Panele fotowoltaiczne to nowoczesny i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej. W ciągu ostatnich kilku lat popularność fotowoltaiki wzrosła – między innymi za sprawą możliwości korzystania ze specjalnych dopłat, które pozwalają na obniżenie kosztów instalacji. Nadal jednak fotowoltaika budzi wiele wątpliwości. Dotyczą one na przykład kwestii, co jest lepsze – fotowoltaika na gruncie czy na dachu.
Fotowoltaika na gruncie – czy to dobry pomysł?
Jeśli zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy lepsza będzie fotowoltaika na gruncie, czy może jednak wybrać częściej spotykane rozwiązanie – czyli panele na dachu budynku. Wolnostojące systemy fotowoltaiczne są bardzo ciekawym rozwiązaniem, nad którym warto zastanowić się nieco dłużej.
Największą zaletą fotowoltaiki na gruncie jest to, że instalację można umieścić w dowolnym miejscu. Pozwala to na ustawienie paneli w taki sposób, aby działały one w sposób możliwie najbardziej efektywny – zarówno pod względem nachylenia, jak i ekspozycji na słońce. To z kolei przekłada się na ilość energii elektrycznej, którą będą w stanie wytworzyć panele fotowoltaiczne. Warto także wspomnieć o tym, że dostęp do paneli jest prosty, z uwagi na fakt, że nie znajdują się one na dużej wysokości. Oczywiście nowoczesne panele fotowoltaiczne są niemal całkowicie bezobsługowe, niemniej jednak niezbędna jest regularna konserwacja.
A co z wadami? Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że aby umieścić fotowoltaikę na ziemi, należy przeznaczyć na to spory fragment działki. Oznacza to, że takie rozwiązanie sprawdzi się raczej w przypadku większych ogrodów, gdzie fotowoltaika na gruncie nie zabierze zbyt dużego kawałka działki. Co jeszcze? Montaż fotowoltaiki na gruncie jest nieco bardziej skomplikowany niż na dachu, a przy tym jest bardziej czasochłonny.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu to lepsze rozwiązanie?
Umieszczanie instalacji fotowoltaicznej na dachu to chętnie wybierane rozwiązanie. Tym, co wpływa na popularność umieszczania fotowoltaiki na dachu, jest brak konieczności przeznaczania przestrzeni na działce na to, aby umieścić tam panele. A zatem fotowoltaika na dachu sprawdzi się w przypadku, gdy ogród lub działka nie są wystarczająco duże, aby część gruntu poświęcić na instalację.
Ogromną zaletą umieszczania paneli fotowoltaicznych na dachu jest to, że cały proces nie jest bardzo skomplikowany i czasochłonny. Tak naprawdę montaż zajmie tutaj niewiele czasu, dzięki czemu będziesz mógł zacząć cieszyć się energią z paneli o wiele szybciej, niż w przypadku fotowoltaiki na gruncie.
Niemniej jednak, fotowoltaika na dachu nie jest pozbawiona wad. Nie ma tutaj możliwości modyfikacji tego, jakie będzie nachylenie paneli, a także nie mamy większego wpływu na ich ekspozycję względem stron świata. Oznacza to, że nie można – w prosty przecież sposób – zwiększyć efektywność instalacji. Dodatkowo pewną wadą jest to, że za każdym razem konserwacja czy drobne naprawy wymagają pracy na wysokości.
Która opcja jest bardziej opłacalna?
Koszty zamontowania fotowoltaiki na gruncie mogą różnić się od tych, które poniesiemy w przypadku montażu paneli na dachu. W większości przypadków fotowoltaika na gruncie będzie wiązała się z wyższymi kosztami. Konieczne jest bowiem stworzenie specjalnej konstrukcji, składającej się ze specjalnych stalowych modułów, na których zostaną umieszczone panele. Montaż jest tutaj bardziej skomplikowany, co także przekłada się na wyższe koszty. Przy montażu fotowoltaiki na dachu cena może być nieco niższa, gdyż nie trzeba tu budować całej konstrukcji.
Jeżeli chodzi o efektywność paneli, czyli o to, ile energii będą produkowały, fotowoltaika na gruncie może być bardziej opłacalna – z uwagi na fakt, że istnieje tutaj możliwość odpowiedniego, najbardziej optymalnego ustawienia instalacji. W każdym przypadku warto dokładnie przeanalizować zarówno opcję umieszczenia paneli na dachu, jak i na gruncie pod względem opłacalności inwestycji.
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – co wybrać?
Jak widać podjęcie decyzji, co wybrać – fotowoltaikę na gruncie czy na dachu – nie jest takie proste. Należy tutaj uwzględnić wiele czynników. W tym celu warto oczywiście skorzystać z usługi profesjonalisty, który będzie w stanie dokładnie określić, co się bardziej opłaca i które rozwiązanie nie będzie wymagało tak dużej ingerencji w przestrzeń mieszkalną.