Minister klimatu i środowiska – Michał Kurtyka poinformował, że zainteresowane osoby z niskimi dochodami, mogą wnioskować o wyższą kwotę dotacji w programie “Czyste Powietrze”. Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych może wynieść nawet 37 tysięcy złotych na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki, doskonale się składa. Dziś poznasz szereg informacji w ramach naszego artykułu. W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. W ten sposób udzielimy wszystkich niezbędnych informacji.

Termomodernizacja - dlaczego warto i w jaki sposób wykonać ocieplenie domu lub budynku?
Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu “Czyste Powietrze” będzie możliwe do uzyskania, w momencie, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 400 złotych w gospodarstwie wieloosobowym lub gdy dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1 960 złotych. Rządowy program ma na celu likwidację tak zwanych kopciuchów oraz zachęcenie do termomodernizacji domów. Aby uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, niezbędne jest otrzymanie przez beneficjenta zaświadczenia od gminy o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu, jaki przypada na jednego członka gospodarstwa domowego. Weryfikacja pozwoli na potwierdzenie informacji przekazanych przez osoby zainteresowane i otrzymanie odpowiedniej wysokości dofinansowania.
Fotowoltaika - jak uzyskać dofinansowanie?
Możliwe jest złożenie wniosku za pośrednictwem NFOŚiGW lub jednego z 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. W takiej sytuacji zainteresowany beneficjent będzie mógł wydrukować odpowiedni dokument, a następnie wypełnić go i złożyć w gminie. Wniosek o wydanie niezbędnego zaświadczenia można złożyć również elektronicznie i podpisać go profilem zaufanym w dowolnym miejscu, bez wizyty w gminie. W tej sytuacji samorząd zajmie się wydaniem odpowiedniego zaświadczenia o dochodach danego gospodarstwa domowego.
W przypadku chęci uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę możliwe jest również skorzystanie z udogodnień, jakie przygotował dla beneficjentów Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to między innymi: lista urządzeń i materiałów, które są zgodne z programem, kalkulator dotacji, a także wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku.
Fotowoltaika - dofinansowanie dla osób z rocznym dochodem do 100 tysięcy złotych
Program “Czyste Powietrze” ma również opcję dla osób, których roczne dochody nie przekroczyły 100 tysięcy złotych. Beneficjenci mogą w tym przypadku otrzymać podstawowy poziom dofinansowania w postaci do 25 tysięcy złotych, w przypadku wymiany obecnego źródła ciepła wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej lub 30 tysięcy złotych, gdy inwestycja obejmuje pompę ciepła i instalację PV. W przypadku przekroczenia 100 tysięcy złotych rocznego dochodu, zainteresowane programem osoby mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie rozliczenia PIT (do 53 tysięcy złotych). W trakcie poszukiwania urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne uwzględnione w programie “Czyste powietrze”, możliwe jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanej listy. Znajduje się ona na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Nowości w programie “Czyste powietrze” dla beneficjentów
W celu wzbudzenia większego zainteresowania, zachęcenia do wzięcia udziału w programie “Czyste Powietrze” oraz ułatwienia wypełniania wniosków, NFOSiGW dokonało rozszerzenia wcześniejszej bazy urządzeń grzewczych na tak zwanej zielonej liście. Nową możliwością pozostaje również skorzystanie z ogólnopolskiej infolinii, gdzie możliwe jest uzyskanie większej ilości informacji na temat tego programu. Baza zielonych urządzeń i materiałów powstaje na podstawie przepisów budowlanych i norm, jakie obecnie obowiązują na terenie naszego kraju. Nowe narzędzie pozwala na zaoszczędzenie czasu przez zainteresowanych i przyspieszenie weryfikacji wniosków w programie. Lista ZUM jest pomocna dla wszystkich wnioskodawców w wyborze kwalifikujących się do dofinansowania urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń, które wykorzystują OZE.
Działać z dotacjami na własną rękę, czy zlecić to specjalistom?
Jeżeli interesuje Cię termomodernizacja z dofinansowaniem – masz 2 drogi do wyboru.
1. Możesz przechodzić przez ten proces na własną rękę, jednak musisz liczyć się z następującymi możliwościami:
– Proces pozyskania dofinansowania może się wydłużyć, ze względu na np. braki w dokumentach lub błędne dane,
– Stracisz dużo cennego czasu,
– Nie otrzymasz dofinansowania.
2. Zlecić wszystko doświadczonym specjalistom, których skuteczność jest dużo większa.
Firma Frankiewicz Energy zajmuje się kompleksową obsługą takich przedsięwzięć.
Wyślij formularz i umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z naszym doradcą energetycznym.
Podczas rozmowy:
✅ poznasz kwotę dofinansowania, która Ci przysługuje,
✅ dowiesz się w jaki sposób przebiega cały proces od złożenia wniosku, do otrzymania pieniędzy,
✅ masz możliwość kompleksowego zlecenia nam wszystkich formalności.
Zlecając nam pozyskanie dla Ciebie dotacji masz pewność, że:
✅ cały proces termomodernizacji od początku do końca będzie nadzorowany kompleksowo przez naszą firmę.
Sprawdź inne wpisy!
Fotowoltaika Zakrzew, woj. mazowieckie (montaż) instalacja 22,3 kW
Szczegóły instalacji:– Moc: 22,3 kW– Panele: LongiSolar 310W– Ilość paneli: 72 sztuk– Falownik: Afore BNT 020 KTL– Konstrukcja na gruncie
Fotowoltaika Lipno, woj. wielkopolskie (montaż) instalacja 17,36 kW
Szczegóły instalacji:– Moc: 17,36 kW– Panele: LongiSolar 310W– Ilość paneli: 56 szt.Inwerter: Sofar 20000 TL Dach skośny, pokryty blachą trapezową hali produkcyjnej.
Fotowoltaika Kożuchów, koło Nowej Soli, woj. lubuskie (montaż) instalacja 7,68 kW
Szczegóły instalacji:– Moc: 7,68 kW– Panele: LongiSolar 320W– Ilość paneli: 24 szt.Inwerter: Sofar 6.6.KTL-XDach skośny, budynku gospodarczego pokryty blacho-dachówką trapezową .
3 ukrywane przez handlowców powody, przez które możesz słono przepłacić za Twoją instalację fotowoltaiczną, obniżając jej opłacalność.
Rosnące ceny prądu, możliwość uzyskania dofinansowania oraz większa świadomość ekologiczna sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Zazwyczaj inwestycja zwraca się…
Czy dobrej jakości pellet musi mieć certyfikat? Obalamy mit!
Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób wybrać dobry pellet? A może obawiasz się, że mimo wybrania dobrej jakości produktu, nie spełni on wszystkich norm…