Fotowoltaika z magazynem energii – Wykorzystaj 100% nadwyżki, zamiast sprzedawać za grosze

Fotowoltaika z magazynem energii

Spis treści

Nadal sprzedajesz za grosze wyprodukowany przez siebie prąd? Cel Twojego dystrybutora energii jest jeden: zarobić pieniądze. Logiczne jest więc, że kupuje od Ciebie taniej, a sprzedaje po zawyżonej cenie — taki jest urok systemu net-billing, który funkcjonuje od lipca 2022 roku. Jednak wcale nie musisz sprzedawać swojej nadwyżki prądu. W zamian możesz zainwestować w dobry magazyn energii i nie oddawać ani złotówki.

 

Jak działa magazyn energii i dlaczego warto łączyć go z fotowoltaiką?

 

Magazyn energii to urządzenie, które przechowuje prąd elektryczny w celu jego późniejszego wykorzystania. W branży OZE najczęściej spotykamy litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe odpowiedniki.

 

Słońce nie świeci przez całą dobę — a w zimowych miesiącach jest to nawet mniej, niż 9 godzin. Na dodatek to czas, w którym większość domowników przebywa w pracy, dzieci uczą się w szkole, zaś sprzęt elektroniczny pozostaje wyłączony. Natomiast fotowoltaika pracuje, a generowany prąd się marnuje.

 

Z kolei wieczorem, gdy domownicy wracają do domu, sytuacja obraca się o 180 stopni — zapotrzebowanie na energię jest spore, jednak na panele nie padają już promienie słoneczne. Skutkuje to małą efektywnością instalacji, a początkowa “olbrzymia oszczędność” okazuje się raptem kilkoma monetami w portfelu więcej.

 

 

Właśnie przed tym chroni magazyn energii — gromadzi nadwyżkę prądu, która nie może być w danym momencie wykorzystana, i oddaje ją prosumentowi w dogodnej chwili.

 

Dlaczego warto magazynować prąd? — piekło net-billingu

 

Załóżmy, że Twoja instalacja fotowoltaiczna generuje więcej prądu, niż jesteś w stanie wykorzystać. Co wówczas dzieje się z wyprodukowaną nadwyżką energii? Odpowiedzią jest system net-billing.

 

Nadwyżka energii jest przymusowo sprzedawana dystrybutorowi — a cenę ustala Urząd Regulacji Energetyki (URE). Następnie ten sam prąd może zostać odkupiony, jednak prosument znajduje się na przegranej pozycji. Po drodze pojawiają się bowiem opłaty dystrybucyjne i podatki.

 

 

Z plusów warto wspomnieć o tym, że net-billing jest rozliczany w systemie całorocznym. Fotowoltaikę możesz więc założyć nawet późną jesienią lub zimą, bez obaw o wysokie opłaty początkowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Montaż Fotowoltaiki Jesienią Lub Zimą — czy to się opłaca?

 

Mimo to warto zadbać o niezależność względem dystrybutora. Magazynowanie energii jest bardziej opłacalne, niż jej sprzedawanie, a następnie odkupywanie po zawyżonej cenie.

 

Nie tylko fotowoltaika! — poznaj inne korzyści magazynów energii

 

Wiele osób decyduje się na zakup magazynu energii jako dodatek do istniejącej już instalacji PV. Nie jest to jednak reguła, gdyż równie dobrze sprawdza się w pojedynkę. Oto inne jego korzyści:

 

  • Funkcja “awaryjna”. Jeśli często trafiają się u Ciebie przerwy w dostawie prądu, to magazyn energii będzie świetnym zabezpieczeniem. Podczas gdy Twoi sąsiedzi dopiero zaczną szukać swoich agregatów prądotwórczych, Ty już dawno będziesz cieszyć się energią z magazynu.


  • Wykorzystanie “tanich godzin”. Ceny prądu są różne w zależności od pory dnia. Dlaczego więc nie wykorzystać tak zwanej doliny nocnej oraz dziennej? Magazyn energii możesz naładować w momencie, gdy cennik jest korzystniejszy, a prądu użyć, gdy ten z sieci będzie droższy.
 

Powyższe korzyści są istotne zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Magazyn energii dla firm — zwiększ swoją niezależność.

 

Dofinansowanie magazynu energii z programu “Mój Prąd 5.0”

 

Wysokość dofinansowania na magazyn energii z programu “Mój Prąd 5.0” wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 16.000 złotych. Jest to oferta przeznaczona dla osób prywatnych, które energię przeznaczają tylko na cele mieszkaniowe.

 

 

Pozostałe urządzenia to:

 

– Mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 6.000 zł.

– (+ urządzenie dodatkowe): do 7.000 zł.

– Magazyn ciepła: do 5.000 zł.

– Gruntowa pompa ciepła (grunt/woda, woda/woda): do 28.500 zł.

– Pompa ciepła o podwyższonej klasie energetycznej (powietrze/woda): do 19.400 zł.

– Pompa ciepła (powietrze/woda): do 12.600 zł.

– Pompa ciepła (powietrze/powietrze): do 4.400 zł.

– System zarządzania energią HEMS/EMS: do 3.000 zł.

– Kolektor słoneczny: do 3.500 zł.

 

Nabór w piątej edycji programu “Mój Prąd” ma być prowadzony do 22 grudnia 2023 roku, jednak nie radzimy zwlekać do ostatniej chwili. Złóż wniosek jeszcze dziś, a możesz otrzymać pieniądze na swój magazyn energii nawet w wysokości 16.000 złotych.

 

 

Nie wiesz, jakie dokumenty złożyć i gdzie to zrobić? Skontaktuj się z nami — pomożemy.

 

Wykorzystaj 100% energii i nie sprzedawaj za grosze

 

Magazyn energii pomoże Ci oszczędzić pieniądze. Zamiast sprzedawać prąd za grosze i odkupywać po zawyżonej cenie, przechowuj go i wykorzystuj w dogodnym dla siebie czasie.

 

Jednak magazyn energii to nie tylko sposób na walkę z kosztownym net-billingiem, ale też dostęp do prądu w trakcie awarii oraz efektywniejsze wykorzystanie “tanich godzin”.

 

Bez względu na to, czy posiadasz już instalację PV na swoim dachu, czy też dopiero planujesz inwestycję — już teraz zainteresuj się tematem magazynów energii. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, chętnie Ci doradzimy!

 

 

Pozdrawiamy, Frankiewicz Energy.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG