczymy, czym są f-gazy? Ponieważ to właśnie pompy ciepła wykorzystujące tę substancję mają zostać rzekomo zakazane od 2026 roku. Tylko, że na ten moment nie ma się czego obawiać, a wszystkie chwytliwe nagłówki stanowią jedynie prosty clickbait.

Nie musisz bać się o swoją pompę ciepła

Posiadacze pomp ciepła obawiają się, że będą zmuszeni do wymiany swojego sprzętu. Uspokajamy: zakaz Unii Europejskiej ma dotyczyć tylko i wyłącznie wprowadzania do obrotu nowych pomp f-gazowych. Oznacza to, że bez względu na wykorzystywaną substancję Twoja prywatna pompa zostanie nienaruszona.

Poniżej omówiliśmy jeszcze jedną popularną obawę wśród prosumentów, a mianowicie:

“Czy będę mógł serwisować swoją pompę ciepła?”

Nie będzie żadnych przeciwwskazań, abyś mógł oddać swoją f-gazową pompę ciepła do serwisu.

Prawdę mówiąc całą tę zmianę odczują głównie producenci pomp ciepła, a nie zwykli konsumenci. Gdyż o ile tych pierwszych czeka całkiem sporo nowości w pracy, o tyle ci drudzy będą mogli korzystać ze swoich urządzeń dokładnie tak, jak dotychczas.

Ustawa nie została jeszcze finalnie przyjęta

Plan Unii Europejskiej w sprawie pomp ciepła… to tylko plan. Ostatecznie nie przyjęto żadnej nowej ustawy, która miałaby zmienić rynek pomp. Z tego też powodu warto zachować zimną krew i nie panikować po zobaczeniu krzykliwych nagłówków, a zamiast tego poczekać na oficjalnie, rządowe informacje.

Dlaczego f-gazy mają zostać zakazane?

Być może zastanawiasz się teraz, dlaczego f-gazy mają zostać zakazane. W końcu jeszcze kilka lat temu były one reklamowane jako bezpieczna alternatywa dla gazów freonowych, które miały destruktywny wpływ na warstwę ozonową. Jak się jednak okazuje — gazy fluorowane mają sporo do powiedzenia w kwestii nasilania efektu cieplarnianego.

O ile f-gazy (w przeciwieństwie do freonowych) faktycznie nie niszczą warstwy ozonowej, o tyle ich wpływ na globalne ocieplenie jest znaczący. Szacuje się, że może stać on na równi z negatywnymi efektami dwutlenku węgla CO2. I oficjalnie to właśnie ekologia jest głównym powodem, dlaczego pompy f-gazowe mają zostać wycofane ze sprzedaży.

Dlaczego konsumenci tak bardzo boją się zmian?

“Okazuje się że pompy ciepła też nie są bezpieczne, bowiem Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego proponuje całkowity zakaz tych gazów, które są używane jako czynnik chłodzący w 70% pomp ciepła, które są obecne na rynku.” – tak brzmi fragment wypowiedzi Krzysztofa Bosaka z tego materiału video (3:13). Nie mamy zamiaru zagłębiać się w sprawy polityczne, jednak wydźwięk całego filmu może nieco wystraszyć posiadaczy pomp ciepła.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niskiej jakości artykułów na portalach z newsami, gdzie liczy się głównie rozgłos, a nie poprawność podawanej informacji — co tylko potęguje strach u odbiorców. Na ten moment wiemy tyle, że od początku 2026 roku f-gazowe pompy ciepła mają być nielegalne do zakupu, ale nie mają stać się nielegalne do użytku. Jednak mimo wszystko radzimy poczekać na ostateczne przyjęcie ustawy i nie rozprzestrzenianie spekulacji na wyrost.

“A może to tylko pierwszy krok do wycofania pomp ciepła?”

To szalenie nielogiczne stwierdzenie. Jeszcze w tym roku Komisja UE przyjęła projekt pod tytułem “Net-Zero Industry Act”. Jego głównym celem jest to, aby do 2030 roku przynajmniej 40% technologii zeroemisyjnych było wytwarzanych na terenie Unii Europejskiej. W założeniu ma dojść do stworzenia łatwiejszego prawa dla przemysłu bezemisyjnego.

Wśród priorytetowych technologii wymienia się między innymi instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii oraz… pompy ciepła. Zatem stwierdzenie, jakoby Unii Europejskiej zależało na wycofaniu z rynku wszystkich pomp ciepła jest po prostu absurdalne i nie należy tego zdania powielać.

Pompy ciepła od 2026 roku w pigułce

Podsumujmy wszystkie informacje, jakie udało nam się ustalić do tej pory:

– od 2026 roku w Unii Europejskiej ma panować zakaz kupna f-gazowych pomp ciepła,

– aktualni posiadacze f-gazowych pomp mogą czuć się bezpiecznie: nie będzie zakazane korzystanie ze sprzętu ani też nie będzie utrudnione jego serwisowanie,

– informacje, jakoby Unii Europejskiej zależało na całkowitym usunięciu z rynku pomp ciepła, są nieprawdziwe i służą głównie do wywoływania sensacji.

Tak więc dopóki ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta, a wszystko znajduje się tylko w strefie planów i domysłów — nie warto się nią przejmować.

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy

Źródło 1

Źródło 2

Źródło 3

Źródło 4

Źródło 5

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG