Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni

fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni

Spis treści

Wyobraź sobie całkowitą wolność energetyczną. Nie dotyczą Cię podwyżki cen prądu. Nie dotyczą Cię też problemy związane z dostawcą. W czasach wszechobecnej inflacji takie rozwiązanie wydaje się być jedynie marzeniem, zwłaszcza dla wspólnot mieszkaniowych. Prawo staje jednak po ich stronie – bo, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, spółdzielnie również mogą korzystać z prądu słonecznego. Jednak czy panele fotowoltaiczne na dachu współdzielonego budynku są opłacalne? Odpowiedź tuż poniżej.

Fotowoltaika we wspólnym bloku = obniżenie opłat prywatnych?


Panele fotowoltaiczne na wspólnym dachu kiedyś mogły zasilać tylko wspólne dobra. Przykładowo oświetlenie na klatce schodowej czy windę. Na szczęście to już przeszłość – bo dziś można wykorzystywać tego typu energię też do prywatnych potrzeb mieszkańców. A to wszystko za sprawą wprowadzenia definicji tak zwanego “prosumenta zbiorowego”. Czyli, w zrozumiałym języku, “odbiorcę w liczbie mnogiej”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Tak więc zainstalowana na wspólnym dachu fotowoltaika może zasilać zarówno dobra wspólne (należące do spółdzielni) jak i dobra prywatne (należące do mieszkańców bloku). Obniżenie opłat jest zatem znaczące.

Ile jest w stanie oszczędzić przykładowy blok?


Szacuje się, że w ten sposób wspólnota mieszkaniowa może oszczędzić od kilku, do nawet kilkudziesięciu procent kosztów energii elektrycznej. Dokładna oszczędność zależy od liczby mieszkańców, ceny prądu… i wielu innych zmiennych, o których nie ma sensu tutaj wspominać. Ważna jest też powierzchnia paneli fotowoltaicznych. Im będzie ona większa, tym proporcjonalnie wyższa będzie oszczędność. W obliczeniach pomoże Ci kalkulator unijny dostępny pod tym linkiem.

Cena zamontowania fotowoltaiki – czy jest się czego bać?


Wiele osób rezygnuje z zainstalowania paneli fotowoltaicznych ze względu na ich wysoką cenę. W rzeczywistości nie ma się jednak czego bać. A oto dwa powody dlaczego: Po pierwsze: przyjmuje się, że średni czas zwrotu instalacji fotowoltaiki to od 5 do 8 lat. Pieniądze, których nie wydasz na montaż w tym momencie, pójdą tak czy inaczej na wysokie rachunki za prąd. Po drugie: istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań i dotacji. Pro-ekologiczna polityka Unii Europejskiej sprawia, że możemy liczyć na pomoc również z jej środków. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot – ile wynosi?


Na początku lutego minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, ogłosił dobrą wiadomość dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wysokość potencjalnego dofinansowania wynosi aż do 50% kosztów instalacji. Odpowiedni wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego możesz zgłosić już dziś, bo cały program wystartował 1 lutego tego roku (2023). Oprócz tego typu grantów OZE możesz liczyć też na premię termomodernizacyjną oraz tak zwane “Białe Certyfikaty”. To pierwsze jest w stanie zagwarantować Ci dopłatę o wartości ponad 30% poniesionych kosztów. To drugie natomiast świadectwo o wartości nawet 20.000 złotych. Pozostałe metody możesz sprawdzić odwiedzając tę stronę. Znajdziesz na niej listę innych sposobów finansowania fotowoltaiki ze środków publicznych. Jak widzisz – możliwości na zyskanie dodatkowych pieniędzy jest całe mnóstwo. I tylko czekają na to, aby wspólnoty mieszkalne po nie sięgnęły.

Fotowoltaika dla spółdzielni – zobacz, jakie to proste!


Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na współdzielonym dachu to tak naprawdę 4 proste kroki. Odpowiednio:
  1. Określ potrzeby energetyczne. Na logikę – im większy blok, tym większe będzie zapotrzebowanie na prąd. Na początku upewnij się więc, czy masz miejsce na zamontowanie wydajnego systemu fotowoltaicznego.
  1. Wybierz dobrą firmę montażową. Czyli taką, która ma spore doświadczenie w instalowaniu fotowoltaiki. Warto wybrać firmę, która nie tylko zamontuje panele, ale obsłuży Cię kompleksowo, np. pomoże w uzyskaniu dofinansowania.
  1. Złóż wniosek o dofinansowanie. W poprzednim akapicie omówiliśmy kilka źródeł, z których możesz pozyskać dodatkowe pieniądze. Czas oczekiwania na dotację jest względnie krótki i naprawdę warto z niego skorzystać.
  1. Przygotuj dach i zainstaluj panele. Gdy otrzymasz już dofinansowanie, możesz przejść do przygotowania dachu pod instalację i montaż paneli. Spokojnie, tym zajmie się za Ciebie już fachowa ekipa montażowa 🙂.
W “Frankiewicz Energy” dbamy o wszystkie powyższe kroki. Określimy za Ciebie zapotrzebowanie energetyczne, załatwimy formalności związane z dofinansowaniem… i oczywiście zamontujemy panele. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami już teraz!

Wystarczy tylko chęć wspólnoty


Jeśli jesteś prezesem spółdzielni mieszkaniowej i chcesz obniżyć swoje wydatki na utrzymanie bloku, a przy tym nie boisz się inwestycji w przyszłość – to chętnie pomożemy Ci w uzyskaniu dofinansowania. Natomiast jeżeli jesteś mieszkańcem bloku i marzą Ci się oszczędne panele fotowoltaiczne do własnych potrzeb – to być może właśnie nadszedł dobry czas, aby wraz z pozostałymi mieszkańcami złożyć zarządowi propozycję?

Fotowoltaika we wspólnym bloku – warto inwestować


Wiemy, że większość czytelników przewija artykuł od razu do podsumowania. Przedstawimy teraz wszystkie powody, dla których warto zainstalować fotowoltaikę we wspólnocie… w pigułce. – Teraz fotowoltaika jest dla wszystkich. Czasy, gdy panele mogły zasilać tylko wspólne dobra, minęły. Aktualnie z energii słonecznej może korzystać zarówno zarząd wspólnoty, jak i prywatni mieszkańcy w bloku. – Prąd ze słońca to czysta oszczędność. Szacuje się, że system fotowoltaiczny jest w stanie pokryć od kilku do nawet kilkudziesięciu procent kosztów energii elektrycznej w bloku. – Panele wcale nie są drogie. Po pierwsze, wiele inwestycji zwraca się już po 5-6 latach użytkowania. Po drugie, istnieje całe mnóstwo dotacji i dofinansowań, które pokrywają większość kosztów instalacji. Tak więc czas uwolnić się od ciągłych podwyżek cen prądu i… zacząć korzystać ze słońca. Nawet w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG