Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę z pompą ciepła z programu “Czyste Powietrze”?

Spis treści

Minister klimatu i środowiska – Michał Kurtyka poinformował, że zainteresowane osoby z niskimi dochodami, mogą wnioskować o wyższą kwotę dotacji w programie “Czyste Powietrze”. Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych może wynieść nawet 37 tysięcy złotych na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki, doskonale się składa. Dziś poznasz szereg informacji w ramach naszego artykułu. W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. W ten sposób udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. 

Termomodernizacja - dlaczego warto i w jaki sposób wykonać ocieplenie domu lub budynku?

Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu “Czyste Powietrze” będzie możliwe do uzyskania, w momencie, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym lub gdy dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1 960 złotych. Rządowy program ma na celu likwidację tak zwanych kopciuchów oraz zachęcenie do termomodernizacji domów. Aby uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, niezbędne jest otrzymanie przez beneficjenta zaświadczenia od gminy o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki przypada na jednego członka gospodarstwa domowego. Weryfikacja pozwoli na potwierdzenie informacji przekazanych przez osoby zainteresowane i otrzymanie odpowiedniej wysokości dofinansowania.

Fotowoltaika - jak uzyskać dofinansowanie?

Możliwe jest złożenie wniosku za pośrednictwem NFOŚiGW lub jednego z 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W takiej sytuacji zainteresowany beneficjent będzie mógł wydrukować odpowiedni dokument, a następnie wypełnić go i złożyć w gminie. Wniosek o wydanie niezbędnego zaświadczenia można złożyć również elektronicznie i podpisać go profilem zaufanym w dowolnym miejscu, bez wizyty w gminie. W tej sytuacji samorząd zajmie się wydaniem odpowiedniego zaświadczenia o dochodach danego gospodarstwa domowego.

W przypadku chęci uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę możliwe jest również skorzystanie z udogodnień, jakie przygotował dla beneficjentów Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to między innymi: lista urządzeń i materiałów, które są zgodne z programem, kalkulator dotacji, a także wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku.

Fotowoltaika - dofinansowanie dla osób z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych

Program “Czyste Powietrze” ma również opcję dla osób, których roczne dochody nie przekroczyły 100 tysięcy złotych. Beneficjenci mogą w tym przypadku otrzymać podstawowy poziom dofinansowania w postaci do 25 tysięcy złotych, w przypadku wymiany obecnego źródła ciepła wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej lub 30 tysięcy złotych, gdy inwestycja obejmuje pompę ciepła i instalację PV. W przypadku przekroczenia 100 tysięcy złotych rocznego dochodu, zainteresowane programem osoby mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczenia PIT (do 53 tysięcy złotych). W trakcie poszukiwania urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne uwzględnione w programie “Czyste powietrze”, możliwe jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanej listy. Znajduje się ona na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Nowości w programie “Czyste powietrze” dla beneficjentów

W celu wzbudzenia większego zainteresowania, zachęcenia do wzięcia udziału w programie “Czyste Powietrze” oraz ułatwienia wypełniania wniosków, NFOSiGW dokonało rozszerzenia wcześniejszej bazy urządzeń grzewczych na tak zwanej zielonej liście. Nową możliwością pozostaje również skorzystanie z ogólnopolskiej infolinii, gdzie możliwe jest uzyskanie większej ilości informacji na temat tego programu. Baza zielonych urządzeń i materiałów powstaje na podstawie przepisów budowlanych i norm, jakie obecnie obowiązują na terenie naszego kraju. Nowe narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przez zainteresowanych i przyspieszenie weryfikacji wniosków w programie. Lista ZUM jest pomocna dla wszystkich wnioskodawców w wyborze kwalifikujących się do dofinansowania urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń, które wykorzystują OZE. 

Działać z dotacjami na własną rękę, czy zlecić to specjalistom?

Jeżeli interesuje Cię termomodernizacja z dofinansowaniem – masz 2 drogi do wyboru. 

 

1. Możesz przechodzić przez ten proces na własną rękę, jednak musisz liczyć się z następującymi możliwościami:

– Proces pozyskania dofinansowania może się wydłużyć, ze względu na np. braki w dokumentach lub błędne dane,

– Stracisz dużo cennego czasu,

– Nie otrzymasz dofinansowania.

2. Zlecić wszystko doświadczonym specjalistom, których skuteczność jest dużo większa.

 

Firma Frankiewicz Energy zajmuje się kompleksową obsługą takich przedsięwzięć.

Wyślij formularz i umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z naszym doradcą energetycznym.

Podczas rozmowy:

✅ poznasz kwotę dofinansowania, która Ci przysługuje,
✅ dowiesz się w jaki sposób przebiega cały proces od złożenia wniosku, do otrzymania pieniędzy,
✅ masz możliwość kompleksowego zlecenia nam wszystkich formalności.

 

Zlecając nam pozyskanie dla Ciebie dotacji masz pewność, że:

 

✅ cały proces termomodernizacji od początku do końca będzie nadzorowany kompleksowo przez naszą firmę.

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.