Jakie wymagania trzeba spełnić, aby założyć spółdzielnię i korzystniej rozliczać fotowoltaikę?

Spis treści

Wprowadzenie modelu rozliczeń net-billing wywołało niemałe zamieszanie na scenie branży OZE. Wielu prosumentów pogodziło się już z faktem, że wygodny net-metering odszedł w zapomnienie. Ale czy na pewno? Ostatnią deską ratunku jest założenie tzw. spółdzielni energetycznej, która pozwoli na odzyskanie 60% wyprodukowanej nadwyżki prądu wprowadzonej do sieci. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić i jakie jeszcze zyskasz z tego korzyści.

Spółdzielnia energetyczna — te wymagania musisz spełnić

Zasady założenia spółdzielni energetycznej są proste. Wystarczy, że zaprosisz dwóch znajomych przedsiębiorców (jeśli prowadzisz własny biznes), albo dziewięciu (jeśli nie posiadacie firmy). W skład spółdzielni muszą bowiem wchodzić 3 podmioty biznesowe lub 10 osób prywatnych.

Nie wiesz, na czym polega ten rodzaj instytucji? Przeczytaj: Spółdzielnia energetyczna — co to jest i jakie są korzyści z założenia?

Gdy znajdziesz osoby chętne do stworzenia takiej instytucji, przynajmniej jeden z Was będzie musiał wytwarzać energię z fotowoltaiki. W taki sposób możecie ustalić wspólną cenę prądu, pobieraną z instalacji OZE jednego z członków spółdzielni, dla pozostałych odbiorców.

Ważne: w skład członków spółdzielni może wchodzić więcej osób, jednak ich liczba nie powinna przekraczać 1000.

Jednak znalezienie wymaganej liczby osób to najmniejszy problem, gdyż musisz zadbać jeszcze o kilka innych formalności.

Założenie Statutu spółdzielni

Statut Spółdzielni to dokument, w którym powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • nazwa spółdzielni wraz z adresem jej siedziby, np. lokalna spółdzielnia energetyczna rolników ze wsi “X”;
  • ilość członków wraz z imionami i nazwiskami;
  • prawa i obowiązki członków, które ustalacie demokratycznie;
  • zakres działania spółdzielni (pamiętaj, że spółdzielnia może działać na obszarze nawet 3 sąsiadujących ze sobą gmin);
  • przedmiot działalności spółdzielni: w tym przypadku wytwarzanie energii z fotowoltaiki;
  • sposób wzajemnego rozliczania spółdzielni energetycznej oraz ustaloną cenę za prąd;
  • zasady rozliczania zakupionej energii w przypadku, gdy produkcja indywidualna będzie niedostateczna, by zapewnić odpowiednią ilość prądu wszystkim członkom spółdzielni.

Wpis do KRS

Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać, to wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Pamiętaj, że wniosek o rejestrację spółdzielni możesz wysłać jedynie drogą elektroniczną. Informacje dotyczące szczegółowego procesu składanie wniosku znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Opłata sądowa i zgłoszenie do skarbówki

Niestety, nawet tak prosta czynność, jak założenie spółdzielni energetycznej, nie odbędzie się bez opłat sądowo-skarbowych. Wyglądają one następująco:

  • opłata sądowa: 500 zł;
  • opłata za zgłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym: 100 zł.

Opłat możesz dokonać za pośrednictwem portalu PRS (Portal Rejestrów Sądowych), który skieruje Cię na stronę e-płatności.

Po dokonaniu rejestracji w KRS ważnym krokiem jest zgłoszenie działalności w Urzędzie Skarbowym, gdzie możesz być poproszony o podanie informacji uzupełniających, np. numerów kont bankowych członków spółdzielni.

Inne wymagania

Pamiętaj, że spółdzielnię energetyczną możesz założyć tylko na terenie gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich. Co więcej, łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych, z których będziecie korzystać, nie może przekraczać 10 MW, a przy tym musi pokrywać minimum 70% zapotrzebowania na prąd wszystkich członków spółdzielni. 

Dlaczego założenie spółdzielni energetycznej się opłaca?

Obniżenie rachunków za prąd to wystarczająca zachęta do założenia takiej spółdzielni. Jednak profitów jest znacznie więcej. Wiele podmiotów, korzystających z fotowoltaiki, decyduje się na założenie spółdzielni ze względu na możliwość rozliczania w systemie net-metering. 

Od kiedy wprowadzono system rozliczania net-billing polegający na sprzedawaniu nadwyżek energii z OZE do sieci po cenie hurtowej z możliwością odkupu po cenie detalicznej, wiele osób zaczęło szukać alternatywnych rozwiązań. Spółdzielnia energetyczna również oddaje nadwyżki energii do sieci, ale może potem odzyskać z tego 60% całości, co dla wielu użytkowników fotowoltaiki jest korzystniejsze, niż odkup w wyższej cenie.

Czy każdy może otworzyć spółdzielnię energetyczną?

Właściwie tak, każda osoba prawna i fizyczna mieszkająca na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej może otworzyć taką spółdzielnię. Nie musisz być przedsiębiorcą, wystarczy, że znajdziesz odpowiednią ilość chętnych osób z terenu 3 sąsiadujących ze sobą gmin.

Pomożemy Ci otworzyć własną spółdzielnię energetyczną!

Masz problem z ogarnięciem wszystkich dokumentów? Obawiasz się, że przerośnie Cię biurokracja i pogubisz się w rachunkach? W Frankiewicz Energy pomagamy wszystkim klientom w papierkowej robocie i wspólnie zwalczamy rządowe formalności!

Skontaktuj się z nami już teraz, a niebawem będziesz mógł cieszyć się jeszcze niższymi rachunkami za prąd!

Wymagania dla spółdzielni energetycznej w pigułce

W skład spółdzielni muszą wchodzić 3 podmioty biznesowe lub 10 osób prywatnych (maksymalnie 1000 osób). Oprócz tego będziesz musiał założyć status spółdzielni, zadbać o wpis do KRS, wnieść opłatę sądową i zgłosić się do skarbówki. 

Wszystkie te kroki są proste i jak najbardziej do wykonania w pojedynkę, jednak warto poprosić o pomoc fachowców OZE, którzy będą korygować Twoje ewentualne pomyłki.

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy!

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG