Fotowoltaika – czy faktycznie jest tak kolorowo, jak mówią sprzedawcy? Gdzie jest haczyk?

Spis treści

Nierzetelni sprzedawcy fotowoltaiki – temat, który zbyt często jest zamiatany pod dywan, w kwestiach związanych z uzyskaniem własnego źródła energii przez osoby prywatne i przedsiębiorców. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest, aby wybrać doświadczoną i uczciwą firmę, która zajmie się Twoją instalacją fotowoltaiczną. 

Złe przedstawienie parametrów warunków nasłonecznienia

Sprzedawcy nierzadko stosują techniki, które mają wpływ na nasze decyzje zakupowe. 

Między innymi przedstawiając parametry warunków nasłonecznienia, nie wskazują na to, że oszczędności związane z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych, muszą zostać wyliczone na podstawie średniej wartości nasłonecznienia. Tylko w ten sposób możemy uzyskać miarodajne informacje o potencjalnych efektach. W końcu średnie warunki nasłonecznienia, a ich szczytowa wartość – to zupełnie różne parametry. 

Nieprecyzyjne określenie taryfy

Nierzetelni sprzedawcy często nieprecyzyjnie określają taryfę, która ma wpływ na to, ile rzeczywiście płacisz za prąd. Istotne z punktu widzenia kosztów jest sprawdzenie, czy korzystasz z taryfy dzienno-nocnej, czy ogólnej.

Nadwyżka w ciągu dnia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji na temat zainstalowania paneli fotowoltaicznych, powinieneś zostać poinformowany o konieczności wyprodukowania nadwyżki w ciągu dnia. Instalacja może produkować prąd wyłącznie od świtu do zmierzchu. Zapotrzebowanie na energię w godzinach nocnych samo się nie pokryje, a instalacja w tym czasie pozostaje nieaktywna.

Poziom spadku wydajności

Firmy zatajają przed klientami poziom spadku wydajności po upływie lat od rozpoczęcia ich stosowania. Sytuacja ta jest naturalnym zjawiskiem, jednak ważnym elementem pozostaje sprawdzenie gwarancji, jaką firma daje na skuteczność po latach wykonanej instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowe koszty

Zbyt częstą praktyką nierzetelnych sprzedawców jest również zatajanie dodatkowych kosztów. Pod uwagę należy wziąć zarówno cenę paneli, jak i koszty związane z serwisowaniem, czy parametrami kredytowymi w przypadku korzystania z pożyczki. Niezbędne pozostaje przekazanie szczegółowych informacji na temat możliwości przedłużenia gwarancji i ubezpieczenia.

Gwarancja na wszystkie komponenty

Instalacja fotowoltaiczna w praktyce składa się z kilku komponentów. Należą do nich między innymi – panele fotowoltaiczne, falownik, zabezpieczenia i okablowania. Zestaw trafia do kupującego, który zamierza stworzyć własną elektrownię słoneczną z gwarancją producenta. Zazwyczaj gwarancja producenta obejmuje okres od 2 do 15 lat na poszczególny komponent. Niemniej jednak, przewodnim hasłem wielu sprzedawców jest “generowanie energii przez kilka pokoleń”.

 

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać ofertę i firmę, która rozszerza okres gwarancyjny i bierze pełną odpowiedzialność za sprzęt oraz umożliwia skorzystanie ze swojej dodatkowej gwarancji na wszystkie wykorzystywane komponenty. W ten sposób uzyskujemy sytuację win-win. Klient może cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym, a firma jest pewna wykorzystywanej technologii i producentów, którzy dostarczają im instalacje fotowoltaiczne.

Szybki montaż instalacji fotowoltaicznej i zgłoszenie jej dostawcy prądu

Częstą sytuacją, z którą spotykają się klienci jest rozbieżność oferty z instalacją, jaka później ląduje na ich dachach. Oprócz tego istotnym elementem jest czas montażu, który nie powinien wynosić więcej niż dwa tygodnie. Firmy oferują panele producentów z daną mocą, a ich późniejsze poszukiwanie u hurtowników trwa bardzo długo. Wybrana przez nas firma powinna zapewniać szybki montaż, co prowadzi do posiadania sprawdzonych instalatorów i dobrego podejścia logistycznego do prowadzonego biznesu. 

Firma związana z branżą fotowoltaiczną powinna współpracować z certyfikowanymi instalatorami i zapewnić sobie ciągłość dostaw wszystkich wykorzystywanych komponentów. Nieocenionym elementem współpracy pozostaje również ekspresowy czas zgłoszenia zamontowanej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Dzięki temu – klient może szybciej czerpać zysk z własnego sposobu na pozyskiwanie energii elektrycznej. 

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, jednak obawiasz się, że takie rozwiązanie może zanadto nadwyrężyć domowy budżet? Obecnie istnieje możliwość skorzystania z…

Czytaj więcej »

PLANUJESZ INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ, POMPĘ CIEPŁA LUB MAGAZYN?

DOWIEDZ SIĘ TERAZ:

fotowoltaika cennik

Zaznacz interesujące Cię komponenty.

Formularz BLOG

Wyślij formularz

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.