Jak dostosować zwykły piec do ogrzewania pelletem?

Spis treści

Szukasz najwydajniejszej, a przy tym ekologicznej metody ogrzewania swojego domu? A może planujesz wymianę starego kotła na piec na pellet? Dowiedz się, jak dostosować zwykły piec do ogrzewania pelletem i czy warto się na to zdecydować. 

Piec na pellet – wady i zalety

Od kilku lat piece na pellet są bardzo popularne. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim osoby, które budują dom i szukają ekologicznego, a zarazem wydajnego sposobu ogrzewania. Często pellet wybierany jest również przez osoby, które chcą zrezygnować ze starych, niewydajnych i szkodliwych dla zdrowia kotłów i planują zmodernizować system ogrzewania w swoim domu. Jakie wady i zalety ma piec na pellet?

 

Wśród największych zalet pieca na pellet wymienić można:

 

1. piec taki jest w pełni ekologiczny, więc docenią go osoby, którym zależy na ochronie środowiska,

2. jest stosunkowo niedrogi w utrzymaniu,

3. jego obsługa jest bardzo prosta – obecnie piece na pellet mogą być niemal bezobsługowe, sterowane wyłącznie przy pomocy aplikacji,

4. nie ma konieczności ciągłego rozpalania i dokładania drewna czy węgla – jednorazowy zasyp pelletu pozwala na działanie piec nawet przez kilkanaście godzin,

5. piec na pellet jest bardzo czystym rozwiązaniem, z uwagi na znikomą ilość popiołu.

 

A co z wadami? Według niektórych cenny pelletu w najbliższych latach mogą rosnąć, co sprawi, że i koszt ogrzewania będzie wyższy. Warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z lokalnymi cenami pelletu i sprawdzić, w jaki sposób wzrosły one w ostatnich latach. Dobrym rozwiązaniem jest również zapoznanie się z opiniami na temat różnych dostawców pelletu. Na rynku znaleźć można wysokiej jakości opał w bardzo dobrej cenie, a ryzyko wzrostu cen istnieje zawsze – niezależnie od metody ogrzewania. Nie bez znaczenia są również opinie osób, które na montaż pieca na pellet zdecydowały się już kilka lat temu i są bardzo zadowolone. Czy wobec tego ryzyko wzrostu cen pelletu jest wadą na tyle istotną, że mogłaby zniechęcić kogoś do takiego rozwiązania? Nie wydaje się to prawdopodobne. 

Przerobienie pieca na pellet – o czym należy pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że w przypadku montażu pieca na pellet może być potrzebna modernizacja komina. Nie jest ona jednak tak kosztowna, jak w przypadku ekogroszku, gdzie ingerencja w komin jest o wiele bardziej poważna. Spaliny z pelletu są tak samo chłodne, jednak nie pojawia się w nich kwas siarkowy. Z tego powodu bardzo często wystarczający jest stalowy wkład kominowy do gazu.


Należy również pamiętać, że większość kotłów na pellet to urządzenia jednofunkcyjne. Co to oznacza? Otóż z reguły zasilają one wyłącznie instalację grzewczą, ale nie pozwalają na przykład na podgrzanie wody. Wyliczając koszty, należy zatem uwzględnić dodatkowy montaż zasobnika c.w.u. Alternatywą może być zakup pieca na pellet z takim zasobnikiem. Nadal jednak tego rodzaju urządzenia nie są popularne – ich dostępność jest mała, a cena wyższa niż w przypadku zakupu osobnego zasobnika c.w.u. 


Ostatnia kwestia dotyczy… miejsca. Otóż przed podjęciem decyzji o montażu pieca na pellet należy zastanowić się, gdzie piec będzie umiejscowiony. Potrzebne może być sporo miejsca – nawet 2×3 metry kwadratowe. Piec może zostać ustawiony na przykład w kotłowni czy w piwnicy, jednak warto zastanowić się nad tym wcześniej, aby później nie pojawił się kłopot z tym, że w domu nie ma miejsca na ustawienie piec na pellet. 

Jak dostosować zwykły piec do ogrzewania pelletem? Wymiana to lepsze rozwiązanie!

Zmiana sposobu ogrzewania w domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem, dlatego warto skorzystać tutaj z pomocy specjalisty. Przede wszystkim oceni on, czy planowana zmiana będzie korzystna, a także oceni możliwości przeprowadzenia modernizacji. 

 

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy konieczna będzie wymiana starej instalacji grzewczej. Na szczęście w wielu przypadkach przed montażem pieca na pellet nie jest to wymagane, choć oczywiście zależy to od stanu instalacji. 

 

Należy jednak mieć świadomość, że w ogromnej większości modernizacja starego kotła nie jest możliwa. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wymiana kotła na piec na pellet. Na szczęście obecnie wymiana starych kotłów na piece pelletowe jest dofinansowywana przez państwo, co pozwala na spore oszczędności. 

Piec na pellet i ekogroszek – rozwiązanie uniwersalne, ale czy opłacalne?

Producenci oferują również uniwersalne piece, takie jak na przykład piec na pellet i ekogroszek. Czy tego rodzaju piec to dobry wybór? Z jednej strony tak, pozwala bowiem na swobodny dobór sposobu ogrzewania. Dzięki takiemu piecowi możesz wykorzystywać zarówno pellet, jak i ekogroszek. Piece takie są również bardzo nowoczesne i charakteryzują się wysoką wydajnością. Warto również dodać, że w większości przypadków uniwersalny piec pozwala na wykorzystanie nie tylko pelletu i ekogroszku, ale też innych materiałów. 

 

Należy jednak pamiętać, że piec na pellet i ekogroszek będzie rozwiązaniem droższym w montażu niż piec na pellet. Biorąc pod uwagę dużą przewagę pelletu nad ekogroszkiem, warto dokładnie zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Być może piec na pellet okaże się wystarczający.

Podsumowanie

Piec na pellet to bardzo dobra alternatywa dla innych sposobów ogrzewania domu. Taki piec jest nie tylko ekologiczny, ale też łatwy w obsłudze. Jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i zależy im na ochronie środowiska. Jeśli zastanawiasz się, jak dostosować zwykły piec do ogrzewania pelletem, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. W większości przypadków jednak taka zmiana nie pozwoli na spełnienie wymogów i konieczna będzie całościowa wymiana starego kotła na piec pelletowy.

Sprawdź inne wpisy!

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.