Niemal dwie trzecie gleb w Polsce to gleby o niskim stopniu żyzności. Sytuacji nie poprawia fakt, że już od 2015 roku w Polsce nieprzerwanie trwa susza rolnicza. W efekcie wszelkie uprawy są bardzo trudne, a miliony hektarów ziemi marnują się, ponieważ nie nadają się do jakichkolwiek upraw. I choć na zwiększenie ilości opadów człowiek nie ma żadnego wpływu, to na stopień żyzności gleby już tak. Odpowiednio dobrane nawozy mogą sprawić, że gleba stanie się bardziej żyzna, a uprawa – opłacalna. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jakie nawozy sprawdzą się najlepiej i dlaczego to właśnie nawozy naturalne stosuje się do użyźniania gleb.
Naturalne nawożenie gleby – dlaczego jest tak ważne?
Nawożenie gleby jest kluczowe, jeśli ziemia ma dawać zdrowe, obfite plony. Niestety, na kiepskiej glebie nie wyrosną owoce. Z uwagi na fakt, że wiele gleb w Polsce jest złej jakości, do użyźniania gleb stosuje się różnego rodzaju nawozy. Najlepiej sprawdzają się te naturalne. Dlaczego?
Otóż przede wszystkim nawozy naturalne są przyjazne dla środowiska. Jest to bardzo istotne w czasach, kiedy degradacja gleby jest następstwem między innymi działalności człowieka i degradacji środowiska naturalnego. Gleba jest bardzo wrażliwa nie tylko na brak opadów, ale też na wiele innych czynników zewnętrznych – na przykład monokulturę czy ugniatanie przez ciężkie maszyny – a zatem trzeba dbać o nią kompleksowo.
Nawozy naturalne tworzone są na bazie w 100% naturalnych składników. Należy pamiętać, że są one obecnie w glebie, która później daje owoce – a te mogą być wykorzystywane do produkcji żywności. Naturalne nawozy do użyźniania gleb są najczęściej wybierane nie tylko przez rolników, ale też przez ogrodników i osoby, które chcą po prostu zadbać o swoją działkę czy przydomowy ogródek w sposób zdrowy i naturalny. Mając do wyboru nawozy sztuczne i naturalne, warto zawsze wybrać te drugie.
Nawozy naturalne – co wybrać?
Na wybór nawozu powinno wpływać wiele czynników. Niezależnie od tego, czy będą to nawozy do roślin, nawozy do trawników czy nawozy do kwiatów, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Wiele gleb jest bogatych w różne składniki mineralne, jednak jednocześnie są bardzo ubogie w materię organiczną. Z tego powodu, wybierając nawozy, należy postawić na specjalne nawozy organiczne.
Nawozy organiczne idealnie nadają się jako nawozy do roślin każdego typu. Doskonałym przykładem nawozu naturalnego jest kompost, biohumus czy specjalne nawozy zielone. Dużym uznaniem cieszy się biohumus, który idealnie sprawdza się jako nawóz do trawników i nawóz do kwiatów. Nawozy organiczne nie tylko wzbogacają glebę o cenne składniki, ale też mogą w istotny sposób poprawiać jej włąściwości aeracyjne. Oznacza to, że zapewnią lepszy przepływ powietrza i zagwarantują ochronę przed nadmiernym wysuszeniem. W kontekście panującej suszy rolniczej ma to ogromne znaczenie.
Warto także dodać, że nawozy naturalne – jeśli będą używane regularnie – będą zapobiegać erozji gleby i pojawianiu się chwastów. W przypadku, gdy stosowane są nawozy do kwiatów czy nawozy do trawników, ograniczanie ilości chwastów przez dobór odpowiedniego nawozy może mieć kluczowe znaczenie.
A co z nawozami do żywności? Doskonałym przykładem mogą być tutaj nawozy pod ziemniaki. Jako że będą one przeznaczone na żywność, nawóz pod ziemniaki powinien być w 100% naturalny i bezpieczny. Na rynku nie brakuje nawozów, które posiadają odpowiednie atesty i służą do użyźniania gleby, na której następnie rosła będzie żywność. Warto tutaj postawić na jakość, gdyż w istotny sposób przełoży się ona nie tylko na obfitość plonów, ale też… na smak ziemniaków czy innych warzyw!
Dlaczego nawozy naturalne stosuje się do użyźniania gleb – podsumowanie
Nawozy naturalne to najlepszy wybór w każdej sytuacji – zarówno jeśli potrzebne są nawozy do trawników czy nawozy do kwiatów, jak i w przypadku nawozów pod ziemniaki. Nawozy organiczne są tworzone na bazie naturalnych składników, dlatego są idealną alternatywą dla nawozów, które zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych. A zatem mając do wyboru nawozy sztuczne i naturalne, warto zawsze postawić na naturę!
Sprawdź inne wpisy!
Praca – Pracownik Magazynu Zbożowego – Chojna
Praca – Magazynier LOKALIZACJA Chojna WYMIAR PRACY Pełny etat TYP UMOWY Umowa o pracę Firma Frankiewicz Jarosław Frankiewicz poszukuje pracownika magazynu zbożowego, na stanowisko: magazynier…
Fotowoltaika dla firm? W jakich branżach będzie najbardziej opłacalna?
Prowadzisz firmę i od pewnego czasu zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych, które staną się głównym źródłem energii elektrycznej dla Twojego przedsiębiorstwa? Dowiedz się, dlaczego…
Działki na sprzedaż – Gmina Zgorzelec, Obręb Łagów – już w ofercie!
Z przyjemnością informujemy, że wkrótce w ofercie Firmy Frankiewicz będą dostępne działki położone w spokojnej, atrakcyjnej okolicy. Gmina – ZgorzelecObręb – Łagów Więcej informacji oraz…
Fotowoltaika Łazy, woj. mazowieckie (montaż) instalacja 26 kW
Szczegóły instalacji:– Moc: 26 kW– Panele: LongiSolar 310W– Falownik: Afore BNT 025 KTL– Dach magazynu, pokryty blachą trapezową. Orientacja południowo-wschodnia.
Fotowoltaika – kiedy się opłaca?
Z każdym rokiem rośnie popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Biorąc pod uwagę dodatkowe opłaty oraz coroczne podwyżki rachunków za prąd – pozyskiwanie darmowej energii ze…