Fotowoltaika – kiedy się opłaca?

Spis treści

Z każdym rokiem rośnie popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Biorąc pod uwagę dodatkowe opłaty oraz coroczne podwyżki rachunków za prąd – pozyskiwanie darmowej energii ze słońca to kusząca perspektywa. Czy jednak fotowoltaika jest zawsze opłacalna? Na co zwrócić uwagę?

Fotowoltaika - ochrona środowiska i niższe rachunki za prąd

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, zwiększa się też zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Prym wiedzie tu bez wątpienia fotowoltaika. Ochrona środowiska jest niewątpliwie ważnym aspektem, jednak nie tylko o nią tutaj chodzi.


Instalując panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu, możemy mocno ograniczyć zużycie energii, za którą płacimy naszemu dostawcy. Generujemy własny prąd za pomocą zjawiska fotowoltaicznego, co w konsekwencji wiąże się z płaceniem niższych rachunków.

 
Ceny za prąd rosną bardzo szybko. Potwierdzają to prognozy długoterminowe, które znajdziemy w raporcie przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Najważniejsze wnioski wynikające z tego dokumentu dotyczą podwyżek cen energii elektrycznej, które są zaplanowane aż do roku 2040. Dlaczego teraz jest idealny moment na podjęcie decyzji o instalacji? Ponieważ największe z podwyżek zaplanowane są na najbliższe 4 lata!

Fotowoltaika - jak zacząć? Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne montuje się przeważnie na dachu (choć można i na gruncie). Każdy moduł składa się z szeregowo połączonych ze sobą wafli krzemowych. Dzięki swoim właściwościom wytwarzają prąd, wykorzystując do tego celu efekt fotowoltaiczny. Każda instalacja musi składać się z wysokiej jakości elementów. Poza panelami – niezbędne są: falownik, licznik dwukierunkowy oraz zabezpieczenie prądu stałego i zmiennego.

Fotowoltaika - kiedy się opłaca? Porozmawiaj z ekspertem

Opłacalność fotowoltaiki uzależniona jest od kilku czynników.

Jeśli myślisz o inwestycji – nie czekaj dłużej, tylko porozmawiaj z naszym ekspertem, który obliczy opłacalność instalacji dla Twojego domu. Konsultacja jest w 100% bezpłatna!
Na podstawie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, zacienienia działki, nachylenia dachu, położenia nieruchomości obliczamy:

  • ilość paneli;
  • moc falownika, który jest jednym z najważniejszych elementów instalacji;
  • koszty transportu i montażu instalacji.
 

Bez odpowiedniego audytu nie da się określić, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego. Wycena jest zawsze indywidualna dla konkretnego przypadku.

Fotowoltaika – zużycie energii, a opłacalność

Kluczową rolę w obliczeniu opłacalności odgrywa zużycie energii. Im większy płacisz rachunek za prąd, tym bardziej inwestycja w fotowoltaikę jest dla Ciebie opłacalna. Równie istotne dla opłacalności instalacji jest nachylenie dachu – optymalny kąt to 45 stopni, jednak jest możliwość instalacji na dachach z mniejszym skosem lub całkiem płaskich (przy użyciu odpowiedniego systemu montażu). Ilość produkowanego prądu w ogromnej mierze zależy również od tego, w którą stronę skierowany jest Twój dach. Najlepiej – na południe, zachód i wschód. Skoro znasz już najbardziej podstawowe czynniki, które mają wpływ na opłacalność Twojej instalacji.

Pozostaje więc pytanie… Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Inwestycja w fotowoltaikę nie będzie opłacalna, kiedy:

 

 

  • Twój rachunek za prąd jest bardzo niski ( np. poniżej 40 PLN / miesięcznie );
  • Twój dach jest skierowany na północ i nie masz miejsca na działce, by zainstalować panele na gruncie;
  • W planowanym miejscu instalacji występuje zbyt duże zacienienie;
  • Planujesz remont dachu lub przeprowadzkę w najbliższych latach;
 

Jeśli myślisz o instalacji fotowoltaicznej, koniecznie wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną konsultację z naszym wykwalifikowanym doradcą energetycznym. Podczas konsultacji ocenimy opłacalność fotowoltaiki dla Twojego domu oraz przedstawimy korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki odpowiednio zaplanowanej inwestycji.

Sprawdź inne wpisy!

Pompy ciepła Auratsu

Pompy ciepła Auratsu

Podobnie, jak Kaisai, tak i Auratsu jest marką własną Grupy Klima-Therm. Choć działa na rynku stosunkowo krótko, to zdążyła zdobyć uznanie wielu naszych klientów. Czego…

Czytaj więcej »
Pompy ciepła Kaisai

Pompy ciepła Kaisai

Czym odznaczają się pompy ciepła Kaisai dostępne w naszej ofercie? Dlaczego tak chętnie polecamy je naszym klientom? Poniżej przeczytasz kilka słów o grupie Klima-Therm, z…

Czytaj więcej »

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.