Które nawozy można stosować dolistnie łącznie z pestycydami?

Spis treści

Wybór środków ochrony roślin jest ogromny, jednak – aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki – kluczowy jest wybór najlepszych dla danego gatunku nawozów. Możemy wybierać spośród nawozów w formie płynnej, pałeczek nawozowych czy nawozów sypkich. Ogromną popularnością i dużym uznaniem cieszą się nawozy do stosowania dolistnego – głównie z uwagi na ich wysoką skuteczność. Ty również zastanawiasz się nad zakupem i stosowaniem takich nawozów? Koniecznie sprawdź, które nawozy można stosować dolistnie z pestycydami. Przy okazji dowiesz się, dlaczego warto stosować nawozy dolistne i jaka jest prawidłowa kolejność mieszania środków ochrony roślin z nawozami. 

Nawozy dolistne – czy warto je stosować?

Zacznijmy od tego, czy warto stosować nawozy dolistne. Tego typu nawozów należy używać w momencie, gdy zawarte w nich składniki aktywne chcemy dostarczyć bezpośrednio do liści danej rośliny. Zarówno z badań, jak i z wieloletniego doświadczenia rolników i ogrodników jasno wynika, że droga dolistna jest zdecydowanie najbardziej skuteczną i najszybszą metodą usuwania wszelkich niedoborów, które wystąpiły w roślinach.

 

 

Rośliny szybko wchłaniają substancje aktywne z nawozów dolistnych, a dzięki temu odżywają niemal natychmiast. W ten sposób można błyskawicznie dostarczyć roślinie ważnych substancji, jak na przykład żelazo, cynk czy mangan.

 

Nawozy do stosowania dolistnego używane są głównie w przypadku trawników. Niestety, trawniki wymagają szczególnej troski, jeśli mają wyglądać dobrze w kolejnych latach, a ich nawożenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nawozy dolistne sprawdzają się tutaj wręcz idealnie, przywracają one bowiem trawnikowi dobrą kondycję w krótkim czasie.

Nawozy dolistne – co musisz wiedzieć?

Przed zastosowaniem nawozów dolistnych powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie rośliny pobierają składniki aktywne przez liście. W niektórych przypadkach taka metoda nawożenia może okazać się nie tylko nieskuteczna i bezcelowa, ale też szkodliwa dla roślin. Oprócz tego niektóre pierwiastki, takie jak azot czy potas, wchłaniane są przez rośliny wyłącznie drogą korzeniową.

 

Istotne jest również to, że nawozy dolistne nie mogą być jedynym sposobem nawożenia roślin. Powinny one być traktowane raczej jako dodatkowe wsparcie, aniżeli jako podstawa pielęgnacji. Oprócz nich potrzebne są również inne rodzaje nawozów.

Stosowanie nawozów dolistnych z pestycydami

Jeśli chodzi o stosowanie nawozów dolistnych z pestycydami, bardzo istotne jest upewnienie się, czy dane środki mogą być stosowane łącznie. Największy wpływ na mieszanie nawozów z pestycydami ma twardość i pH wody. 

 

 

Przed przystąpieniem do mieszania sprawdź koniecznie, jaka jest twardość wody. Jeśli nie będzie odpowiednia, z sporządzonym roztworze mogą powstawać liczne grudki, a mieszanina będzie się ścinać. Nieprawidłowe pH wody z kolei może sprawić, że poszczególne środki będą działały o wiele słabiej. Informacje na temat wymaganego pH i twardości wody znajdziesz na etykiecie nawozów oraz pozostałych produktów.

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami

Ogromne znaczenie dla kondycji roślin i skuteczności nawożenia ma mieszanie środków ochrony roślin z nawozami. Nie można mieszać środków w sposób dowolny, gdyż w wielu przypadkach nie poprawi to ich działania. Wręcz przeciwnie – poszczególne składniki aktywne mogą wpływać negatywnie na siebie nawzajem, a także na roślinę. Jak wobec tego mieszać środki ochrony roślin z nawozami?

Kolejność mieszania środków ochrony roślin

Zasady dotyczące mieszania środków ochrony roślin są stosunkowo trudne, dlatego warto zapoznać się z nimi bardzo dokładnie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, aby nie mieszać ze sobą herbicydów zawierających 2,4D z siarczanem miedzi, preparatów olejowych i siarkowych, a także wszelkich środków miedziowych z takimi substancjami, jak np. mocznik, saletra wapniowa, kwas fosforowy czy mangan.

Prawidłowa kolejność mieszania środków ochrony roślin jest następująca:

  • w pierwszej kolejności do mieszaniny zbiornikowej z wodą (i ewentualnie regulatorami odczynu i twardości) należy dodać rozcieńczone z wodą preparaty, służące do przygotowania wodnej zawiesiny, 
  • opcjonalnie możesz dodać granulat do przygotowania zawiesiny,
  • następnie dodaj do roztworu płynny koncentrat zawiesinowy oraz preparat SE (zawiesina-emulsja), 
  • kolejny krok to dodanie specjalnego koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, 
  • na sam koniec możesz dodać nawozy płynne.

Ważne wskazówki!

  • nigdy nie dodawaj preparatów nierozcieńczonych bezpośrednio do zbiornika, 
  • zachowaj szczególną ostrożność, jeśli chcesz łączyć ze sobą substancję o odmiennym odczynie – kiedy jeden będzie kwaśny, a drugi zasadowy, 
  • wykonaną mieszankę środków ochrony roślin z nawozem wykorzystaj od razu. Nie czekaj dnia lub dwóch, ponieważ w tym czasie może ona zmienić swoje właściwości! 

Kolejność mieszania środków ochrony roślin według formulacji

Przed połączeniem ze sobą poszczególnych środków do pielęgnacji roślin należy zwrócić szczególną uwagę na ich formulację. Informacje na ten temat znajdują się na etykiecie (opcjonalnie na stronie www producenta). Oto prawidłowa kolejność mieszania środków ochrony roślin według formulacji: 

  • W – proszek do  sporządzania zawiesiny wodnej,
  • WG – granule do sporządzania zawiesiny wodnej,
  • SC – koncentrat w postaci stężonej zawiesiny,
  • CS – zawiesina kapsuł,
  • SE – zawiesino-emulsja,
  • DC – koncentrat dyspergujący.

Warto również pamiętać o schelatowaniu nawozów dolistnych. Zapewnia ono o wiele lepszą przyswajalność poszczególnych mikroelementów, a jednocześnie gwarantuje ich stabilność i umożliwia mieszkanie z innymi środkami ochrony roślin. Dzięki temu wzrasta efektywność nawozów dolistnych.

Podsumowanie

Choć początkowo prawidłowe mieszanie nawozów z pestycydami czy prawidłowa kolejność mieszania środków ochrony roślin mogą wydawać się skomplikowane, po pewnym czasie z pewnością uda Ci się przyswoić wszystkie najważniejsze informacje. Kluczowe jest to, aby w przypadku każdego – szczególnie nieużywanego dotąd produktu – dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. To źródło ważnych informacji, również na temat łączenie produktu z innymi środkami ochrony roślin.

Sprawdź inne wpisy!

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.